Tvůrci startupu Nanits Universe hledají peníze na rozšíření své činnosti. Podaří se jim je získat?
Autoři českého projektu Nanits Universe se již nějakou dobu snaží přinášet inovace tam, kde výraznější změny dosud chyběly, a sice do oblasti vytváření, vydávání a čtení komiksů. Ačkoliv se tradiční kreslené příběhy, které jsou mezi nám již více než 80 let, dočkaly s příchodem nových technologií i své moderní digitální podoby, tvůrci projetu říkají, že tento přechod z papíru na displej sám o sobě v zásadě nic nového nepřinesl. A proto začali vymýšlet nové způsoby, kterými by komiksové medium posunuli o krok dál.
Změn, se kterými následně přišli, bylo hned několik. Z vrstveného digitálního komiksu například úplně odstranili stránky a příběhové ilustrace obohatili o prostorové iluze či pohyblivé scény. Aby pak dosáhli ještě lepší atmosféry a podařilo se jim čtenáře co nejvíce vtáhnout do příběhu, doplnili komiks ještě o originální zvukovou stopu, která se dynamicky mění podle toho, v jaké části děje se zrovna nacházíte a co se na obrázcích odehrává. Digitální forma navíc autorům umožňuje relativně snadné přidání nových jazyků.
Jak takto inovovaný komiks vypadá v praxi, se autoři rozhodli demonstrovat na svém vlastním díle s názvem Nanits Chronicles, k jehož realizaci v únoru na Kickstarteru vybrali v přepočtu asi 760 tisíc korun. Pokud však oplýváte jistým uměleckým nadáním, podobný komiks i s vlastní hudební složkou si můžete zkusit vytvořit i vy, a to díky nástroji Nanits Composer. Výslednému dílu pak jeho autor přidělí cenovku a nabídne zájemcům k prodeji prostřednictvím distribuční platformy Nanits, přičemž firmě z výdělku připadne provize ve výši 30 procent.
Projekt Nanits Universe v roce 2015 založil Robert Kaločai a práce jeho týmu již přinesla zasloužené ovoce. Zvítězil v národním kole celosvětové soutěže o kreativní startupy Creative Business Cup 2016, z bezmála 200 dalších projektů se umístil na 9. místě v soutěži Vodafone Nápad roku 2017 a v neposlední řadě se umístil i mezi top 10 projekty na středoevropském kole Startup World Cup 2017. Kromě toho se tým zúčastnil i nejvýznamnější startupové konference na světě TechCrunch Disrupt v kalifornském San Franciscu.
Momentálně mají autoři projektu jeho další rozšíření a za tímto účelem také uspořádali kampaň na portálu Fundlit. Zde se pokoušejí vybrat cílovou částku 3,5 milionu korun, k čemuž zatím mají velmi slušně našlápnuto. Zájemci mohou startup podpořit od 5 tisíc korun, za což výměnou obdrží tříletý investiční certifikát s úrokovou sazbou 10 % p.a. V době psaní článku se již projektu podařilo vybrat více než 1,3 milionu korun a do konce kampaně stále zbývá 53 dnů. Získané peníze budou podle slov tvůrců využity na přidávání dalšího obsahu, marketing nebo vylepšení softwarového řešení. Aplikaci Nanits si mohou uživatelé bezplatně stáhnout jak pro iOS, tak i Android (zde zatím v beta verzi). A co na projekt říkáte vy? Dejte nám vědět níže v komentářích.