Calvin Klein, Tesco nebo ASOS prý nabízejí vouchery v pohádkových hodnotách. Samozřejmě jde o podvod.
Nejprve to byly falešné tenisky od podvodného adidas profilu, nyní se lidi snaží oklamat nepravé instagramové profily nabízející nákupní poukazy v nemalé hodnotě. Samozřejmě, většina lidí si po pohledu na přiložené obrázky okamžitě řekne, že jde o příliš očividný podvod, aby na něj někdo naletěl. Instagramové stories mladých lidí neověřujících si informace jsou však aktuálně podobnými příspěvky přeplněné.
Právě za story s označením instagramového profilu totiž vlastník vydávající se za známý brand nabízí voucher v hodnotě 100 €. Samozřejmě, jde o podvod a mnohé značky již před ním stihly varovat na jejich sociálních sítích.
Podobné stories se však rozšiřují rychlostí blesku a lidi očividně nezajímá, že takový Calvin Klein by na tuto kampaň musel jen tak rozdat miliony eur neznámým lidem. Kaufland by zase musel investovat 500 tisíc eur, protože stovku slibuje prvním pěti tisícům lidem, co splní všechny podmínky.
Nepravých profilů firem je mnoho a zřejmě jediný vlastník se vydává například za Tesco, Kaufland, ASOS či módní značku Calvin Klein. U některých značkách má pachatel dokonce více profilů, obětí je například zmíněný Kaufland. Falešných instagramových účtů jen přibývá, ale všechny vypadají téměř stejně. Nabízejí drahý poukaz a chtějí sdílení a follow. Nikdo však samozřejmě nic nedostane.
Trošku smutný je fakt, že samotná krádež identity online ani není ilegální. Zákon o ochraně osobních údajů podobné konání nezmiňuje a legislativa se tak v podstatě spoléhá na to, že podobná činnost bude vést k jiným ilegálním krokům, za které bude moci být pachatel stíhán.