FOREWEAR ekologicky využívá již staré nepotřebné oblečení a vdechuje mu život novými originálními výrobky.
Nejspíš se ti také stává, že oblečení, které se ti při návštěvě obchodu tak líbilo, po roce začne ve skříni spíš jen zabírat místo. Starých věcí se pak snažíš zbavit – a mnohdy i nešetrnými způsoby. Češka Markéta Borecká si tohoto rozmaru všimla a rozhodla se s tím začít něco dělat. Založila proto projekt FOREWEAR.
„Doma jsem měla přehršel oblečení, které jsem vůbec nenosila. V roce 2009 mě napadlo, že bych mohla uspořádat první akci – výměnu oblečení pro své známé,“ říká Markéta Borecká, která s malým týmem nadšenců pokračovala v těchto akcích dál. „Až soutěž Social Impact Award, kterou jsme v roce 2013 vyhráli, nás posunula k myšlence společensky prospěšného a udržitelného podnikání a k tomu, jak projekt FOREWEAR funguje nyní.“
Začátky však nebyly vůbec jednoduché. „Vůbec jsme netušili, jak bychom staré oblečení mohli dále využít, a ještě jsme potřebovali najít udržitelný finanční model pro fungování."
Nejdříve testovali, jak budou lidé reagovat na prototypy funkčních designových výrobků, jestli by si je vůbec někdo zakoupil. Zlom však přišel, když zkusili na recyklát tisknout. „To se nám podařilo a když jsme měli první výrobky, viděli jsme, že reakce lidí, a hlavně zástupců firem, které jsme oslovili s myšlenkou spolupráce, byly pozitivní.“
Proto se rozhodli tímto směrem pokračovat. Začali pořádat v různých firmách sbírky oblečení mezi zaměstnanci a to co vybrali, následně roztřídili. „Velká část jde na charitativní účely a z toho, co nám zbude, necháváme šít v chráněné šicí dílně výrobky navržené s potiskem na míru pro firmy, kde jsme uspořádali sběr oblečení,“ popisuje princip fungování projektu Markéta. Tento model zafungoval a rozhodli se v něm nadále pokračovat.
Produkty jim šijí české švadlenky v chráněné dílně v Chotěboři. Dílna zaměstnává ženy s duševním onemocněním a pracuje v ní 7 švadlen. Zakázkami pro FOREWEAR jsou plně vytížené 3 švadlenky v průběhu celého roku. „Za ty téměř čtyři roky už v šicí dílně vědí, na co si dát při šití pozor, například, že musí vyřadit slabé nebo nepovedené kusy,“ doplňuje Markéta, které velmi záleží na kvalitě konečného výrobku.
Po letech fungování projektu si už poměrně rozšířili portfolio výrobků, které nabízí. Vyrábějí zápisníky v obalu, kapsy na mobily, tablety i cestovní doklady, obaly na knihy a na dokumenty. „Ve firmách mají největší zájem o limitované kolekce zápisníků ve firemním designu, které pak využívají jako dárky pro své zaměstnance nebo klienty.“
Nejen pro velké společnosti však FOREWEAR šije svoje produkty. „Máme různě barevné sady výrobků také pro jednotlivce, kteří si chtějí od nás pořídit třeba barevný designový zápisník nebo obal na knihu. Mohou využít náš e-shop, ale prodáváme i přes Econeu, pár výrobků máme v obchodě Radost na Bělehradské, v second handu Koloběh v Dittrichově ulici nebo přímo v Impact Hub Praha v Drtinově ulici. Občas se vyskytujeme také na trzích nebo dyzajn marketech.“
Markéta věří, že její projekt má daleko větší společenský přesah. S ekologickým smýšlením se k ní připojuje stále více lidí. „Nejde jen o recyklaci oblečení, ale celkově o zdravý a udržitelný styl života, abychom naší planetě, ale i sobě, škodili co nejméně. Takže vidím stále více snah o zdravé stravování bez cukrů, o zero waste fungování v domácnosti, nakupování bez obalů. Co se týká oblečení, snad přijde postupný odklon od tzv. fast fashion v módních řetězcích směrem k pořizování méně kousků oblečení, ale zato kvalitních, k nakupování v sekáčích, a k chození na swapy, které fungují vlastně jako úžasná „půjčovna“ zajímavých kousků oblečení a lidi je milují, protože se zbaví toho, co nenosí, a vždy na nich uloví nějaký „nový“ kousek do svého šatníku,“ uzavírá svou myšlenku Markéta Borecká.
Jestliže tě Markétin projekt FOREWEAR zaujal, určitě se podívej na webové stránky a podpoř jeho další fungování zakoupením nějakého stylového výrobku.