Spolu s našimi životními podmínkami stoupá i pozitivní náhled na život. Bohužel však máme problém s tolerancí.
Sociologové z Masarykovy univerzity provádějí od roku 1991 v pravidelných intervalech rozsáhlé studie o povaze českého národa.
Jejich výzkum zatím probíhal čtyřikrát a nyní byly zveřejněny výsledky studie z roku 2017. Vyplývá z nich, jak se od Sametové revoluce měnily názory lidí na témata jako homosexualita, přistěhovalectví nebo pocit štěstí.
Jde o velmi podrobný výzkum, který si můžete prostudovat zde.
Pokud se podíváme na nejzajímavější zjištění, odhalíme, že český národ je v současnosti nejšťastnější od začátku měření.
Rekordních 18 % respondentů uvedlo, že jsou velmi šťastní a 72 % zaškrtlo, že jsou celkem šťastní. Pro porovnání – v roce 1991 bylo velmi šťastných jen 7 % Čechů a celkem šťastných 71 %.
Studie zkoumala i regionální rozdíly, a tak můžeme z jejích výsledků konstatovat, že Moraváci jsou šťastnější než Češi.
Nelichotivým, ovšem nepřekvapivým faktem je, že naše tolerance klesá. Máme stále negativnější postoj k náboženským či etnickým menšinám, ale i sami k sobě. V dotazníku uvedlo pouhých 23 % Čechů, že důvěřují ostatním. To je nejnižší číslo od začátku měření v roce 1991.
Vliv na to má probíhající politické strašení tématem imigrace a islámský terorismus v Evropě. Alarmující je i stoupající počet lidí, kteří by za své sousedy nechtěli mít občany jiné národnosti či náboženského vyznání.
Sousedit se Židy by nechtělo 18 % Čechů (nejvíce od začátku měření), s Romy dokonce 64 % našinců a s muslimy 58 % občanů. Největší procento Čechů (83) by nesneslo drogově závislé sousedy.