Jaké jsou největší požáry v České republice?
V loňském roce hasiči napočítali 16 745 požárů, které si vyžádaly 87 lidských obětí. I když je počet lidí, kteří při požárech uhynuli, meziročně nižší, pořád jde o vysoké číslo. Od vadné elektroinstalace přes vzplanutí osudové svíčky až po nehodu při grilování, hasiči každodenně vyráží do terénu k desítkám různých situací, které se klidně mohou dotknout každého z nás.
Podívali jsme se na ty nejničivější, nejrozsáhlejší či jinak velké požáry v České republice. Jaké škody přinesly a co se při nich stalo?
Požár Malé Strany a Hradčan
Kdy: červen 1541
Kde: Praha
Proč: velké sucho
Škody: asi 52 lidských obětí
Začněme v historii. Je zrovna horký červnový večer, mezi 19. a 20. hodinou, když při opravě střechy budovy U Montágů na Malostranském náměstí v Praze propukl požár. Díky masivnímu suchu se rychle rozšířil z Malé strany i na Hradčany, odkud zasáhl také Pražský hrad, chrám svatého Víta a kapli Všech svatých nebo Vladislavský sál. Celkem uhořelo 52 lidí, škody byly obrovské. Jedná se o nejničivější požár v historii Prahy.
Hlavní město tehdy vypadalo dost odlišně, více středověce a rozsáhlé opravy po požáru pak změnily jeho další podobu, která dávala prostor renesanční architektuře.
Národní divadlo
Kdy: srpen 1881
Kde: Praha
Proč: nedbalost dělníků
Škody: Národní divadlo
V historii ještě zůstaneme. Jedním z nejznámějších požárů je totiž požár Národního divadla v Praze. Klempíři dokončují 12. srpna 1881 na střeše Národního divadla svářečské práce a uhlíky, které byly tehdy využívány k této činnosti hasí v žlabu tím, že jej zalijí vodou. Už si ale nevšímají, že je uhasili nedostatečně.
Od uhlíků chytlo dřevěné bednění. Hlásiče v Morseově abecedě kvůli chybě selhaly a hasiči tak nevěděli, kam mají vyjet. Byla zničena střecha, jeviště, hlediště a dekorace k připravované opeře Libuše. Národní katastrofa zasáhla celé Čechy a na opravy divadla se vybralo milion zlatých.