Že modré světlo může ovlivnit náš biorytmus, je všeobecný fakt. Jesenice u Prahy zkouší bojovat proti světelnému smogu.
Modré světlo vyloženě neškodí, ale jeho působení v noci může ovlivňovat přirozený biorytmus všech živých organizmů včetně člověka. Kvůli tomu vznikají civilizační poruchy, které okusil asi každý z nás: insomnie, neboli nespavost, může být velmi nepříjemným úkazem. Vystaveni modrému světlu jsou lidé v tomto případě hlavně z displejů svých telefonů, které nemají funkci Night Shift, tedy softwarové „zežloutnutí“ displeje, které modrá světla potlačí.
Zvířata sice telefony nepoužívají, ale přesto jsou modrým světlem ohrožována. Můžou za to pouliční lampy. Právě s tímto se Jesenice u Prahy začala zabývat. Na lampy, které vedou okolo pole, kde žijí zvířata a prochází tudy lidé, nainstalovala speciální filtry, které umožňují odbourat právě toto modré světlo, typické výhradně pro den.
Modré světlo přináší spousty různých komplikací. „Pokud se to děje chronicky, tak pak už se únava ukáže a vznikne dispozice, aby se projevil diabetes, uvádějí se i deprese, pokud má někdo sklony k psychickým disbalancím, metabolickým syndromem je obezita,“ řekla pro Českou televizi Zdeňka Bendová z Přírodovědecké fakulty UK.
Kvůli velkému množství pouličních lamp, ale i různým světelným billboardům či dalším signalizacím světelný smog zaplavuje celé území České republiky. V praxi to znamená, že noční obloha není úplně temná, ale „nasáklá“ nažloutlou barvou z pouličních lamp. Nejvíce ohrožovaná jsou velká města, ale jejich záře zasahuje i do okolí. Na mapu světelného znečištění se můžeš podívat tady.