Jak změnila život v hlavním městě Sýrie občanská válka?
„Damašek byl vždy, to vidíte, když se vrátíte v čase do dávné minulosti. Pro něj jsou roky jen okamžiky, desetiletí jsou jen zlomky času,“ napsal americký spisovatel Mark Twain dávno předtím, než se v roce 2011 rozpoutal krvavý ozbrojený konflikt v Sýrii. Provládní bojovníci, Rusko, USA, povstalci a před čtyřmi lety se přidali i teroristé z Islámského státu.

Přestože se v jeho centru nebojuje, na konflikt doplácí i hlavní město Sýrie – Damašek. O tom svědčí nedávno zveřejněná zpráva prestižního britského časopisu The Economist.
Zpráva každoročně mapuje, ve kterých městech světa se žije nejlépe a ve kterých naopak nejhůře. Damašek je na samém chvostu žebříčku prakticky od začátku občanské války.
Dříve bylo město historickou metropolí, kulturním centrem země.

Občanská válka to změnila. „Obyvatelé žijí v neustálém stavu strachu a nudy. Kulturní život v
Damašku v podstatě uvízl na mrtvém bodě,“ píše web Our Future Cities.

Před válkou nabízel pohled v noci na Damašek typickou idylickou scenérii rozptylu města.

Na záběrech z dubna 2018 je vidět noční Damašek, tentokrát však pod palbou střel, když Izrael bombardoval íránské cíle v Sýrii.
Photos from Damascus tonight. Mostly quite now after 4 straight hours of Israeli bombing Iranian infrastructure in Syria on an unprecedented scale. Sunrise soon. pic.twitter.com/Omp9V8lfzj
— Israel Breaking (@IsraelBreaking) 10. mája 2018
Mimořádně špatná je v hlavním městě Sýrie zdravotní péče. V mnoha syrských městech nálety zbouraly nemocnice. Jako například nemocnici Alkindus v Aleppu.

„Z léčitelných chorob se staly rozsudky smrti,“ píše portál Our Future Cities a vysvětluje, že díky syrskému farmaceutickému průmyslu a systému v zemi měli obyvatelé před válkou přístup k devíti z deseti léků.

„V současnosti se Damašek musí vyrovnat s přílivem uprchlíků, protože je jedním z mála míst v Sýrii, kde jsou nemocnice stále funkční. Občanská válka zcela zničila systém zdravotní péče.“
Navíc mnozí lékaři a sestry ze Sýrie utekli před občanskou válkou, a tak nemocnice trpí nedostatkem personálu.

Problémy jsou také s transportem. „Je vidět, že město je ovládáno. Cesta, která by vám dříve zabrala 15 minut, bude trvat dvě hodiny, protože je v Damašku tolik kontrolních bodů,“ řekl pro portál news.com.au Waref Abu Quba, tvůrce filmu In Damascus, který žil v Sýrii a v roce 2011 emigroval.
Provoz zpomalovaly také teroristické útoky.
The traffic jam in Mazzeh in #Damascus #Syria due to blocking some of the main roads after terrorist attacks in the city! pic.twitter.com/92KlxwEbyU
— maytham (@maytham956) 15. marca 2017
Jakou mají děti z Damašku budoucnost?
Na snímku z roku 2009 si dvě syrské dívky hrají ve Velké mešitě v Damašku. Dívky mají v Sýrii
podle zákona právo na stejné vzdělání jako chlapci.

Přestože byl Assadův režim i před válkou represivní a lidskoprávní organizace ho označovali za jeden z nejhorších na světě, to, co se v Sýrii děje od roku 2011, je peklo na zemi a nic nenasvědčuje tomu, že se situace v zemi uklidní.
A Syrian boy checks his school bag before attending class in rebel-held Eastern al-Ghouta, near Damascus pic.twitter.com/Sp8qWZmXuZ
— AFP news agency (@AFP) 21. decembra 2014
I na snímku z roku 2018 si hraje dítě. Malý chlapec v rozbombardovaném předměstí Damašku je oblečený v papírové neprůstřelné vestě a drží v ruce „zbraň”. Mají tyto děti naději?

Školu v obleženém předměstí Damašku dokonce v říjnu 2017 bombardoval Assadův režim.
Výsledkem bylo kolem 10 mrtvých.
Around 10 are dead in Syria, including 5 children, after Syria's government bombed a school in a besieged region outside of Damascus. pic.twitter.com/zAUqkHzaQK
— AJ+ (@ajplus) 31. októbra 2017
Obyvatelé Damašku se přesto nevzdávají, na tweetu ze dne 22. června je vidět, jak bývalí studenti opravují budovu školy a školky v obci nedaleko Damašku, aby se do ní děti mohly vrátit.
Little Village School, in Ashrafiyet Sahnaya located in rural Damascus announced it will be going back to its original building. Many of the school’s alumni and it’s graduates spent days cleaning, restoring, and renovating the damage inflicted!
— مَشْروع وَنَبْقى (@MashrouWanabqa) 22. júna 2018
This is Syria❤ pic.twitter.com/eVExAw4OfO