Sobota 18. 8. 2018 svátek má Helena, Jelena

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.

Tiraspol: Hlavní město nikým neuznané země v Evropě s ohromující mírou korupce

Vysoká míra korupce, nejnižší ceny v rámci starého kontinentu a žádní turisté – vítej v Podněsterské moldavské republice.

19. červenec 2018, 12:01

Vysoká míra korupce, nejnižší ceny v rámci starého kontinentu a žádní turisté – vítej v Podněsterské moldavské republice.

Díry na cestách, popraskané chodníky, socialistické činžáky, tu a tam socha Lenina či Gagarina – vítej v Tiraspolu. Má přibližně 160 tisíc obyvatel a je hlavním městem nikým neuznané Podněsterské moldavské republiky, která leží jen kousek od slovenských východních hranic. Rozprostírá se ve východní části Moldavska a sousedí s Ukrajinou, tím pádem je zde dodnes cítit velmi výrazný sovětský ráz.

 

Ruské dědictví je zde dokonce výraznější než v samotném Moldavsku. A zatímco Moldavany to v posledních letech táhne spíše směrem k Evropské unii, vláda Podněstří inklinuje více k Ruské federaci. Nenápadný kousek země, který disponuje vlastní vládou, armádou, vlajkou, hymnou a dokonce má i vlastní měnu – podněsterský rubl.

 

Tiraspol: Hlavní město nikým neuznané země v Evropě s ohromující mírou korupce

 

Pokud bys chtěl vědět, co je pro Tiraspol a v podstatě celé Podněstří typické, je to zřejmě vysoká míra korupce, jejíž úroveň je snad nejvyšší v rámci starého kontinentu. Jasně o tom hovoří index vnímání korupce ve světě, který každoročně sestavuje Transparency International, kde se Moldavsko pravidelně umisťuje na posledních místech v rámci Evropy. Podněsterská moldavská republika je na tom však ještě o něco hůř. Protože ale není tato země nikým uznána, nemůže v průzkumech figurovat jako samostatný stát.

 

Tiraspol: Hlavní město nikým neuznané země v Evropě s ohromující mírou korupce

 

Sheriff

Zajímavým úkazem v Podněstří je monopol Sheriff. Sheriff je něco, co reprezentuje tamní úroveň morálky, sebereflexe a míru korupce. Sheriff dominuje všemu, na co si jen vzpomeneš. Pod touto značkou v zemi načepuješ benzín, koupíš televizor nebo můžeš jít podpořit místní fotbalový klub Tiraspol Sheriff. Sheriff je také telekomunikační operátor, síť supermarketů a kasin. Pokud si myslíš, že majitel koncernu má úzké propojení s vládou, hádáš správně. Majitelem je prý jeden z prezidentových synů. O transparentnosti západní a severní Evropy se ti zde může jen zdát.

 

Tiraspol: Hlavní město nikým neuznané země v Evropě s ohromující mírou korupce 

Směr Tiraspol

Už v úvodu článku jsme zmínili, že leží blízko slovenských východních hranic. Jak se sem tedy dopravíš? To záleží na úrovni tvého dobrodružného ducha. Cesta autem z Košic vyjde na 900 kilometrů a zabere zhruba 15 hodin, během kterých si střihneš kousek Maďarskem, následně se můžeš kochat rumunskými Karpaty. Potom tě už čekají jen dva hraniční přechody.

 

Jelikož Moldavsko nepatří do Evropské unie, stále má na svých hranicích povinné hraniční kontroly. Po přejetí Kišiněva, hlavního města Moldavska, na tebe čeká druhý, mnohem zdlouhavější hraniční přechod do Podněstří. Vícero cestovatelů přitom uvádí, že bez malé finanční pozornosti vás místní celníci do země ani nepustí. Na cestě po zemi je však třeba myslet na to, že kvalita tamních silničních komunikací je na určitých úsecích v katastrofálním stavu.

 

I takto může vypadat cesta mezi Rumunskem a Moldavskem

Tiraspol: Hlavní město nikým neuznané země v Evropě s ohromující mírou korupce 

O moc lépe na tom není ani druhá varianta. Jelikož samotný Tiraspol nedisponuje letištěm, vzduchem se sem budeš dostávat jen velmi těžko. Pokud bys však chtěl přeci jen letět letadlem, nejblíže se dostaneš do Kišiněva, odkud se už do Tiraspolu musíš vydat po silnici. A i když se Kišiněv nenachází příliš daleko, let je zdlouhavý a ne zrovna nejlevnější.

 

A jak už jsi zřejmě pochopil, ani cesta vlakem nebude zrovna nejrychlejší a nejkomfortnější. Nejprve musíš absolvovat 200 kilometrů dlouhou cestu z Prahy do Budapešti, odkud se následně musíš vydat 850 kilometrů až do rumunské Bukurešti a z ní nakonec do 500 kilometrů vzdáleného Tiraspolu. Cesta takovou oklikou ti může zabrat i 3 dny.

 

Při výletu do Podněstří nesmíte zapomínat ani na víza, která se vydávají přímo na hranici v podobě vytištěného lístku. Jejich platnost je však jen 24 hodin. Prodloužit jdou pouze na místních policejních stanicích, ale podmínky se neustále mění a to, zda ti je skutečně prodlouží, je sporné, protože některé cestovatele do země nepustí vůbec, důvod se přitom ani nemusíš dozvědět.

 

Tiraspol: Hlavní město nikým neuznané země v Evropě s ohromující mírou korupce 

Město nasáklé komunismem

Paneláková sídliště, honosné budovy odkazující na komunistický režim a sochy Lenina nám spíše připomínají časy dávno minulé. Zašlé budovy jsou pro lidi ze západu bizarní návrat do 80. a 90. let. Jako by se tu zkrátka zastavil čas. Chodníky jsou podobně jako i místní komunikace popraskané a v některých částech města jsou v dezolátním stavu. Ulice jsou však čisté.

 

Co se týče velikosti, Tiraspol je po Kišiněvě druhé největší město v Moldavsku, resp. největší město v Podněstří. Podle sčítání lidu má přibližně 160 000 obyvatel, z čehož je až 40 % Rusů a 35 % Ukrajinců. Celé Podněstří obývá zhruba 600 tisíc obyvatel. Nedaleké město Bendery navíc vytvořilo s Tiraspolem aglomeraci, kterou propojují i některé linky autobusů a trolejbusů.

 

Budova vlády

Tiraspol: Hlavní město nikým neuznané země v Evropě s ohromující mírou korupce

 

Svou nezávislost na Moldavsku získal Tiraspol v referendu 27. ledna 1990. Počátkem září 1990 byl nakonec Tiraspol prohlášen za hlavní město nově vzniklé Podněsterské moldavské sovětské socialistické republiky. I když nebyla oficiálně uznána sovětskými úřady, získala podporu významných sovětských vůdců.

 

Po rozpadu sovětského svazu se země přejmenovala na Podněsterskou moldavskou republiku, avšak ani tu země OSN neuznaly. Zemi uznaly jen Jižní Osetie, Náhorní Karabach a Abcházie. Pokud ti tyto země také nic neříkají, nemusíš se bát, že jsi špatný v geografii. Tyto státy totiž nejsou uznány žádnou zemí OSN.

 

Tiraspol: Hlavní město nikým neuznané země v Evropě s ohromující mírou korupce

 

Pár tisíc z tebe v Podněstří udělá boháče

Podobně jako jezdí turisté ze západní Evropy za levnou zábavou do Prahy, můžeš se ty vydat za levnou zábavou do Tiraspolu. Podněstří patří dlouhodobě k nejlevnějším částem Evropy, místní ceny ti tak skutečně vyrazí dech. Za oběd v běžné restauraci zaplatíš zhruba 80 korun, půl litru piva tě vyjde na 13 až 16 korun a lístek v MHD koupíš už za slušné 3 koruny. Za noc v prostším hotelu zaplatíš okolo 250 korun. Tamní ceny jsou samozřejmě přizpůsobeny výdělkům obyvatel. Průměrná výše mzdy se zde totiž pohybuje jen na úrovni 5 tisíc korun.

 

Tiraspol: Hlavní město nikým neuznané země v Evropě s ohromující mírou korupce 

I když Podněstří rozhodně nepatří mezi vyhlášené turistické destinace, bezpochyby je zde co vidět i zažít. Tím, že zemi moc turistů nenavštěvuje, v rámci Evropy jde určitě o jednu z nejméně navštěvovaných oblastí, o to více si domácí váží, že jste je navštívili. Podněstří je určeno pro ty, kteří mají rádi netradiční zážitky a nemají ve zvyku kráčet s davem.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse11 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
11 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Mirec Net19. červenec 2018, 13:32

Ja som v tej krajine narozdiel od autora aj bol. Nie len cez Google Street View, ako autor na obrazku cesty v clanku :) Moldavsko je nachudobnejsia krajina v Europe a pri prechode do Podnesterska mate pocit, ze ste presli do Rakuska, alebo Nemecka.... Dobre cesty, dobry ludia, ako vsade... Tiez nas strasili v roku 2011, ze tam nefunguju nase telefony a vladne tam strasny diktator, ktory nas isto zabije. Telefony nefungovali, lebo uz vtedy tam nemali 2G, ale cela siet od spolocnosti Orange uz bola postavena len na vtedy najmodernejsom 3G. Kedze nase telefony mali 3G volali sme v pohode. Na colnici od nas nepytali uplatok, ale chceli 30 € poplatok za pouzivanie ciet. Nechceli sme zaplatit, tak nas tam drzali 3 hodiny. Potom sme zaplatili a uz nas bez pytania pustili. Ako v kazdej normalnej krajine. Viac v nasom blogu...

http://branork.blog.pravda.sk/2014/01/16/moldavsko-den-prvy/

7 Odpovědět · Nahlásit
avatar
DrL20. červenec 2018, 17:22

Nechtěl úplatek? Z tvého blogu: Keď sme sa ho neskôr pýtali, čo tam tak dlho robili, tak nám odpovedal, že chceli od neho úplatok a že on im ho nedal ani nedá.

Tak co ti jebe?

-1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
František K.AUTOR ČLÁNKU19. červenec 2018, 14:25

Takže Google Street View klame? Prepáč ale ani obrázky na Wikipedii či iných serveroch mi neukazujú to spomínané Nemecko. Naozak neviem v akej časti Nemecka, Rakúska si bol ale mne to tieto krajiny naozaj nepripomína. Nechápem ako môžeš porovnávať krajiny, v ktorých je priemerná mzda 3 000€ s krajinou, kde je asi 250€. Ďalšia vec ja som o ľuďoch hovoril len tolko, že su na turistov extrémne milý..to tvrdíš aj ty. Takže to som nepochopil. A celkovo neviem o tom, že by som niekoho strašil.. Nepýtali úplatok ale poplatok za používanie ciest? Toto ma dostalo....

-9 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Mirec Net20. červenec 2018, 6:33

Nehnevaj sa na mna sefe. V zivote som napriklad nebol v Bratislave. Ale zacnem pisat o tom, aka je to diera lebo si videl fotky Bratislavskej stanice a ludia tam bvyvaju v bytovkach zvanych Pentagon. Skratka peklo, kde by normalny clovek nebyval. Prilozim fotky, ake su cesty v Bratislave a nemaju tam ani metro. No pozrite sa: https://goo.gl/images/t329HY
https://goo.gl/images/xE4qhm
https://goo.gl/images/YjwFeT
Proste peklo na zemi :)

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
OrigoDickHejter19. červenec 2018, 18:46

si radaktor,pises clanky, ale zjavne Ti robi problem citanie s porozumenim

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
YounngChinaski19. červenec 2018, 15:50

Už z princípu písať o krajine kde si nebol a čerpať info z Google StreetView alebo wikipedie je naozaj smiešne. Niekto sa chcel zahrať na cestovatela

8 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Lukas R19. červenec 2018, 20:56

Na rozdiel od chalanov vyššie by som autora článku pochválil. Myslím si že článok patrí k jednému z kvalitnejších v porovnaní s inými, ktoré na Refresheri nachádzam. Aj keď chalani možno v krajine boli a majú s ňou aj vlastné skúsenosti (o ktoré sa s nami môžu podeliť), mnoho z nás, ostatných, o tejto krajine ani nikdy nepočulo. Preto nevidím nič zlé na tom že nám autor článku chcel priniesť nové infošky a pikošky. Dvaja z čítajúcich možno o krajine už niekedy počuli (poprípade ju aj navštívili), no je nás aj veľa takých, ktorí o nej doteraz nemali šajnu. Minimálne ide o oveľa zaujímavejší a zmysluplnejší článok ako ostatné Refresher články typu "5 viet o tom ako prišiel TAKESHI69 na súd v ružovej kravate".

(To o čom píše Refresher je čisto ich záležitosť a je mi to šumafuk, len som chcel pochváliť autora článku. Keep up.)

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
petobarkoczi23. červenec 2018, 15:21

Boli sme tam minuly tyzden (17.7.2018). Podnestersky colnici boli napomocni. Povodne sme chceli prejst do Podnesterska z Moldavska priechodom pri mestecku Rascaieti. Colnik nam povedal, ze on nas nemoze pustit lebo on nema peciatky pre turistov a ze jediny priechod, kde mozu prejst turisti, je v Bendery. Na tomto priechode sme nemali ziadny problem. Skontrolovali nam pasy, spytali sa kam ideme a ako dlho planujeme byt. Dali nam viza na papierku platne 10 hodin, iba v pripade ze mate zajednany noclah tak mozete ostat 24h. Colnici nas pustili bez akehokolvek uplatku a zazelali stastnu cestu. Cesty v Tiraspole su na urovni ciest v Bratislave, cize obcas nejaka jama, nic hrozne. Socialistickych cinziakov je tam menej ako v kazdom vacsom meste na Slovenku. V meste je citit komunisticku atmosferu, na cestach su vojenske kontroly s kalachmi ale nevideli sme, ze by niekoho zastavili. Prechod hranicami spat do Moldavska bol rychly a bezproblemovy. Iba sme ukazali viza a pustili nas dalej. Nekontrolovali ani batozinu. V Moldavsku sme narazili aj na cisto strkove cesty, panelove cesty, popraskany asfalt. Ale ziadne diery, na Ukrajine to uz bolo horsie...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Milan Juříček22. červenec 2018, 1:07

Já proti článku nic nemám, jen bych podotknul, že západní turisté do prahy už nejezdí za levnou zábavou. Praha je jedno z nejdražších měst v evrope, když se tedy budeme bavit o centru. Já osobně bydlím v zahraničí a když se bavím s lidma, tak každý říká že Praha je krásná ale neskutečně drahá. Další věcí co mě trochu překvapuje jsou ty ceny v restauracich. Za podobný peníze se dá občas i v Čechách dát si oběd atd. Ale jinak dobrý, je pravda že málokdo bude vědět že podobná zemička vůbec existuje.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Vojta Kloud21. červenec 2018, 8:45

Byl jsem tam loni,kdo má rád dobrodružství,jednoznačně doporučuji,jen s těmi úplatky to není tak hrozné,to víc chtěli kdysi mezi Srbskem a Kosovem,jeďtě bych zmínil,že při vstupu do země,jste kontrolováni 2x,nejprve klasická celní kontrola a pak ještě vojenská,na všudypřítomnost ozbrojených složek si tam ale rychle zvyknete,voják stojí před každou budovou nebo památkou😂,to už k té zemi patří,v noci trošku problém s tankováním,a co si tam směníte,tam i utraťte,jinde ve světě je podněstr.rubl nesměnitelný,jen pár jsem si jich nechal na památku,jsou to legrační peníze,maličké a hodně baravné...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jan Dolanský21. červenec 2018, 2:33

já jsem se z tohoto článku dozvěděl například tohle : " musíš absolvovat 200 kilometrů dlouhou cestu z Prahy do Budapešti " , asi červí dírou, ne ?! :-)

0 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Za tento měsíc jsi přečetl 1/40 volných článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Za měsíc jsi přečetl 1/40 volně dostupných článků. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.