Výzkum Joleah Lamb z Cornell University v USA přišel s tím, co jsme už dávno tušili.
Korálové útesy čelí v současnosti hned několika mimořádným hrozbám. Tou nejzávažnější je globální oteplování. Na záda mu však dýchá ohromné množství plastového odpadu, který se na útesech zachytává. Nový výzkum pod vedením Joleah Lamb z Cornell University v USA odhalil, že plastovým odpadem je zasažena třetina korálových útesů v Tichém oceánu.
Studie zveřejněná v časopise Science probíhala v letech 2011 až 2014 a došlo během ní k prozkoumání 150 korálových útesů v oblasti Tichého oceánu. Na zasažených místech korálových útesů je zachyceno přibližně 11 miliard plastových předmětů a toto číslo by se při současné stavu mělo do roku 2025 zvýšit na 15 miliard. Nejčastějšími předměty na útesu byly plastové lahve, tašky a sáčky na rýži.
Korálové útesy však nejsou jen lákadlem pro turisty a křehkým přírodním ekosystémem. Na jejich existenci závisí více než 275 milionů lidí, kterým přinášejí potravu, ochranu před vlnami a zároveň příjem z turistického ruchu. A právě plastový odpad je často původcem infekcí, které napadají bezobratlé živočichy, jenž tvoří základ ekosystému korálových útesů. Plastového odpadu se v průběhu výzkumu našlo nejvíce ve vodách u Indonésie, o něco lépe dopadla pobřeží Thajska a Myanmaru a nejmenší problémy s plastovým odpadem hlásí Austrálie.
Právě australský Velký korálový útes však čelí jinému problému. Tím je globální oteplování a zvyšování teploty vody v oceánech. Stále vyšší teploty způsobují mizení řas, v důsledku čehož se koráli ocitají bez ochrany a blednou, což je činí daleko zranitelnějšími. Bělení korálů bylo pozorováno u 93 procent z 3000 útesů. Jen v loňském roce bylo takto zničeno 22 procent jejich rozlohy.
Korálové útesy tvoří nádherný, ale zároveň vysoce provázaný ekosystém, jehož ztráta by zasáhla nejen přírodu, ale i obyvatele přímořských oblastí. Ročně končí v oceánech odhadem něco mezi 5 až 13 miliony tun plastu. Řešení je zatím v nedohlednu.