Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
6. září 2018 17:09
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

REFRESHER BYDLENÍ
Uložit Uložené

Jak najít bydlení v Praze? Kde hledat? Na jaké triky si dát pozor? Kdy je nejvhodnější čas? A jak to udělat co nejlevněji? Tohle je návod, který pomůže všechno objasnit.

Najít bydlení v Praze začíná být stále těžší. Nové byty se téměř nestaví a pronájmy těch, které již postavené jsou, bývají drahé. Dokazují to i nejnovější statistiky: za pronájem pražského bytu o rozloze 45 metrů čtverečních v současnosti nájemce zaplatí v průměru přes 15 tisíc korun (záleží přitom, jak blízko je centru) a podle odhadů se tato cena bude i nadále navyšovat.

Rozhodli jsme se proto zaměřit na nelehké téma hledání bydlení zaměřit a přinášíme komplexní manuál toho, kde hledat, jak hledat, o co všechno se zajímat, jaké jsou fígle podvodníků a kolik to všechno bude stát.

Všechno má svá pravidla a hledání bytu taktéž. Pravděpodobnost, že seženeš byt v Praze, je vyšší, pokud se budeš řídit pravidly, které najdeš v tomto článku. Je třeba si uvědomit, že na jednu nabídku připadá několik zájemců, a proto je možné, že se to na první pokus nepodaří. Nevzdávej to a buď ve střehu.

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

Obsah


Než začneš hledat...

Někdo se do Prahy stěhuje kvůli škole, jiný za prací. Lokalita je v tomto případě klíčová, ale s ní souvisí zmiňovaná cena za pronájem. Je proto důležité dopředu si stanovit, jestli si chceš bydlení hledat s někým, popřípadě s jakým rozpočtem oplýváš.

Kolik?

Všechny makléřské příručky doporučují zájemcům se při hledání bydlení orientovat podle výše své výplaty. Do nájmu by člověk měl dát asi 30–40 % svého čistého příjmu, praxe ukazuje, že je to v některých případech i mnohem více.

Rozpočet nikdy nestřílej od boku. Všechno si propočítej, do svého limitu zahrň i vedlejší výdaje

Slovník pojmů

Nejdříve si shrneme základní pojmy. Nebudeme zabíhat do detailů. Pokud byt nekupuješ, vystačíš si s těmi nejběžnějšími výrazy:

Garsonka: Samostatná obytná místnost, o min. ploše 16 m². Nemá oddělenou kuchyň a obsahuje jen jedno okno.

1+kk: První číslo označuje počet místností s min. velikostí 8 m². Nejčastěji se jedná o obývák, ložnici nebo pokoj. Součástí jedné místnosti je kuchyňský kout.

1+1: První  číslo označuje počet místností, s min. velikostí 8 m² druhé samostatnou kuchyni.

Mezonet: Vícepodlažní byt.

Loftový byt: Byt vzniklý ze zrekonstruovaných průmyslových budov.

Nebytový prostor: Místnosti, které se často můžou tvářit jako bytové, ale jsou určeny k jinému účelu. Může jít o ateliér, kancelář, apod.

(Pro)nájem: Závazek mezi majitelem bytu a nájemcem. Vztahuje se na něj ochrana nájemníka.

Podnájem: Závazek mezi nájemcem a podnájemcem. Je potřeba souhlas majitele. Na podnájemce se nevztahuje ochrana nájemce.

Zvlášť na rozdělení +1 a +kk si dej pozor, může to být matoucí:

Jak sehnat bydlení v Praze? Podívali jsme se na ceny nájmů, kde sehnat nejlevnější bydlení i na tajné triky pronajímatelů

Byt, nebo pokoj?

Pokud hledáš sám a chceš pro začátek něco méně finančně náročného, rovnou vynech ubytovny a raději se porozhlédni po pokojích ve sdílených bytech. Zvláště před začátkem semestrů se objevují stovky nabídek studentů, kteří to mají podobně a chtějí do bytu společníka, se kterým by si rozdělili nájemné. Na kolejích totiž bývá plno.

Skvělou cenu i v lepších čtvrtích si však vykoupí menší soukromí, případný ruch, ve společných prostorách společnost druhých lidí, což ne každému vyhovuje. Je třeba si s takovými společníky skvěle sednout, nechceme se jim přece po dobu pobytu jen vyhýbat

Obzvlášť ekonomické jsou průchozí, příp. sdílené pokoje, kde bydlí více než jedna osoba. Tady je ztráta soukromí už výrazná, tento způsob bydlení tak není určen pro každého a je vhodné bydlet s osobou stejného pohlaví a ideálně s nějakým známým, příp. tolerantním člověkem, kterému můžeme důvěřovat.

Jednotlivci omezeni rozpočtem a zároveň toužící po soukromí se můžou podívat ještě podívat po nabídkách garsonek. Těch ale nebývá k dispozici tolik a je nutné si dát pozor na to, zda nejde o nebytový prostor. 

Páry, kamarádi či lidé, které nebrzdí rozpočet, pak sledují nabídky bytů s větším počtem místností. 

Jednotlivec, pár, kamarádi

Každá skupina lidí pro majitele značí určitý risk a risk je potřeba omezit. Připrav se na to, že musíš pronajímateli dodat pocit jistoty. Malá garsonka je pro jednoho ideální, ale co se stane, když budeš chtít bydlet s partnerem?

Právě páry okolo 25 let (a více) a stabilně zaměstnaní mají nejlepší výchozí pozici pro vyjednávání. Mají nakročeno ke stabilní budoucnosti a tím pádem dlouhodobému pronájmu, což zajistí klid na duši oběma stranám. 

Naopak kamarádi jsou v poměrně nevýhodném postavení. Nejenže si budou muset kvůli dostatku soukromí hledat byt, který disponuje pro každého jedním neprůchozím pokojem (v ideálním případě), ale majitelé hledající dlouhodobé nájemníky mohou mít vůči takové skupině jisté předsudky, mnohdy samozřejmě neoprávněné. 

Pronajímatelé zkrátka upřednostňují zájemce se stabilním ekonomickým zázemím, protože u nich cítí větší jistotu, že dostojí svým finančním závazkům. A právě tohle a také obava z většího opotřebení bytu  znevýhodňují studenty a mladé lidi, kteří hledají byt na spolubydlení.

Cenové porovnání čtvrtí

  Data o průměrných cenách nájemného pochází z 8/2018. Zdroj: realitymix.cz, bezrealitky.cz


Tohle je srovnání průměrných cen nájmů v bytech jednotlivých pražských obvodů. Platí zřejmé pravidlo, že čím blíže centru, tím vyšší nájemné, záleží však samozřejmě na počtu místností a dispozici bytu.

Pokud školu nebo práci nemáš na okraji Prahy, neboj se hledat bydlení spíše u centra. Nevzdávej prvotní nezdary, někdy lze najít opravdu dobré nabídky za skvělé ceny i v lokalitách mimo okrajové části Prahy. Dávej si však pozor na přehnaně levné nabídky

Všechno má svůj kompromis, přesto bydlení při centru (lokality např. Žižkova, Nuslí, Holešovic) nabízí obrovskou výhodu v dostupnosti občanské vybavenosti a MHD, možnost různorodého relaxu a kulturního vyžití, ale nevýhodu ve zvýšeném provozu, turistické atraktivitě (s čímž souvisí hluk a vyšší ceny např. v restauracích a večerkách) a potenciální vyšší kriminalitě. Vhodné pro mladé, méně vhodné pro rodiny s dětmi. Dobrý kompromis mezi blízkostí centra a dostupnou zelení nabízí Praha 9 a 10.

Kromě lokality rozhoduje o ceně nájmů i zmiňované vybavení bytu, ale i to, v jakém patře se nachází. Byty v přízemí jsou levnější, berou si ale daň v podobě sníženého soukromí a možné menší bezpečnosti. Rozdíl v nájmu udělá i rekonstruovaný interiér nebo prostory navíc: balkon, sklep, garáž, apod.

Centrum, nebo okraj?

V centru Prahy (a to i tom širším) se nové dostupné byty příliš nestaví. V nabídkách proto najdeš spíše byty ve zděných, historických budovách. Naproti tomu mimo centrum se nachází velká paneláková sídliště a novostavby či přímo rodinné domy, z nichž některé jsou určeny k pronájmu a sdílené dalšími skupinami lidí.

Domů
Sdílet
Diskuse