Masné krámy překvapí zajímavou historií i lahodným pivem
Jezdí se za teplem, za sněhem, za mořem, na hory – zkrátka za nevšedními zážitky, z nichž zbudou vzpomínky, které ti už nikdo nikdy nevezme. A mezi takové bezesporu patří i dobré jídlo a pití. Gastro-turismus je oblíbený čím dál více a co je dobré pozitivum, do úzkého výběru lokalit pro dovolené či prodloužené víkendy vrací i krásné kouty naší země české. Ta jinak bývá v současné době vlivem atraktivních cest do dalekých a exotických destinacích často opomíjena.
Všude dobře, doma nejlíp
A není to tak trochu paradox? Lidé touží objevovat cizí země a zvyky, a přitom často nemají prochozenou ani naši republiku a nevědí mnoho o našich historiích a tradicích, které psaly české dějiny. Jak budovat národní hrdost, když si nedopřejeme čas na to, abychom poznali zemi, kde jsme se narodili?
Gastro-turistika připomíná, že v naší zemi je mnohem víc než jen dobré jídlo a pití. Činí tak ale právě prostřednictvím těchto atraktivních lákadel, která posléze navážou pozornost i na poněkud méně oblíbené skvosty kulturní a historické.
Místo hořké Plzně nasládlý Budvar
Věrným příkladem toho je třeba Pálava, kam se jezdí za dobrým vínem; nebo Plzeň, kam se jezdí zase za dobrým pivem. Možná méně známé, ale rozhodně neméně zajímavé unikum se nachází v jižní části Česka, v nádherně malebných Českých Budějovicích.
Říká se, že v Českých Budějovicích by chtěl žít každý. A kdyby to mělo být kvůli pivu, minimálně Budějovičáci, kteří svému městu s typickým přízvukem říkají Budějice, by určitě přitakali. Lehkou a hořkou Plzeň tady ale nečekej. Tady na tebe čeká lahodně nasládlý a uzemňující Budvar. Kam na něj? Pivovar je tradiční. My tě ale dnes pozveme jinam. A to na místo, kde se psala historie. Na místo, které ji dodnes kousek skrývá. Do restaurace Masné krámy.
Patroni z Budvaru se zavazují, že dobré pivo vařiti budou
Jedná se o restauraci nacházející se přímo v centru Českých Budějovic na Krajinské ulici. Tato impozantní budova má bohatou historii. Její základy pocházejí již z 2. poloviny 16. století, kdy sem byly z náměstí Přemysla Otakara II. přesunuty masné krámy, které byly v roce 1364 na příkaz Karla IV. z hygienických důvodů zbourány.
Informace o historii získáš hned po vstupu dovnitř, kde se po pravé straně nacházejí vryty do elegantní skleněné tabule pověšené ve stěně tajemného výklenku. Ještě předtím tě ale nad vstupní bránou přivítá nápis: „My patroni z Budvaru se zavazujeme, že dobré pivo vařiti budeme.“
Na tupláka do Masných krámů
Kvůli jedinečnému prostředí i výtečné kuchyni je zde většinou plno, proto doporučujeme rezervovat místo v masném krámku několik dní dopředu. A ano, v masném krámu – protože jednotlivé stoly se, až na pár výjimek vprostřed prostoru, nacházejí na území bývalých řeznických krámků.
Než tě ale zahltíme dalšími historickými podrobnostmi, doporučujeme objednat jednoho vychlazeného tupláka plného nasládlého Budvaru. A co je tuplák? No přeci skleněný ne půllitr, ale hned litr! Bez pokoření jednoho takového velikána odsud žádný milovník dobrého piva zkrátka nemůže odejít.
Architektonický skvost v kombinaci s nejcennějšími poklady staré české kuchyně
Mlsné jazýčky si tady přijdou na své. Jakmile si objednáš svého tupláka, můžeš se pustit do luštění jídelního lístku, který ochotná obsluha přinese. Kromě nabídky typických českých pochutin, jako je pečené vepřové koleno (pozor, Je třeba rezervovat předem.), guláš nebo svíčková na smetaně, si něco na zub vyberou i vegani (hranolky s grilovanou zeleninou a kečupem – jedná se skutečně o pořádnou porci, při které milovníci zeleně hladovět nebudou; případně doporučujeme doobjednat pár pražených mandliček).
Nové využití řeznických krámků
Objekt, na jehož území se dnes rozkládá luxusní staročeská restaurace, dříve sloužil jako pracoviště řezníků, kteří zde své řemeslo vykonávali v řeznických krámcích. Právě zde se dnes nachází jednotlivé „boxy“ s fortelnými dřevěnými stoly a lavicemi, na nichž hosté nadšené hodují.
Roku 1899 na Pražském předměstí vznikla nová městská jatka a masné krámy začaly postupně chátrat. Kolem roku 1945 se dokonce uvažovalo i o demolici budovy. Roku 1953 byly ale nakonec podle projektu J. Fidry přestavěny na restauraci, která byla pro veřejnost otevřena 1. 10. 1954.
A od té doby sem proudí davy návštěvníků z celého světa. To ale neznamená, že tady nepotkáš Čechy – podle F&B manažera restaurace, Miloše Novotného, je to tak půl na půl. „Jsme rádi, že máme poměrně velkou základnu našich štamgastů a stejně tak nás navštěvuje hodně českých turistů,“ říká k tomu a uzavírá lidovým rčením: „Kdo nebyl v Masných krámech, nebyl v Českých Budějovicích.“ Tak co? Zajedeš se sem taky podívat?