Líbí se vám spíš komiksové verze, nebo ty filmové?
Marvel Cinematic Universe je již k dnešnímu dni světem samým o sobě. Ve srovnání s jeho komiksovými předlohami však jde stále jen o maličkou část tohoto různorodého a opravdu obrovského univerza. Při transformaci komiksových postav do filmové podoby tvůrci nejednou čelí velkému dilematu.
Bude filmová postava identická s tou z předlohy? Nebo by bylo vhodnější vytvořit něco zcela odlišného a více pasujícího na filmové plátno? V tomto článku vám představíme pětici populárních postav, které jsou své předloze podobné, ale zároveň i ty, které si prošly obrovskou vizuální změnou.
Odklonění od předlohy: Jeremy Renner / Hawkeye
Hawkeye patří i díky oblíbenému Rennerovi mezi jednoho z nejoblíbenějších filmových Avengerů. Svými schopnostmi se sice nevyrovná více členům z týmu (podle mnohých je dokonce nejslabší složkou skupiny), ale jeho speciální luk a vynikající střelecké schopnosti z něj dělají obávaného bojovníka.
S pomocí neobyčejného luku se mu dokonce v předloze podařilo zneškodnit i Hulka. Jeho filmové provedení se od toho komiksového značně liší. Bez specifického kostýmu působí vedle svých kolegů „pouze“ jako agent s důkladným výcvikem. Snad i proto se množství fanoušků těší na možný příchod jeho alter ega Ronina.
Velká podobnost s předlohou: Chris Evans / Captain America
Steve Rogers, známý jako Captain America, by bez svého kostýmu nebyl tím, čím je. V jeho případě proto filmaři určitě neuvažovali o žádné výrazné vizuální změně a dozajista udělali správně. Ve filmech jsme již Kapitána viděli v různých variacích, ale nejvíce nás dostal stealth uniformou vytvořenou pro mise v utajení (úvod Winter Soldier).
Chris Evans však veřejně prohlásil, že s postavou Kapitána po Avengers 4 končí. Určité zdroje už dokonce předpověděly i jeho úmrtí. S Chrisem Evansem a s jeho postavou bychom se však v sérii filmů od MCU loučili jen velmi neradi, a tak stále věříme, že k nejhoršímu alespoň v blízké době nedojde.
Odklonění od předlohy: Samuel L. Jackson / Nick Fury
U Nicka Furyho si zmíníme jednu velmi zábavnou historku. Vzhledem k tomu, že komiksový Fury byl původně běloch, můžeme jeho filmové já zařadit do kategorie, kdy se filmaři od předlohy odklánějí.
Komiksový spisovatel Mark Millar chtěl ale z Furyho udělat „nejvíc cool postavu na Zemi“. A tím se dostáváme k podobnosti s předlohou.
Za vzor si totiž v roce 2001 zvolil Samuela L. Jacksona. V dané době se Marvel nacházel po finanční stránce ve velmi nepříjemné situaci a tehdy samozřejmě nikdo netušil, že se z jejich komiksů časem stanou filmy. Jacksonovi však inspirování se jeho tváří vůbec nevadilo a roli Furyho v pozdějším období přijal s velkou radostí.
Velká podobnost s předlohou: Chris Hemsworth / Thor
Zkuste si odmyslet z komiksové verze Thorovu helmu (ta by upřímně mohla vypadat na Hemsworthovi celkem komicky) a hladce oholenou tvář, no a dostanete prakticky identický obraz. Vysoký, svalnatý a dlouhovlasý (i když po Ragnaroku přišlo k malé změně) blonďák s hrdinskou výzbrojí a červeným pláštěm. To je Thor.
Po Avengers 4 stejně jako Evansovi končí smlouva i Hemsworthovi, ale na rozdíl od svého hereckého kolegy představitel Thora už dříve hovořil o možné repríze své slavné role. A my bychom samozřejmě byli všem deseti pro, protože jiného Thora než charismatického Hemswortha nechceme.
Odklonění od předlohy: Elizabeth Olsen / Scarlet Witch
Abychom vizuální srovnávání postav trochu zkrášlili, pojďme se věnovat i něžnějšímu pohlaví. Asi jen málokdo pochybuje o tom, že půvabné Elizabeth Olsen sedla role mocné Scarlet Witch skutečně perfektně.
Fanoušky Marvelu však může rozdělit názor na to, zda Olsen sedí více její modernější filmový outfit, nebo kostým superhrdinky. Podobnost mezi předlohou a filmem lze v tomto případě znát snad jen ve výrazné červené barvě, ale celkové provedení je absolutně odlišné.
Herečka na veřejnosti prozradila, že z její perspektivy přichází sólovka s postavou Scarlet Witch v úvahu. Můžeme jen předpokládat, že v takovém případě by filmaři na kostýmu zapracovali o něco více. S jejím vyzývavým komiksovým vzhledem však určitě nepočítejte.
Velká podobnost s předlohou: Scarlett Johansson / Black Widow
Červené vlasy (až do Infinity War), tmavý kostým a výrazná ženská postava. Zejména v poslední době byla sympatická Johansson se svými svůdnými křivkami pro identickou transformaci do filmové podoby tou správnou volbou. A po pravdě, v tomto konkrétním případě nemuseli tvůrci ani moc vymýšlet.
Snažit se přetvořit jednoduchý outfit na složitý kostým by bylo zbytečné. Navíc Black Widow patří vedle Hawkeye k členům Avengers, kteří neoplývají žádnými nadpřirozenými schopnostmi, a tak by tvorba superhrdinského vizuálu nebyla určitě na místě.
Odklonění od předlohy: Marisa Tomei / Aunt May
Teta Petera Parkera alias Spider-Mana byla v našich myslích vždy jen starou ženuškou, viďte? Tuto představu do nás nevštípila jen komiksová verze, ale taktéž i filmová adaptace s Tobeym Maguirem, kde si roli tety May střihla Rosemary Harris.
V nejnovějším snímku se Spider-Manem s podtitulem Homecoming se ale této vedlejší postavy zhostila přitažlivá Marisa Tomei a Parkerově tetičce dodala pořádnou šťávu.
Její obsazení vyvolalo v řadách fanoušků množství úsměvných reakcí a své vtipné připomínky si k Peterově tetě v nejnovějším Spider-Manovi neodpustil ani Tony Stark.
Velká podobnost s předlohou: Paul Rudd / Ant-Man
Filmový Ant-Man z roku 2015 sice nepatří mezi špičku marvelovek, ale své místo na výsluní se mu získat podařilo. Zda jeho pokračování dosáhne alespoň takových kvalit, jakými oplývala jednička, nebo první část předčí (což bychom si velmi přáli), se dozvíme už 5. července 2018.
Ani v tomto případě se MCU nesnažilo příliš odklánět od předlohy a kromě některých drobných změn se Ant-Manův komiksový kostým může rovnat tomu, který jsme měli možnost vidět i ve filmu. A žádné větší úpravy nebudou snad do budoucna ani potřebné.
Odklonění od předlohy: Michael B. Jordan / Erik Killmonger
Někteří kritici si stojí za tím, že záporáci od Marvelu byli dlouhou dobu slabší složkou jejich filmů (kromě Lokiho). S příchodem Thanose a Erika Killmongera ale MCU nasadilo laťku pořádně vysoko.
Jejich opodstatněné zločinecké záměry a skvělé herecké představení z nich udělaly jedny z nejlepších záporáků z řad filmového Marvelu.
Předloha ukazuje čtenářům Killmongera jak nelidsky obrovského zlosyna, k jehož vytvoření by filmaři museli využít CGI. Jordanovi se ale pouze prostřednictvím svého talentu podařilo prezentovat padoucha, jehož vnitřnímu rozporu jsme všichni dobře rozuměli a nad jeho vystupováním na plátně jen uctivě pokyvovali hlavou.
Velká podobnost s předlohou: Chadwick Boseman / T'Challa (Black Panther)
Podobně jako v případě kostýmu Black Widow, i u Panthera můžeme pozorovat, že v jednoduchosti je krása. Komiksový i filmový outfit je charakteristický celkovým černým tónem, Pantherovými drápy či náhrdelníkem z vibramia.
Menší rozdíly však lze pozorovat na samotném T'Challovi. Ten pod maskou neskrývá žádnou bradku, ale naopak hladce oholenou tvář. Na straně druhé, při pohledu na rysy obličeje a sestřih vlasů můžeme pozorovat značnou podobnost.
K výše porovnávanému vzhledu jednotlivých postav bychom ještě určitě mohli doplnit obrovské množství příkladů. Vzpomenete si na některé další význačné změny mezi komiksem a filmem, týkající se vzezření hrdinů?
U které postavy byste uvítali její komiksový vizuál a u které naopak preferujete spíše filmovou verzi?