Skupina primátů rodu malpa kapucínská se naučila využívat kameny jako nástroj. Jsou tak čtvrtými primáty, kteří vstoupili do doby kamenné.
Toto chování se u malep kapucínských v malé skupině na Panamě objevilo už v roce 2004. Tehdy si ho všimla výzkumnice Alicia Ibáñez, ale její zjištění nebyla důkladněji prozkoumána.
Tým odborníků se ke skupině vrátil v roce 2017 a v jejím okolí umístil kamerový systém, který sloužil jako 24hodinový špión. Vědci zaznamenávali další známky inteligentního manipulování s kameny, kterých se po dlouhém pozorování nakonec dočkali.
Podle jejich zjištění opice používají kameny, aby se dostaly k potravě v ořechových skořápkách, ale i v mušlích a pod ulitami šneků. Opice byly k takovému řešení pravděpodobně dotlačeny nedostatkem jiného jídla.
Tito primáti se tak stali čtvrtým druhem opic na planetě, který vstoupil do doby kamenné. Odborníci však tvrdí, že se nemusí nutně jednat o pokrok v evoluci. „Chování mohli odpozorovat od nadprůměrně inteligentního jedince ve skupině a ostatní po něm už jen opakují,“ řekl autor studie Brendan Barrett pro New Scientist.
Fascinující je, že tato technika obživy se lokalitou nešíří, a přestože opice migrují ve více skupinách, kameny používá jen jedna konkrétní. Tým bude nadále primáty sledovat a doufá, že dospěje k dalším zjištěním.
V Jižní Americe existuje ještě další druh kapucínů, ten používá kamenné nástroje už 700 let. Dobu kamennou zažívají i makakové v Thajsku a šimpanzi v západní Africe.