Inovativní zařízení Butterfly iQ, na kterém spolupracuje i český vědec Michal Sofka, dokáže po připojení k iPhonu odhalit spousty vážných onemocnění.
Dr. John Martin je americký cévní chirurg, jenž na začátku roku začal testovat zbrusu nové zařízení Butterfly iQ. Ani ve snu by ho nenapadlo, že díky tomuto přístroji si sám na svém krku náhodou najde zhoubný nádor. Na vývoji inovativního vynálezu se přitom podílí i český vědec.
Butterfly iQ je zařízení podobné jako už některá existující. Tentokrát se však jedná o opravdovou revoluci, protože cena dosavadních přístrojů byla velmi vysoká a jejich vývoj se tolik neposouval, kdežto tento nový vynález stačí připojit přes Bluetooth k obyčejnému iPhonu a během pár minut dokáže pomocí ultrazvuku a speciální aplikace nalézt v určitých částech těla různá závažná onemocnění, jako např. rakovinu, cukrovku, či některé srdeční choroby, která lze podchytit už v raném stádiu – jako se to povedlo doktoru Martinovi.
Na zařízení pracuje i český vědec Michal Sofka. Cena by neměla přesáhnout hranici 2 000 dolarů (44 tisíc korun), což je i trojnásobně méně než cena dosavadních přístrojů. Vědci se ho snažili vyvinout tak, aby byl dostupný všem a zároveň stoprocentně spolehlivý. Kdyby každý příběh končil jako ten od dr. Martina (který se po své nenadálé diagnóze podrobil chirurgickému zákroku a následné chemoterapii, takže nakonec bude zdráv), vyhlídky a ambice Butterfly iQ by byly skutečně obrovské.