Madridská MHD přišlo se svérázným řešením, jak šetřit místo pro jiné cestující.
Na první dojem naprosto nekonfliktní cesta v MHD se často může stát velmi rychle noční můrou. Zápach, spousta zamračených namačkaných lidí i všudypřítomné vedro bývá častým problémem. Jindy kvůli přeplněnosti nemůžeme do tramvaje, autobusu nebo metra vůbec nastoupit. Někdy za to můžou lidi , kteří se roztahují a zabírají více místa, než by měli. Ve španělském Madridu se s tímto problémem rozhodli zatočit. Všimli si, že se na sedačkách roztahují hlavně muži.
Uskupení Mujeres en Lucha, tedy Ženy v odboji, na internetu zveřejnilo petici, která by roztahování mužů v MHD regulovala. Návrh podpořilo na 12 tisíc lidí a co se nestalo – madridský provozovatel autobusových linek EMT jim doopravdy vyhověl. Nyní jsou tak ve vozech autobusů ve velkém vylepovány samolepky s přeškrtnutým panáčkem s roztaženýma nohama. A jelikož se setkali s pozitivními reakcemi i u dalších lidí, bude tato vychytávka nadále rozšiřována i do madridského metra.
Esta es la señal de los autobuses de la @EMTmadrid para respetar el espacio de los demás y evitar el #manspreading. https://t.co/dnqdMycgaO pic.twitter.com/Xwcx3bx8DG
— Ayuntamiento Madrid (@MADRID) June 7, 2017
Kromě samolepek má tato kampaň přesah i na sociální sítě, iniciátorky Žen v odboji vytvořily speciální hashtag #MadridSinManspreading, to znamená Madrid bez mužského roztahování.
Někteří muži se ozvali, že se přece neroztahují jen oni, ale i ženy, které si dávají na vedlejší sedadlo svojí kabelku nebo děti co stojí v prostoru vozu s nasazeným velkým batohem. Madridský přepravce EMT proto proklamoval, že nejde až tak o útok na muže, ale hlavně má kampaň připomenout, že je potřeba se v městské hromadné dopravě k sobě chovat ohleduplně, bez ohledu na pohlaví.
Kampaň podobného smyslu kolovala newyorským MHD už v roce 2014. Metro tehdy zdobily samolepky s heslem: „Kámo, přestaň se prosím roztahovat.“
Co myslíš, uchytila by se taková vychytávka i v českém prostředí?