Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
16. května 2018 v 13:38
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Ve Francii chtějí zakázat vyhazování neprodaného oblečení. Dostávat by ho měli lidé bez domova

ZAJÍMAVOSTI FRANCIE
Uložit Uložené

Oblečení, které nikdo nekoupí, by mohlo končit v rukou těch, kteří ho ocení nejvíce.

Francie je země s velmi progresivními návrhy, které zahrnují solidaritu s ostatními lidmi. Jen co tři roky zpátky u velkých supermarketů zavedla zákaz vyhazování potravin a jejich následné předávání charitě, teď čeká podobné nařízení i pro prodejce oblečení.

Francouzská vláda si totiž všimla značného plýtvání také v tomto odvětví, přispěla k tomu i nedávné kauza prodejny Celio, u které se ukázalo, že neprodané oblečení prostě vyhazuje pryč. Upozornila na to v únoru náhodná kolemjdoucí, která si v severofrancouzském Rouenu tohoto činu všimla, vyfotila ho a snímek zveřejnila na svém Facebooku. „Tam, kde lidé umírají na přílišné mrazy, protože si nemohou dovolit teplé oblečení, se najdou společnosti, které své neprodané zboží prostě vyhodí,“ rozhořčila se Nathalie Beauval

Ve Francii chtějí zakázat vyhazování neprodaného oblečení. Dostávat by ho měli lidé bez domova
Zdroj: JamesDeMers/Pixabay

Společnost jí posléze vysvětlila, že šlo o poškozené a nevyužité oblečení, i přesto příspěvek na sociálních sítí otevřel diskuzi ohledně plýtvání materiálem. Přijde proto změna v zákonu, která by už příští rok měla zavést v platnost příkaz pro podobné prodejce oblečení. Ti budou muset vyřazené a neprodané oblečení přestat vyhazovat.

Doporučeno
Francií otřásá hrozivý případ: Násilník omámil manželku a nechával cizí muže, aby ji znásilňovali. Všechno si filmoval Francií otřásá hrozivý případ: Násilník omámil manželku a nechával cizí muže, aby ji znásilňovali. Všechno si filmoval 18. září 2024 v 13:00

Ve Francii se podle ekologů vyhodí 700 tisíc tun oblečení, pouhý zlomek (asi 160 tisíc tun) se zrecykluje. Kdyby přitom neprodané oblečení končilo v rukou lidí bez domova, mohlo by to např. zachraňovat životy, příp. prostě o něco vylepšit život těmto slabým lidem. Vláda by se chtěla zaměřit i na další aspekty plýtvání – např. při výrobě nábytku nebo elektroniky. Očekává se, že schválení této legislativy by mělo proběhnout příští rok.

Domů
Sdílet
Diskuse