Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
26. dubna 2018 13:07
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Masakr v My Lai stál život 504 civilistů, převážně žen a dětí. Krutý válečný zločin vyvolal vlnu odporu vůči válce ve Vietnamu

ZAJÍMAVOSTI VIETNAM
Uložit Uložené
Citlivý obsah
Článek může obsahovat:
  • produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
  • sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
  • násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
mám nad 18 let (zobrazit obsah)
zpět na hlavní stránkuZpět

Před 50 lety se dopustila rota Charlie jednoho z největších masakrů spáchaných americkou armádou.

V brzkých ranních hodinách, 16. března 1968, vstoupili vojáci americké roty Charlie do vietnamské vesnice My Lai, kterou měl kontrolovat Vietkong. Místo po zuby ozbrojených povstalců z Národní fronty osvobození Vietnamu však narazili na místo plné převážně žen, dětí a starších lidí, kteří si připravovali snídaní.

Vojáci místní seřadili do skupin a začali prohledávat jejich obydlí. Ačkoli v nich našli jen několik zbraní, poručík William Calley vydal příkaz vesničany postřílet. Rozpoutal tím největší masakr spáchaný americkými vojsky v průběhu války ve Vietnamu.

Samotná válka ve Vietnamu zuřila mezi lety 1955 a 1975. Konflikt se zakládal na snaze komunistického Severního Vietnamu ovládnout proamerický Jih. Po Korejské válce šlo o další výsledek probíhajícího napětí mezi Východem a Západem.

Masakr v My Lai stál život 504 civilistů, převážně žen a dětí. Krutý válečný zločin vyvolal vlnu odporu vůči válce ve Vietnamu
Zdroj: Ronald Haeberle

Tato zástupná válka nabrala významného obratu po vstupu amerických vojsk, která měla jednou provždy z jižního Vietnamu vyhnat prokomunistické síly. Jejich přítomnost však vyvolala mírové protesty po celých Spojených státech, které ještě eskalovaly z důvodu zabíjení vietnamských civilistů či používání ničivých chemických látek

Doporučeno
Jedna návštěva Vietnamu změnila můj pohled na svět. Proč jsem nyní v Česku nešťastná? Jedna návštěva Vietnamu změnila můj pohled na svět. Proč jsem nyní v Česku nešťastná? 16. dubna 2024 7:00

Masakru v My Lai předcházely těžké ztráty komunistické Národní fronty osvobození Jižního Vietnamu (Vietkong). Ta byla z tohoto důvodu nucena ukončit otevřený konflikt a uchýlit se k zákeřné partyzánské válce. V té době byla navíc spuštěna Ofenzíva Tet vedená ze severního Vietnamu, jejímž cílem bylo vyvolat rozsáhlé povstání po celém jižním Vietnamu.

Morálka Američanů z toho důvodu utržila hned dvě rány. Nekončící útoky partyzánů, kteří je napadali v noci a chystali na ně v nepropustné džungli nejrůznější pasti, spojené s přímou ofenzívou, vedly k demoralizaci již tak zplundrované armády. 

Vojska USA musela na spuštěnou ofenzívu reagovat, a tak zahájila protiúder nazvaný „Seek and Destroy“. Ten se týkal i poměrně nově vytvořené roty s názvem Charlie. Ta byla složena převážně z mladíků, kterým bylo pouhých 18 či 19 let.

Masakr v My Lai stál život 504 civilistů, převážně žen a dětí. Krutý válečný zločin vyvolal vlnu odporu vůči válce ve Vietnamu
Zdroj: Ronald Haeberle

Čerstvě zletilí mladí muži byli již v březnu 1968, tři měsíce po svém nasazení, vyčerpání a deprimovaní. Od svého příletu do země ztratili již více než 40 mužů. Bojovali zde o holé přežití. Pouhé dva dny před masakrem v My Lai byl při hlídkování zabit seržant George Cox.

Šlápl na minu nastraženou Vietkongem. Psychicky zdrcení členové roty Charlie si své zoufalství vybili zastřelením vietnamské ženy pracující na poli.

O dva dny později, 16. března 1968, vyrazila rota Charlie splnit svůj úkol, který spočíval v obsazení vesnice My Lai a jejím vyčištění od jednotek Vietkongu. Okolo osmé hodiny ráno byli vojáci po patnáctiminutové dělostřelecké přípravě vysazeni z vrtulníků.

Doporučeno
Tereza učí děti ve Vietnamu. Škola mi platí byt i jídlo, pivo tu stojí 14 korun, peníze nemusím počítat, říká Tereza učí děti ve Vietnamu. Škola mi platí byt i jídlo, pivo tu stojí 14 korun, peníze nemusím počítat, říká 17. září 2023 6:00

Když dorazili do osídlené oblasti, nesetkali se s žádným odporem. Místo pouhého zajištění oblasti nařídil kapitán Ernest Medina nejprve 1. a 2. četě, aby zaútočily na vesnici. Třetí měla povraždit zbytek nepřátel. Velitel pěší čety William Calley poté přikázal spustit na civilisty palbu.

Masakr v My Lai stál život 504 civilistů, převážně žen a dětí. Krutý válečný zločin vyvolal vlnu odporu vůči válce ve Vietnamu
Zdroj: Ronald Haeberle

Ne všichni členové roty jeho rozkaz poslechli, avšak většina frustrovaných vojáků začala s agresivním výpadem. Do seřazených žen a dětí začali střílet, obydlí ničili granáty, své oběti mučili a některé dokonce před smrtí znásilnili.

Nejvýše postavený voják, kapitán Ernest Medina, šílenství nezastavil, naopak se ke svým mužům přidal. Matky bránily své děti vlastním tělem, ale byly nemilosrdně zabíjeny. Vojáci zapalovali obydlí, načež vojáci stříleli do civilistů, kteří z nich vybíhali. Mučení, hromadné znásilňování a vraždění trvalo více než dvě hodiny.

„Nesetkali jsme se s žádným odporem. Viděl jsem jen tři zadržené zbraně. Neměli jsme ani žádná zranění, bylo to jako v jakékoli jiné vietnamské vesnici – staříci, ženy a děti. Faktem je, že si nepamatuji, že bych viděl jediného ozbrojence Vietkongu v celé oblasti. Ani živého, ani mrtvého.“

– seržant Michael Bernhardt

Situaci nakonec zastavil až praporčík Hugh Thompson, pilot průzkumného vrtulníku. Ten zpozoroval postřílená těla civilistů v polích, na cestách i v ulicích. Když z obrázku pod sebou pochopil, která bije, snažil se sehnat pomoc pro raněné a následně s rotou pod ním spojit.

Masakr v My Lai stál život 504 civilistů, převážně žen a dětí. Krutý válečný zločin vyvolal vlnu odporu vůči válce ve Vietnamu
Zdroj: Ronald Haeberle

Pak ale v jednom momentu spatřil několik pěšáků, kteří se chystali zaútočit na skupinu civilistů. Rozhodl se tedy s vrtulníkem přistát přímo před nimi, načež palubnímu střelci rozkázal, aby nad jejich hlavami vypálil řadu varovných výstřelů. Naznačil jim tím, že pokud nepřestane, zahájí na ně palbu. Zastavil tak několikahodinové šílenství, které přežilo pouhých 11 civilistů.

Doporučeno
Yaksha: Svého vietnamského otce jsem pohřbil ve vlastním hrobě. Za rodinou létám na konec světa, ale stojí to za to (Rozhovor) Yaksha: Svého vietnamského otce jsem pohřbil ve vlastním hrobě. Za rodinou létám na konec světa, ale stojí to za to (Rozhovor) 26. března 2023 16:30

„Létali jsme tam a zpátky... a netrvalo dlouho, než jsme si všimli tohoto ohromného počtu mrtvých všude pod námi. Všude, kam jsme se podívali, viděli jsme mrtvé. Byly to děti – dvouleté, tříleté, čtyřleté, pětileté, ženy a staří muži. Vůbec žádní muži schopní válečné povinnosti mezi nimi nebyli.“

– Hugh Thompson

Za masakr v My Lai zaplatilo životem 504 lidí. Mezi oběťmi bylo 182 žen, z nichž 17 bylo těhotných a 173 dětí, z nich 56 nemluvňat. Když se skandál dostal k důstojníkům, kteří měli rotu Charlie pod sebou, okamžitě se pokusili udělat vše pro to, aby se masakr takových rozměrů neprovalil.

Masakr v My Lai stál život 504 civilistů, převážně žen a dětí. Krutý válečný zločin vyvolal vlnu odporu vůči válce ve Vietnamu
Zdroj: Ronald Haeberle

Aby se informace dostaly na veřejnost, byla zapotřebí snaha jednoho muževojína Rona Ridenhoura, který na místě masakru sice nebyl, dostal se však k podrobné zprávě o událostech ve vesnici My Lai. Rozhodl se napsat dopis prezidentu Nixonovi, Pentagonu, několika kongresmenům a posléze i armádnímu velení.

Nedočkal se žádné odpovědi. Nakonec tedy informace poskytl investigativnímu reportérovi, Seymourovi Hershovi, který v listopadu 1969 události předchozího roku zveřejnil. 

Novinový článek rozpoutal mezinárodní skandál. Americká administrativa už nemohla nic tutlat, a tak byl ustaven zvláštní investigativní tým, který měl události kolem masakru v My Lai rozklíčovat. Nakonec bylo ze snahy válečný zločin zamlčet obviněno 28 armádních činitelů.

Masakr v My Lai stál život 504 civilistů, převážně žen a dětí. Krutý válečný zločin vyvolal vlnu odporu vůči válce ve Vietnamu
Zdroj: Ronald Haeberle

Armáda nakonec soudila jen 14 mužů, včetně Calleyho a kapitána Ernesta Medina. Všichni kromě Calleyho byli zproštěni viny. Ten v rozsudku z roku 1971 za svůj rozkaz ke střelbě na civilisty dostal doživotní trest. Jeho trest byl ale později snížen na 20 let, poté na 10 a nakonec byl podmínečně propuštěn už v roce 1974

Doporučeno
Drastické mučení v Iráku či výskoky lidí z Dvojčat. 10 slavných fotografií a příběhy, které se k nim vážou Drastické mučení v Iráku či výskoky lidí z Dvojčat. 10 slavných fotografií a příběhy, které se k nim vážou 24. listopadu 2020 9:30

Masakr v My Lai se stal obrazem nesmyslnosti válečného konfliktu. Fotografie, které následně proběhly médii, zapříčinily ještě větší nechuť Američanů vůči válce ve Vietnamu. Ta zuřila ještě dalších šest let, než se vojáci americké armády stáhli.

Vietkong posléze snadno rozdrtil poslední zbytky opozice, načež vznikla jednotná Vietnamská socialistická republika.

Domů
Sdílet
Diskuse