Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. srpna 2017 v 15:06
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Dva čínští chatovací boti kritizovali komunistickou vládu v aplikaci, kterou používá přes 800 milionů tamních obyvatel

TECH
Uložit Uložené

Boti v oblíbené chatovací aplikaci se vzbouřili proti komunistické vládě.

Internet je místo, které je takřka nekonečným zdrojem informací a kde se může člověk svobodně vyjadřovat na nejrůznějších fórech a sociálních sítích. Tato definice však neplatí v každé zemi světa. Mnohé státy uplatňují přísnou cenzuru a třeba v takové Číně je zakázán YouTube, Facebook i Twitter a od příštího roku navíc začne platit zákaz virtuálních privátních sítí (VPN), přes něž se dalo dostat ke globálnímu internetu. A právě čínská cenzura, která je nejpřísnější ze všech, si neuhlídala dvojici chatovacích botů, kteří na plná ústa kritizovali komunistickou vládu Číny. Z populární chatovací aplikace Tencent QQ byli staženi boti BabyQXiaoBing, kteří měli odpovídat na dotazy uživatelů. Jejich odpovědi na citlivé otázky se přísným cenzorům skutečně nelíbily. 

BabyQ například na otázku, zda má rád komunistickou stranu, odpověděl jednoduchým „ne“. Nevhodně se vyjadřoval i ohledně sporných území v Jihočínském moři nebo k tématu nezávislosti Tchaj-wanu, který si Čína nárokuje. A protože má aplikace Tencent QQ více než 800 milionů uživatelů, mohlo si tyto výroky přečíst opravdu široké publikum. Není tedy divu, že byl bot brzy stažen a spolu s ním zmizel i další s názvem XiaoBing, který například na otázku, jaký je jeho „čínský sen“ odpověděl: „Mým čínským snem je odjet do Ameriky.“ Firma Tencent, která stojí za vznikem aplikace se od výroků chatbotů distancovala a zdůraznila, že BabyQ pochází z jiné čínské firmy (Turing Robot) a XiaoBing je z dílny Microsoftu. 

Dva čínští chatovací boti kritizovali komunistickou vládu v aplikaci, kterou používá přes 800 milionů tamních obyvatel
Zdroj: pixabay.com

Otázkou je, jak se chatbot BabyQ k takovým odpovědím dopracoval. Je totiž naprogramován tak, aby sbíral informace dostupné na internetu a podle nich s uživateli komunikoval. Nabízí se tedy otázka, kde se BabyQ na přísně cenzurovaném čínském internetu naučil takto provokativní odpovědi

Domů
Sdílet
Diskuse