Technologie se stávají svědky trestných činů, je potřeba je umět využít.
Začátkem ledna minulého roku došlo v americkém městě New Hampshire k dvojnásobné vraždě. Usmrceny tehdy byly Christine Sullivanová a Jenna Pellegriniová.
Obě těla byla nalezena na dvorku jejich domu. Pellegriniová měla 8 bodných ran a zlomenou lebku, Sullivanová měla bodných ran dokonce 43. Z vraždy byl obviněn tehdejší přítel Christine Timothy Verrill.
Obviněný se odvolal pro nedostatek důkazů a soud se obával, že by mu to mohlo vyjít. Soud jako jediné důkazy uvedl informaci, že vrah měl vstupní kód od dveří domu a byl před časem vraždy spatřen na kamerových záznamech.
Zvrat však nastal v momentě, kdy soudce přinesl informace o nově možném svědectví.
Uvnitř místa činu se totiž nacházelo i zařízení Amazon Echo, které slouží jako hlasový asistent. Soudce tedy podal rozhodnutí pro společnost Amazon, aby analyzovala toto zařízení a přinesla tak možné nahrávky, které mohly vzniknout během trestného činu.
A taková možnost tu opravdu je. Ačkoliv Amazon Echo reaguje až na příkaz: „Hey, Alexa,“ částečné úryvky uložené mít může, protože poslouchá okolní dění a čeká právě na tento příkaz.
Nebylo by to tak poprvé, kdy by technologie vedly k vyřešení trestného činu. Příkladem je fitness náramek, který pomohl usvědčit vraha podle přesného času úmrtí.