Pytláci v Africe jsou takovým problémem, že rozlehlá stáda zvířat v afrických buších by mohla být minulostí.
Pokud bude pokračovat míra pytláctví, jako se tomu děje doposud, do konce 21. století by mohla vyhynout v Africe až polovina ptáků a savců. Že je tato zpráva opravdu závažná, by mohlo dokazovat i nedávné úmrtí posledního samce nosorožce severního bílého na naší planetě.
S tímto výrazným varováním vyšla studie Mezivládní platformy pro biodiverzitu a ekosystémové služby, kterou zaštiťuje OSN. Takto snížená biologická diverzita, tedy rozmanitost druhů v přírodě, by mohla značně ohrozit i kvalitu života lidského druhu.
It is with great sadness that Ol Pejeta Conservancy and the Dvůr Králové Zoo announce that Sudan, the world’s last male northern white rhino, age 45, died at Ol Pejeta Conservancy in Kenya on March 19th, 2018 (yesterday). #SudanForever #TheLoneBachelorGone #Only2Left pic.twitter.com/1ncvmjZTy1
— Ol Pejeta (@OlPejeta) March 20, 2018
Studie přinesla i jiné znepokojující informace. Za posledních deset let se zmenšil počet živočišných a rostlinných druhů o neuvěřitelných 42 procent.
„Měli bychom jednat. Je potřeba zastavit a zvrátit neudržitelné využívání naší přírody a přestat riskovat budoucnost, kterou chceme a máme,“ říká britský vědec Robert Watson. Nejohroženějším druhem zvířat jsou právě nosorožci.
Tam, kde v roce 2007 pytláci zabili 13 nosorožců, o deset let později už to bylo přes tisícovku mrtvých zvířat, výhradně kvůli jejich rohům. Jejich ochrana je tedy velmi ožehavé téma současné společnosti. A nejen jejich: dalšími ohroženými druhy jsou lemuři, levharti nebo ary.