Více než dvě století trvalo, než muži z Wall Street pustili do svého čela ženu. Bravo.
Wall Street je snad nejklasičtějším příkladem genderové nerovnosti. Finanční svět po dlouhá léta patřil výhradně mužům a nerovná situace panuje i v současné společnosti. Nyní však do vedení symbolu světa mužů nastupuje poprvé v historii žena. Newyorskou burzu převezme pod svoji kontrolu 43letá Stacey Cunningham, a to po 226 letech, kdy ji vedli muži.
Největší burza na světě vznikala v době, kdy ještě svět nebyl tak kosmopolitní jako dnes. Ženy nesměly volit, sepisovat závěť a nemohly na sebe ani mít napsaný majetek. Nová ředitelka nastoupí v pátek. Pro New York Stock Exchange pracuje už od roku 1994, kdy zde začínala jako stážistka.
V té době už musela čelit překážkám, které jí finanční svět mužů stavěl do cesty. Dámské záchody totiž byly v té době provizorně umístěné v telefonní budce. V letech předtím dokonce nebyly v pracovním prostředí přítomné vůbec.
Stacey Cunningham však není jedinou ženou, která se probojovala do vedení sektoru, který celá léta ovládali muži. Připomenout je třeba i Adenu Friedman, která vede druhou nejvýznamnější americkou burzu Nasdaq. Dvě centra světového obchodu tedy brzy budou mít v rukou ženy.
Zatím se jedná o symbolický průlom, jmenování Stacey Cunningham do funkce 67. ředitelky největší burzy však zřejmě bude mít dopad i na rovnost ve finančním sektoru obecně. I proto o události média referují jako o dějinné změně.