Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 7. 7. 2020 svátek má Bohuslava

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher
2
Viktor Kniš
11. říjen 2017, 13:21
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Na stejné trase jsme vyzkoušeli 4 různé taxislužby. Která aplikace se v Praze vyplatí nejvíc?

Uber, Liftago, Hopin nebo Taxify? Z naší kanceláře jsme se nechali odvézt na letiště, abychom otestovali, která aplikace je po všech stránkách nejvýhodnější.

Viktor Kniš
11. říjen 2017, 13:21
Na stejné trase jsme vyzkoušeli 4 různé taxislužby. Která aplikace se v Praze vyplatí nejvíc?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Praha je sice metropolí se skoro dokonalou sítí veřejné hromadné dopravy, ale i přesto si někdy preference či konkrétní situace vyžádá zavolání taxíku. Ještě před pár lety jsme měli jen dvě možnosti, a to buď telefonát na dispečink, kde se s námi nejčastěji spojila nepříjemná a podrážděná paní na pokraji zhroucení, nebo jednoduše zastavit označené auto na ulici. Zároveň bylo třeba počítat s tím, že obě tato řešení nebyla cenově zcela dostupná, což vlastně platí do dnešního dne.

 

Tedy, alespoň ve srovnání s vymoženostmi, které jsou díky moderním technologiím dostupné v současnosti. Všechno to začalo ještě přibližně v roce 2014, kdy přišel na trh milovaný i nenáviděný velikán Uber. Ten má doslova do dnešního dne na svědomí množství protestů ze strany tradičních taxikářů, kteří se nedokáží smířit s tím, že je to konkurence s neuvěřitelným náskokem. Pro běžného zákazníka je však objednávání taxíku prostřednictvím smartphonu bez nutnosti volání komfortem, který se jednoduše nedá nahradit. Také je velkou výhodou možnost placení jednoduchým synchronizováním karty s účtem, což v dnešní době ocení každý, kdo si přestal rozumět s hotovostí.

 

No a protože se za pár let se do Prahy dostalo i několik jiných taxi aplikací, je na čase zjistit, která je vlastně nejvýhodnější. A to po všech stránkách. Kromě Uberu jsme tedy testovali i Hopin, Taxify, Liftago, a také jsme se pokusili i o NejlevnejsiTaxi, ale v tomto případě jsme se bohužel nedokázali propracovat ani k propojení platební karty. Ale k tomu se ještě dostaneme. Nejdůležitějšími kritériem byla pro nás určitě cena, ale posvítili jsme si i na další atributy spojené s používáním těchto aplikací.

  

Test proběhl ve středu 27. září krátce po 15. hodině, tedy v době, kdy začínala odpolední špička. Všichni čtyři jsme absolvovali stejnou trasu z Jeseniovy ulice na Žižkově až na druhý terminál pražského letiště. Pojďme se tedy podívat, která aplikace se v Praze vyplatí nejvíce.


PŘED JÍZDOU

Hopin

Instalace všech aplikací je samozřejmě velmi jednoduchá, a tak budeme řešit primárně náročnost dostat se až k objednávce. V případě Hopinu je to pravděpodobně nejjednodušší, protože není nutná žádná registrace a taxík si můžete zavolat ihned s tím, že můžete bez problémů zaplatit v hotovosti. S přihlášením se však pochopitelně nabídka v menu rozšíří a můžete si dokonce vybrat i řidiče na míru na základě pohlaví, jazyka, kterým mluví či typu auta. Design hodnotíme taktéž kladně.

 

Liftago

Po nainstalování je nutné zaregistrovat se pomocí mobilního čísla nebo synchronizace s facebookovým profilem. Platit můžete v hotovosti nebo si propojit platební kartu, ale design nás zásadnějším způsobem neoslovil.

 

Uber

Uber je pro všechny asi nejznámější platformou s jednoduchým, ale velmi efektním designem. Tvůrci se snaží minimalizovat počet kroků až k objednání taxíku a dokonce je již k dispozici i možnost platby v hotovosti. Samotný vzhled, funkcionalitu a časovou náročnost hodnotíme velmi kladně.

 

Taxify

Po krátké instalaci stačí zadat vaše telefonní číslo, které je následně ověřeno aktivačním kódem. Po prvních pár vteřinách nás popadl pocit, že grafické zpracování se nápadně podobá Uberu, ale obecně jsme s tím problém určitě neměli. Opět stačí připojit platební kartu a můžete jezdit.

 

Nejlevnější-Taxi Praha

Původně jsme chtěli do testu zařadit i tuto aplikaci – bohužel neúspěšně. Po nainstalování se nám zobrazilo menu v němčině, což bychom pravděpodobně dokázali překousnout, dokázat se v něm orientovat a přenastavit jazyk na češtinu. Následné problémy s přidáváním karty (zkusili jsme jich více) nás však odradily natolik, že jsme raději Nejlevnější-Taxi Praha okamžitě vymazali. Přece jen, když jste v nouzi či časové tísni, toto jsou poslední záležitosti, které by se vám chtělo řešit. 

Na stejné trase jsme vyzkoušeli 4 různé taxislužby. Která aplikace se v Praze vyplatí nejvíc?

OBJEDNÁVKA

 Samotné objednávání prostřednictvím aplikací je obecně velmi jednoduché a intuitivní. Všechny čtyři taxislužby dokáží po zadání cílové destinace vyhodnotit, kolik bude tato jízda stát v relativně úzkém rozmezí. Ve všech případech tedy platí, že cena je zákazníkovi vždy známa ještě předtím, než vůbec potvrdí objednávku. A také do jakého auta nasedne. Zároveň je pokaždé možné kontaktovat řidiče před jízdou.

 

Hopin

Při objednávání stačí ťuknout na „Pokračuj v objednávce“, následně zvolit vaši aktuální polohu a pak destinaci. Kladně hodnotíme skutečnost, že Hopin už po zadání dvou či tří písmen nabízí relevantní návrhy a vždy vás sám navede na možné adresy. Pokud si ji vyberete, aplikace vás přesměruje na „Detail objednávky“, kde najdete odhadovanou cenu a možnost selekce mezi hotovostí a kartou. Následně stačí odeslat objednávku a okamžitě se dozvíte, kteří řidiči jsou k dispozici, jaké je jejich hodnocení a také specifikace vozidla. V našem případě jsme čekali zhruba 20 minut a odhadovaná cena byla 496 Kč.

 

Liftago

Opět podobný systém. Po zadání startovací a cílové adresy nám aplikace nabídne pouze možnost vybrat si řidiče. Jelikož Liftago sdružuje i tradiční taxikáře, každý je ochoten jezdit za jiných podmínek, a tak je jen na zákazníkovi, kterého si vybere. U každého taxikáře vidíme specifikaci vozidla i hodnocení. My jsme zvolili nejlevnější nabízenou možnost s dojezdem do 9 minut a odhadovanou cenou 537 Kč.

 

 

Uber

I v tomto případě probíhá objednávání jednoduchým zadáním destinace, přičemž musíme ocenit skutečnost, že aplikace dokáže najít i prakticky všechny podniky či instituce. Po zadání adresy cíle je ihned k dispozici cenový odhad a také čas dojezdu vašeho potenciálního řidiče. Uber tradičně dokázal, že v cenách hodně konkurentů nemá, protože aplikace předpověděla částku v rozsahu 320–326 Kč. Dojezd nejbližšího řidiče byl 6 minut.

 

Taxify

Aplikace je jednoduchá, intuitivní a funguje bez chyb. Řidiče našla prakticky hned, zrovna dokončoval předchozí objednávku, a tak jsme čekali asi 6 minut, z čehož se nakonec vyklubal o dvě minuty dřívější příjezd, takže místo 15:13 přijel 15:11. Taxify odjíždí jako druhý v pořadí. Odhad ceny z pražského Žižkova na Terminál 2 Letiště Václava Havla byl mezi 230– 250 Kč.

 

 Na stejné trase jsme vyzkoušeli 4 různé taxislužby. Která aplikace se v Praze vyplatí nejvíc?

JÍZDA A CENA

Hopin

Už po nasednutí jsme měli z řidiče velmi dobrý pocit. Měl dokonce košili a kravatu. Slušně pozdravil a než vyrazil, ověřil si, jak je na tom doprava na naší trase. Nabídl i pár alternativ, ale nechali jsme to na něm. Během celé cesty jezdil bezpečně a byl hovorný.

Celkový čas od objednání po příjezd: 1 hodina, 16 minut

Konečná cena: 474 Kč

 

Liftago

Poprvé se nám stalo, že nás řidič taxíku vzal tankovat. Dokázal se však efektivně vyhnout zácpám a bylo nám jasné, že má už něco najeto a Prahu velmi dobře zná. Diskuse se nenesla ve zcela volné atmosféře a řidič nepůsobil nejmileji. Obecně však není co vytknout, pokud si nepotrpíte na bujaré konverzace.

Celkový čas od objednání po příjezd: 58 minut

Konečná cena: 547 Kč

 

Uber

Řidička byla příjemná a Prahu určitě znala velmi dobře. Bezpečnou jízdu provázela uvolněná diskuse. Pochválit je určitě třeba i čistotu vozidla. Díky jejím znalostem jsme se dokázali vyhnout zácpám, čímž nám vlastně ušetřila další peníze.

Celkový čas od objednání po příjezd: 51 minut

Konečná cena: 320 Kč

 

Taxify

Přijelo čisté, nablýskané a voňavé vozidlo Škoda Octavia 2016 s příjemnou klimatizací a komunikativním řidičem. Zajímal se, v kolik musíme být na letišti a snažil se cestu přizpůsobí dopravě, která v den testování nebyla v Praze úplně příznivá. Do destinace jsme přijeli za nejnižší částku a jako první. Bylo velmi znát, že za volantem sedí zkušený řidič.

Celkový čas od objednání po příjezd: 38 minut

Konečná cena: 230 Kč


Na stejné trase jsme vyzkoušeli 4 různé taxislužby. Která aplikace se v Praze vyplatí nejvíc?
PO JÍZDĚ

Hopin

Podobně jako všechny ostatní, i Hopin nabízí ihned po ukončení jízdy možnost ohodnocení řidiče, případně přímo kontaktování podpory v případě, že něco nedopadlo podle představ zákazníka. Chyběla nám však možnost zpětně si prohlédnout ujetou trasu.

 

Liftago

Podobně jako u Hopinu, ani Liftago zatím možnost zkontrolovat trasu nenabídlo.

 

Uber

Na rozdíl od všech ostatních, Uber má zákaznickou podporu propracovanou o něco více a ze zkušenosti víme, že vždy reaguje prakticky okamžitě. Kromě tradičního hvězdičkového hodnocení je možné udělit i slovní.

 

Taxify

Ve všech případech platí, že aplikace si sama odečte peníze z námi synchronizované karty, aniž by bylo třeba cokoli potvrzovat, resp. dávat souhlas. I v tomto případě je možné okamžitě zaslat řidiči feedback nebo mu dokonce ihned zavolat, což je velmi užitečné v případě, že jste si něco v autě zapomněli.

ZÁVĚR

Pro tento test jsme si vybrali dlouhou cestu ve frekventovanější době schválně. Je tak vidět, že v některých případech může být rozdíl v ceně více než 100%. Výrazně dražší jsou aplikace Hopin i Liftago, avšak s největší pravděpodobností se vždy dočkáte těch nejkvalitnějších služeb, protože jde o certifikované a zkušené taxikáře. Při Hopinu nám však dělala vrásky hlavně dlouhá čekací doba, protože pravděpodobně nemají až tolik aut, resp. řidičů, jako konkurence. A v jejich prospěch nehrála ani celková délka jízdy.

 

Na druhé straně cenového břehu jsou Uber a Taxify, které nás dokázali prakticky se stejným komfortem dopravit na letiště rychleji a levněji. Samozřejmě chápeme, že se to odvíjí i od nákladů na provoz, protože zaměstnanec Uberu nepotřebuje licence ani speciální povolení, ale koho to v konečném důsledku zajímá? Pevně věříme, že byl pro vás tento test užitečný a v případě, že máte jakékoliv dotazy, klidně je směřujte do diskuse níže.

Kterou aplikaci preferuješ ty?
Hopin
32 hlasů
Liftago
142 hlasů
Uber
437 hlasů
Taxify
345 hlasů
Jinou (napiš do komentářů)
44 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
63
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.