Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
5. ledna 2018 v 16:00
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Čína zakázala obchod se slonovinou. Ohroženého druhu je na světě už jen pár set tisíc

ZAJÍMAVOSTI ČÍNA ZVÍŘATA
Uložit Uložené

Nový čínský zákon zakazuje obchod se slonovinou. Slonů totiž rapidně ubývá.

Ještě před sto lety na zeměkouli žilo deset milionů slonů. Dnes jich kvůli obchodu se slonovinou rapidně ubylo – uvádí se, že jich zbývá už jen něco kolem 400 tisíc. Aby se lovci dostali k jejich drahocenným klům, musí totiž slona zastřelit. Pytláci takto za den odpraví 96 slonů, ročně to pak dělá přes 35 tisíc a jen v Číně skončí 70 procent slonoviny.

Pokud by to takto pokračovalo, za pár let bychom slony znali už jen z knížek dějepisu. S tím se nyní čínské úřady snaží zatočit a podpořit tak celosvětovou záchranu těchto obřích suchozemských savců. Na svém území zakázal obchod se slonovinou s platností od začátku letošního roku.

Výrobky z těchto materiálů mají v Číně obrovskou tradici už od dynastie Ming. Majetní sběratelé dodnes rádi utrácí své bankovky za vzácné slonovinové sošky a všichni od pytláků přes obchodníky až po řezbáře z toho mají tučný zisk.

Důkazem je i Li Chunke – čínský mistr v uměleckém vyřezávání slonoviny. V patnácti vyšel školu a poté se začal věnovat této činnosti.

Dnes se mu jako 68letému zkušenému sochaři nový zákon ani trochu nelíbí. V prosinci pracoval od rána do večera, aby stihl vyhotovit poslední zakázky. „Co dělá z Číny skvělou zemi, je to, že její tradiční kultura stále existuje,“ nechal se slyšet pro Washington Post. „Pokud tato tradiční kultura zmizí, bude to ztráta pro celý svět.

Čína zakázala obchod se slonovinou. Ohroženého druhu je na světě už jen pár set tisíc
Zdroj: University of Victoria Libraries/Wikimedia Commons

I napříč těmto tradicím se Čína podobným kšeftařům postavila a konečně udělala důrazný krok v dosud trochu beznadějném boji proti vymírání slonů. Její úřady uvedly začátkem letošního roku v platnost zákon, který zakazuje prodej slonoviny a zavřela více než 200 prodejen a mistrovských dílen, kde materiál zpracovávaly v sošky, šperky a různé suvenýry. Vyřezávané celé kly, které na čínském trhu šlo pořídit za milion dolarů (21 milionů korun) se v prosinci rázem masivně zlevňovaly i na polovinu, aby prodejci stihli vyprodat svoje zásoby.

Doporučeno
Akvárium a živé krmivo: Klíč ke zdravému a přirozenému životu ryb Akvárium a živé krmivo: Klíč ke zdravému a přirozenému životu ryb 24. října 2024 v 14:00

Slonovina stojí život zvířata jak v Africe, tak po celém světě. Výrobky z ní pro někoho můžou vypadat hezky – lesknou se, ale nesmíme zapomenout na zásadní fakt: je na nich krev,“ uvedl bývalý čínský hráč americké ligy NBA Jao Ming, který se kampaně na záchranu slonů mimo jiných také zúčastnil.

Velkoobchodní ceny slonoviny v Číně se v posledních třech letech snížily téměř o dvě třetiny: Z 2 tisíc amerických dolarů (42 tisíc korun) za kilogram v roce 2014 na 730 dolarů (15,5 tisíce korun) v únoru 2017. Průměrný sloní kel přitom váží od 20 po 40 kilogramů. 

Čína zakázala obchod se slonovinou. Ohroženého druhu je na světě už jen pár set tisíc
Zdroj: Republica/Pixabay.com

Tento čínský zákon je jednou z nejdůležitějších věcí, která se slonům stala za posledních 10 let,“ řekl Iain Douglas-Hamilton, jeden z předních světových ochránců slonů a zakladatel organizace Save the Elephants. „Je to mimořádně důležitý krok a myslím, že jeho dopad je už nyní cítit v některých částech Afriky. Síť pytláctví je na ústupu, bitvu jsme ale stále nevyhráli.

Pytláctví je v posledních letech skutečně mírně na ústupu (oproti období let 2010 až 2012, kdy bylo na svém vrcholu) a nový zákon je také velkým krokem v problematice úhynu slonů a vymáhání práva.

Přesto stále není vyhráno. Těsně za hranicemi Číny je slonovina stále otevřeně k prodeji. Už nyní je Laos nebo Vietnam velmi rychle rostoucím trhem. A tam je problém. Sběratelé stále nechápou závažnost svých činů.

Domů
Sdílet
Diskuse