Cestovní pas, ke kterému se zřejmě nikdy nedostaneš.
Nevlastní žádné území, ale přesto mají historii sahající několik století do minulosti a udržují diplomatické styky s více než 100 zeměmi světa. Ještě v 11. století vznikl na území Jeruzalémského království Maltézský řád nebo ve svém delším názvu Řád rytířů svatého Jana v Jeruzalémě, a i když postupem století ztrácel své postavení i území, existuje až dodnes a dokonce vydává vlastní cestovní pasy.
Ve své dlouhé historii rád sídlil nejen na území dnešního Izraele, ale později i na Kypru, dnes řeckém Rhodu a nakonec na Maltě, kde vytrvale vládli, dokud moc nad Evropou nevzal do svých rukou Napoleon Bonaparte. Maltézský řád je zodpovědný za vybudování města a pevnosti Valletta a provozování několika nemocnic. Navzdory těžké zkoušce osudu po kapitulovaní před Napoleonem Bonapartem se Maltézský řád nikdy nevzdal a od roku 1879 již sídlí v Římě, kde v současnosti vlastní dvě budovy, množství velvyslanectví má i v dalších zemích, a spravuje například i pevnost St. Angelo na Maltě.

Jedna z nejzajímavějších záležitostí týkajících se Maltézského řádu je však fakt, že řád jako suverénní subjekt mezinárodního práva vydává vlastní měnu, poštovní známky a dokonce i cestovní pasy. I když si v médiích v posledních letech jistě vícekrát zahlédl články o tom, která země se může pochlubit nejsilnějším, resp. nejmocnějším pasem, právě Maltézský řád se může pyšnit nejvzácnějším. Ve skutečnosti na světě existují pouze tři pasy samotného Maltézského řádu a jejich držiteli jsou velmistr, zástupce velmistra a kancléř řádu, přičemž všichni ostatní členové používají pasy svých původních zemí. Členů není vůbec málo, protože rád sestává z více než 110 tisíc lidí, přes 13 tisíc z nich je rytířů a dam, další pracují jako zaměstnanci či dobrovolníci, a věnuje se převážně charitativní činnosti po celém světě, na což slouží i zmíněná velvyslanectví.
Kromě běžných pasů Maltézského řádu, které jsou skutečně jen tři, pak existují ještě speciální diplomatické pasy pro členy pomyslné vlády, velvyslance či jejich rodiny a díky nim se celkový počet pasů vyšplhá někam k číslu 400. Diplomatický pas Maltézského řádu a z něj plynoucí diplomatickou imunitu uznává například Česká republika, Slovensko, Německo, Polsko či Španělsko, ale mnohé další země jednoduše diplomatickou imunitu velvyslancům řádu nezaručují.

Maltézský řád je dokonce stálým pozorovatelem při OSN a má své vlastní zastoupení i v různých jiných mezinárodních organizacích, ovšem i v této oblasti existuje několik paradoxů. U řádu bys jen těžko hledal oficiální webovou doménu či telefonní předvolbu, ale přesto vydává vlastní poštovní známky, které akceptují i země, aniž by měly s řádem navázány diplomatické vztahy, jako například Mongolsko. Oficiální měnou Maltézského řádu je scudo, což je platidlo, se kterým by ses sice v běžném životě nikdy nesetkal, ale jeho hodnota spočívá spíše v tom, že je velmi vzácné a atraktivní zejména pro sběratele.
V posledním období se jako problémové ukázaly i vztahy Maltézského řádu se samotným Vatikánem. Ještě v roce 2013 řád oslavoval své 900. výročí od uznání jako suverénního objektu rozhodnutím papeže Paschala II. z roku 1113 a připomněl si ho i tehdejší papež Benedikt XVI., jenže názory řádu a Vatikánu se postupně začaly rozcházet, což vyústilo až v krizi v roce 2017. Začátkem tohoto roku totiž na svůj post velmistra rezignoval Matthe Festing a v současnosti je dočasnou hlavou řádu Giacomo dalla Torre del Tempio di Sanguinetto.
Pokud by ses v následujících měsících náhodou vydal do italského Říma, pak by možná byla zajímavým zpestřením tvého výletu i menší návštěva samotného sídla Maltézského řádu, které společně s další budovou v Římě získalo od italské vlády suverenitu pod principem exteritoriality, takže v ní subjekty nepodléhají soudnímu stíhání či výkonu moci. Maltézský řád tedy nemá takové výsostné postavení jako Vatikán, ale je s katolickou církví úzce propojen a díky svým rozsáhlým charitativním a humanitárním aktivitám si nyní udržuje dobré jméno i přesto, že o něm většina běžných lidí ani neví. A jen tak mimochodem, kdyby tě zajímaly aktivity Maltézského řádu v Česku, pak klikej na jejich webovou stránku nebo je můžeš navštívit na velvyslanectví na Malé straně, ulice Lázeňská 2.