Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. května 2018 v 15:14
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Poprvé po 226 letech povede Wall Street žena

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Více než dvě století trvalo, než muži z Wall Street pustili do svého čela ženu. Bravo.

Wall Street je snad nejklasičtějším příkladem genderové nerovnosti. Finanční svět po dlouhá léta patřil výhradně mužům a nerovná situace panuje i v současné společnosti. Nyní však do vedení symbolu světa mužů nastupuje poprvé v historii žena. Newyorskou burzu převezme pod svoji kontrolu 43letá Stacey Cunningham, a to po 226 letech, kdy ji vedli muži.

Největší burza na světě vznikala v době, kdy ještě svět nebyl tak kosmopolitní jako dnes. Ženy nesměly volit, sepisovat závěť a nemohly na sebe ani mít napsaný majetek. Nová ředitelka nastoupí v pátek. Pro New York Stock Exchange pracuje už od roku 1994, kdy zde začínala jako stážistka.

V té době už musela čelit překážkám, které jí finanční svět mužů stavěl do cesty. Dámské záchody totiž byly v té době provizorně umístěné v telefonní budce. V letech předtím dokonce nebyly v pracovním prostředí přítomné vůbec. 

Stacey Cunningham však není jedinou ženou, která se probojovala do vedení sektoru, který celá léta ovládali muži. Připomenout je třeba i Adenu Friedman, která vede druhou nejvýznamnější americkou burzu Nasdaq. Dvě centra světového obchodu tedy brzy budou mít v rukou ženy.

Zatím se jedná o symbolický průlom, jmenování Stacey Cunningham do funkce 67. ředitelky největší burzy však zřejmě bude mít dopad i na rovnost ve finančním sektoru obecně. I proto o události média referují jako o dějinné změně.

Domů
Sdílet
Diskuse