Doporučení expertní komise hovoří jasnou řečí.
Marihuana se ve více státech světa stává legální, což loni inspirovalo i Světovou zdravotnickou organizaci. Její komise Expert Committee on Drug Dependence zabývající se škodlivostí, účinky či léčivým potenciálem návykových látek v průběhu posledních měsíců vytvořila rozsáhlou analýzu současných poznatků o této zelené rostlině, přičemž v úvahu brala i legislativní stav v rámci mezinárodního práva.
Současná situace přitom vychází z dokumentace o konopí, která byla v rámci Světové zdravotnické organizace vytvořena již v roce 1961. Zajímavě vyznívá fakt, že tehdy ještě odborníci ani neidentifikovali psychoaktivní látku marihuany THC, což znamená, že v seznamu návykových látek je zařazen samotné konopí a zvlášť i látka THC.
Marihuana je v současnosti klasifikována ve dvou rozdílných kategoriích. V rámci kategorie I, kde jsou umístěny látky s potenciálem na vznik závislosti a zneužívání, a zároveň v kategorii IV, kam patří ty nejnebezpečnější látky bez výrazného lékařského a terapeutického využití. Nicméně, věda postupem času pokročila, díky čemuž jsme zjistili, že marihuana může být i zdraví prospěšná.
Expertní komise WHO proto po loňském setkání rozhodla doporučit OSN, ať je marihuana z výše zmíněné kategorie IV vymazána, protože ji rozhodně nemůžeme považovat za stejně škodlivou látku jako například heroin.
Cílem doporučení je zamezit zbytečnému zneužívání marihuany, ale zároveň zajistit přístup k rostlině pro pacienty. WHO dokonce navrhuje, aby více produktů z látky kanabidiol přítomné v marihuaně, která není psychoaktivní, nebylo regulováno v rámci mezinárodního práva a vymazáno ze všech drogových kategorií. OSN se bude návrhem zabývat už za měsíc, a tak uvidíme, jestli se veřejné mínění o zelené rostlině pozmění.