Od počátku 90. let do současnosti propukla řada konfliktů, jejichž bezútěšnost a absurditu zobrazila celá řada filmů. Vybrali jsme ty nejlepší z nich.
Válka je pravým peklem na zemi. Lidskou historii doprovází už od nepaměti a jako had se proplétá dějinami až do současnosti. A i když momentálně probíhá méně konfliktů než v minulých stoletích, světový mír je stále v nedohlednu. Konflikty byly a jsou studnicí emotivních příběhů, které inspirují řadu umělců po celém světě. Mimo jiné i filmaře.
Ti už několikrát v minulosti prokázali, že válečné filmy mohou zaujímat stupínky nejvyšších kvalit. A protože dobrých válečných filmů je opravdu celá řada, rozhodli jsem se vám představit třicítku těch nejlepších v trojici článků rozdělených do časových rámců.
Nejprve jsme vybrali nejlepší válečné filmy ze středověku a starověku, a posléze i snímky zobrazující konflikty obou světových válek a války ve Vietnamu.
V dnešním článku si představíme výběr deseti podle nás nejzdařilejších snímků o novodobých konfliktech. Řeč je o válkách v Iráku, Afghánistánu či konfliktech 90. let.
Zaměřili jsme se na bojový aspekt, najdete zde i více dramatické než válečné filmy, ale klíčové pro nás bylo co nejrealističtější zobrazení konfliktu.
10. Zelená zóna
Válka nemá vítězů ani poražených. Nemá ani dobrou či špatnou stranu, v obou zákopech konfliktu se vždy odehrávají špinavosti a odsouzeníhodné činy. To zjišťuje i hlavní hrdina tohoto politického thrilleru s válečnými prvky. Zahrál si jej Matt Damon, a to s grácií podobnou jeho ztvárnění Agenta bez minulosti.
Snímek se odehrává na horké půdě Iráku jen několik dní po svržení režimu Saddáma Husajna. Jako šéf amerického bojového uskupení má za úkol pátrat po zbraních hromadného ničení.
Na své cestě se však stále více zaplétá do špinavé politické hry a zjišťuje, že nic není tak prosté, jak by se na první pohled mohlo zdát. Při své misi musí navíc se svými muži čelit řadě přestřelek se stoupenci bývalého režimu, jejichž pohlaváry mají likvidovat.
9. Želvy mohou létat
Nepříliš známý snímek je perlou irácké kinematografie. Válečný počin z francouzsko-irácko-íránské koprodukce je prvním filmem natočeným po pádu režimu Saddáma Husajna.
Vrací se do dnů před americkou intervencí a zobrazuje život dětí v kurdském utečeneckém táboře na irácko-tureckých hranicích. Hlavním hrdinou je chlapec přezdívaný Satelit, který je přirozeným vůdčím typem a obrazem lidskosti obklopeným nelidským chováním.
Vede partu dětí majících za úkol likvidovat minová pole. Něco takového se málokdy obejde bez úrazu. Obraz války z pohledu dětí v autentickém prostředí je podívanou, která je děsivou povinností pro každého, komu nejsou lidské osudy lhostejné.
8. Bestie bez vlasti
Cary Fukunaga má svůj zvláštní vypravěčský styl a výběr témat, která člověka dokáží emocionálně zasáhnout. Jeho zatím poslední snímek pojednává o malém chlapci z nejmenované africké země.
Jeho jméno je Agu a ve svých osmi letech je zajat guerillovými jednotkami. Ty jej podrobí drsnému výcviku a udělají z něj dětského vojáka. Snímek si pak pohrává s myšlenkou, zda se po tak krutých zážitcích může někdy člověk opět vrátit k normálnímu způsobu života.
A přestože ve filmu není specifikováno, kde se děj odehrává, v afrických konfliktech je i v současnosti běžné využívání dětských vojáků. Pomocí fikce tedy dostává divák obraz reálných válečných konfliktů. A příjemná podívaná to tedy není.
7. 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází
Když Michael Bay zrovna netočí Transformers, zvládne si najít čas i na dobré filmy. Jedním z nich je předloňské 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází.
Jedná se o příběh z americké ambasády v Libyi, který se odehrál v roce 2012. Místní teroristická buňka tehdy napadla tyto prostory, a to přesně v den výročí 11 let po útoku na newyorská dvojčata.
Američtí zaměstnanci by proti přesile neměli nejmenší šanci, ale zachrání je hrdinné rozhodnutí nedaleko působících mariňáků. Ti se bez ohledu na rozkazy rozhodnou ambasádu bránit do posledního muže. Útokům vzdorují celých 13 hodin. Potěší věrná faktografie a realistické zobrazení konfliktu.
6. Americký sniper
Clint Eastwood je nejen herecká legenda, ale také mistr vypravěč. Jeho snímek o členovi amerických jednotek SEAL je jedním z nejlepších vykreslení toho, jak může člověk skloubit roli vojáka a starostlivého otce od rodiny.
Hlavní hrdina filmu se na iráckých bojištích brzy stává legendou. Je ochotný riskovat svůj život, aby zachránil své bratry ve zbrani. O jeho činech se však dozvídají i nepřátelé a na jeho hlavu je vypsána odměna. Hlavním lákadlem jsou zde cynicky zobrazené a velmi naturalistické válečné scény.
5. Požáry
Denis Villeneuve, jeden z nejlepších režisérů současnosti, má mimo mnoha cenných zářezů na kontě i toto válečné drama, které na pozadí konfliktu na blízkém východě představuje obraz antické tragédie.
Ústředními postavami jsou dvojčata Simon a Jeanne, hledající své rodinné kořeny. Pátrání je zavede až na Střední východ, kde ve fiktivní arabské zemi odhalují tajemné pozadí jejich rodu.
Z poklidného úvodu se tak dostáváme do válečné zóny, v níž to vře a jedna silná scéna střídá druhou. V závěru se neubráníte emocím.
4. Smrt čeká všude
Vítěz Oscara v kategorii Nejlepší film za rok 2008 přibližuje divákům válečný konflikt v Iráku netradiční cestou. Ústředními postavami jsou totiž pyrotechnici. Jejich povolání znamená riskovat smrt každý den a potřebu být velmi obezřetný, jinak to může odnést i řada civilistů.
Příběhová složka je sice poměrně plytká a pracuje s ohranými vzorci, avšak napětí z filmu sálá neustále a zřejmě jsem nebyl sám, kdo měl několikrát srdce až v krku.
A co víc, snímek natočila Kathryn Bigelow, žena, která tímto zcela zbořila jakékoli předsudky o mužích a ženách na režisérské stoličce válečných snímků.
3. Země nikoho
Rozpad Jugoslávie v 90. letech představoval ohnisko mnoha konfliktů. Jednotlivé národy se nedokázaly dohodnout, vypukly dokonce etnické čistky a na Balkáně nebylo radno se pohybovat.
Absurdní situaci vykresluje i tato Oscarem ověnčená válečná tragikomedie. Popisuje příběh bosenského vojáka Čikiho a jeho srbského soka Nina. Ti se společně ocitají mezi nepřátelskými liniemi, v takzvané zemi nikoho. Hádají se o tom, kdo konflikt způsobil a kdo komu křivdí.
Jejich problém se satiricky snaží vyřešit televizní štáby i velitelství obou armád. Režisér tímto filmem poukázal na nesmyslnost jakéhokoli válečného konfliktu.
2. Hotel Rwanda
Kmenová válka, která v roce 1993 vypukla ve Rwandě, patří k tomu nejhrůznějšímu, co Afrika zažila. Hutuové a Tutsiové propadli do etnického konfliktu, jenž se změnil v otevřenou válku plnou brutality. Mise OSN naprosto selhala a celá země se propadla do chaosu.
Za pouhé tři měsíce války bylo zabito kolem milionu lidí. Hotel Rwanda vypráví příběh majitele luxusního hotelu, který se rozhodne postavit na stranu dobra a ve svém komplexu ubytuje několik stovek uprchlíků.
U tohoto filmu budete plakat, budete se vztekat a nechápavě zírat. Jen málo válečných filmů má srovnatelně silného ducha.
1. Černý jestřáb sestřelen
Kultovní snímek Ridleyho Scotta vypráví o vojenské invazi v somálském Mogadišu. Elitní jednotka má za úkol unést několik pohlavárů z okolí somálského diktátora.
To se jim však nedaří a muži se najednou ocitají uprostřed města, obklopeni ohromnou přesilou. Aby si zachránili životy, musí riskovat a projít peklem.
A že ta procházka peklem je skutečně drsnou a nesmírně dynamickou záležitostí, asi nemusím připomínat. Navíc ji doplňuje mrazivě trefná hudba Hanse Zimmera. Kdo neviděl, měl by to okamžitě napravit.