Ifridî! Připravili jsme si pro vás krátký návrat do Středozemě. Víte, jak se domlouvaly tamní bytosti?
Fiktivní, avšak mimořádně zajímavá a lákavá. Středozem, která vzešla z hlavy anglického spisovatele J.R.R. Tolkiena, není žádným bezduchým a všedním výtvorem. Jde o soubor komplexních příběhů, které si získaly napříč celým světem miliony fanoušků. Ať už z knih nebo filmů. Hodně z nás vidělo trilogii Hobit nebo Pán prstenů. Jde o velmi zdařilé počiny plné dobrodružství, putování, zvratů, lásky či velkolepých bitev. Tolkien však nevymyslel jen chronologii celého tohoto fantasy světa, ale jako jazykovědec nabídl čtenářům a divákům zcela nově vytvořené jazyky.
Mluví jimi národy Středozemě, odlišují se a každý zní jinak. Pro lepší představu jeho knihy obsahují konkrétní ukázky a systémy, ale obohatil nás o ně i Peter Jackson. Vytvořil si je postupně, během tvorby svého celoživotního díla. Sám Tolkien ovládal hodně řečí, a proto tak dokázal vytvořit zcela nové.
Quenijština
Začneme s nejvznešenější řečí. Jde o velmi starý jazykový systém, kterým mluvili první elfové. Mezi nimi čeleď Vanyar – nejmoudřejší, plavovlasí, ve Středozemi se zúčastnili pouze tažení proti Morgothovi. Po vítězství všichni odešli zpět do Valinoru, kraje neumírajících, na západ od Středozemě. Quenijštinou mluvili i další elfové, a to Noldor. Šlo o nejsilnější odnož ve Středozemi a byli to oni, kdo ukoval prsteny moci. I Noldor později odešel do Valinoru. Říká se, že Quenijština vznikla v roce 1915, během první světové války, kdy se Tolkienovi zalíbila finština. Pro lepší představu přikládáme ukázku.
Píseň opěvující Lothlórien:
Sindarština
U elfů ještě zůstáváme. Tentokrát je řeč o konkrétní odnoži, a to o Šedých elfech, tzv. Sindar. Žili ve Středozemi a občas museli čelit nájezdům nepřátel v podobě orků, vrrků a dalších. Jejich jazyk má s Quenijštinou mnoho společného, ale jde spíše o jakési její nářečí. Tolkien se pravděpodobně nechal inspirovat anglosaštinou a velštinou. Slyšet jsme ji mohli i v Pánu prstenů, například někdy v rozhovorech mezi Aragornem a Legolasem.
Společné dialogy:
Popřípadě je k dispozici trailer k Návratu krále převyprávěný do sindarštiny:
Entština
Řeč živých stromů ve Fangornu, tedy entů. Kdysi rozsáhlé porosty napříč Středozemí byly zničeny a pokáceny v důsledku válek a potřeb jednotlivých národů. Enti ztratili své „ženy“, které odešly do jiných krajů, kde byly následně vyhubeny Sauronem. Jde tedy o ochránce lesů, které elfové naučili mluvit, za což jim enti projevují mimořádnou vděčnost a váží si jich. Později si jazyk upravili a vznikal entština. Mluvit tímto jazykem bylo náročné a ostatní národy Středozemě mu nerozuměly. Nejstarším z entů byl Stromovous. Ve filmech není žádná ukázka. Ale příklad: „a-Lalla-Lalla-rumba-Kamanda-Lindor-Buruma“ = „něco jako kopec“.
Poslední pochod entů
Khuzdûl
Nesmíme zapomenout ani na trpaslíky a na jejich tajnou řeč. Jelikož byli pro Tolkiena trpaslíci něco jako Židé (vyhnanci,...), položil základy jejich řeči na semitských jazykových systémech. Trpaslíci, tedy Khazâd, ale daným jazykem příliš často nemluvili. Jde o těžký jazyk, ale i dnes máme k dispozici pár slovních ukázek. Mezi známé fráze patří jejich bojový pokřik „Baruk Khazâd! Khazâd ai-mênu!“, což v překladu znamená „Sekery trpaslíků! Trpaslíci jsou nad vámi!“ Písmo tvořily runy, obdobně jako v skandinávské mytologii. Například slavnou Morii nazývali jako Khazad-dûm. Díky P. Jacksonovi si můžeme vychutnat ukázky přímo níže.
Sbírka bojových pokřiků z Hobita:
Trocha akce ze zmiňované Morie, tedy Khazad-dûm:
Černá řeč
A do pětice nejtemnější jazyk. Vytvořil ho samotný Sauron a mluvili jím všichni jeho poddaní. Nemá vlastní písmo a Tolkien nevytvořil ani bohatou slovní zásobu. Jejím centrem je Mordor a území ovládané Temným pánem. Nejznámější výrok, tedy „Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul“ = „Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže. Jeden všechny přivede, do temnoty sváže“, byl napsán starým elfím písmem. Odhaduje se, že při jejím vytváření se Tolkien nechal inspirovat churritštinou z území Arménie, používané tisíce let dozadu.
Proslov Temného pána:
Pokud si chcete Černou řeč skutečně vychutnat, doporučujeme zhlédnout celé:
Jak vznikala, se dozvíte zde:
Geniální Tolkien samozřejmě vytvořil i další jazyky, ale snažili jsme se vybrat ty nejzajímavější. Jinak, nedostali jste chuť si dát filmový maratón?