Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
6. srpna 2018 15:16
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Český manažer zachraňuje v Africe gepardy, levharty, nosorožce a lvy. Do projektů již investoval přes milion

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

V projektech na zachování afrických zvířat je otisknuta česká stopa.

Když si český manažer Roman Baláž před třinácti lety poprvé vyzkoušel na vlastní kůži africké safari, učarovalo mu natolik, že se za exotickými zvířaty začal pravidelně vracet. 

Původně za lvy, tygry, slony, nosorožci a dalšími majestátními tvory černého kontinentu dojížděl jako turista, ale po čase zjistil, že by rád pomohl tamní faunu zachovat. 

Na cestách za safari se seznámil s celou řadou lidí, kteří měli rozjeté projekty na záchranu různých druhů zvířat, a tak se rozhodl přispět troškou i ze svého. 

Nejprve se zapojil do projektu Mara Meru Cheetah Project, který se zasazuje za ochranu gepardů v keňském národním parku Masai Mara. Rychlonohých tvorů totiž v současnosti po světě pobíhá už jen přibližně sedm tisíc.

Roman Baláž tehdy zaplatil část programu, která fungovala dva roky a zkoumala komunikaci mezi gepardy. Na jejím konci měli identifikováno 16 unikátních zvuků, které gepardi užívají k vzájemnému dorozumívání.

Mimo to pomáhá i s projektem Cope Lion, který operuje v parku Serengeti v Tanzanii. Jeho úkolem je přesvědčit místní obyvatele, aby přestali se zabíjením lvů. 

Masajové totiž mají dlouholetý zvyk, že pokud jim lev zabije krávu, mohou oni zabít lva. Projekt Cope Lion je tedy vzdělává, a pokud lev opět zasáhne, dostanou 500 dolarů, aby si mohli koupit novou krávu. 

V Keni i Tanzanii navíc přispívá i na vzdělávání dětí, které je má přesvědčit, aby zvířata bránila, jelikož turistický ruch je pro jejich ekonomiku klíčový. 

Krom toho založil vlastní nadaci Roman Wildlife Foundation, pomocí níž se bude věnovat monitoringu a ochraně levhartů v Keni. 

Bývalý obchodní ředitel firmy MSA platí projekty ze svého. Přispěl již přes milionem korun, ale příspěvky by rád získal i od lidí. Na svých cestách tedy fotí a v Praze plánuje prodejní výstavu, jejíž výdělky poputují do nadací. 

Domů
Sdílet
Diskuse