Xenofil je hra na Android i iOS a má za cíl pomoct lidem s nenávistí vůči odlišnostem.
Parta čtyř českých studentů Univerzity Karlovy – Jindřich Pavlásek, Petr Vojtech, Radim Špetlík a Tomáš Fedor – si založila vlastní vývojové studio Wonderful Tree a jako první titul, jehož vývoj měla jako vedlejšák ke škole, vytvořila hru Xenofil.
Ta má zábavnou formou pomáhat a učit hráče k toleranci vůči menšinám a rozdílnostem, ať už etnickým nebo náboženským. „Kdybychom jenom psali články vyzývající k toleranci, moc bychom s podporou snášenlivosti neuspěli. Hry mohou na lidi zapůsobit silněji,“ vysvětlil sedmadvacetiletý student Jindřich Pavlásek, který celý projekt zaštiťuje.
Hra přejímá princip podobný jako Candy Crush či Diamond Dash, tedy posouvání znaků, za což se udělují body. Xenofil ale tento koncept trochu oživil a hráč k sobě neskládá stejně barevné znaky jako ve zmiňovaných hrách, ale musí k sobě dostat ty, které mají odlišnou barvu. „Hráč bude muset připustit myšlenku, že od sebe se lišící věci patří k sobě,“ řekl Pavlásek. V těžších úrovních se hrací žetony nepřesouvají jeden za druhý, ale zároveň se přesune i několik dalších, proto Xenofil není úplně nejjednodušší. I to může být pro hráče výzva.
Celou hru doprovází i příběhová linie. Hlavním hrdinou je etnicky a genderově nespecifikované dítě – JÁ, kterého nejdříve nechtějí v žádném kolektivu. Jediný jeho kamarád je nakreslený panák. Jestli dítě začne zapadat a najde si i reálné přátele, záleží na tom, kam až se hráč ve Xenofilovi posune.
Aplikaci stáhneš zcela zdarma pro platformy iOS i Android. Vývojáři nyní zvažují, zda do ní implementovat i další levely.