V budově bývalé školky se odehrávaly zajímavé věci. Její prostory totiž využívali muži, kteří si z nich udělali nelegální výrobnu cigaret.
Starou budovu někdejší školky v Chropyni na Kroměřížsku vlastnili muži, které napadlo, že by ji mohli využít k ďábelskému plánu. V jejich útrobách si zřídili výrobní linku za 6 milionů korun a začali ve velkém produkovat cigarety. Ilegálně.
Od konce roku 2016 do března 2017 se jim podařilo vyrobit zhruba 550 tisíc cigaret. Nešlo přitom o žádnou amatérskou práci – pachatelé vyráběli věrné napodobeniny značky Marlboro, a to včetně ochranných známek. Kolky byly na profesionální úrovni, že by je od pravých podle policie rozpoznal jen profesionál.
Na balíčcích cigaret nebyly varovné nápisy ani odstrašující obrázky, které jsou dnes na krabičkách povinné a podezřelá by mohla pro potencionálního kupce i jejich cena – byly totiž i o třetinu levnější. Pachatelé se spojili s místními prodavači a přes ně si vyjednali podmínky dodávání svého sortimentu do vybraných obchůdků v okolí. Na trh stihli dát několik desítek až stovek krabiček. Právě to se jim ale stalo osudným. Na podivné cigarety totiž někdo upozornil.
„Podle vzorků cigaret, které byly v prodeji, jsme zjistili místo, odkud pocházejí. K dostání byly na tržištích a ve stáncích,“ řekl vedoucí odboru hospodářské kriminality zlínské policie František Urbánek.
Policie se začala případem intenzivně zabývat, až došla na stopu chropyňské bývalé školky. Do nitra budovy pak vtrhla ozbrojená jednotka, která kromě mužů ve věku 43, 52 a 62 let na místě nalezla také 700 tisíc korun v hotovosti, 270 kotoučů cigaretového papíru (přičemž jeden obsahoval 6 metrů materiálu) a přes půl milionu již vyrobených cigaret, které by daly na více než 25 tisíc krabiček kuřiva.
Bylo tedy jasné, že se muži chystali na produkci ve velkém. Něco takového policie ještě neviděla a potvrdila, že takové stroje není lehké pořídit, mají vysokou hodnotu a podle odborníka by byly schopny ubalit i 200 krabiček za minutu.
V následném soudním procesu státní zástupkyně vyčíslila, že muži obrali stát na spotřební dani o více než 1,5 milionu korun. Oni zase tvrdili, že svůj produkt nikomu nenabízeli k prodeji a že se na výrobek nevztahuje spotřební daň. V plánu měli prý vyrábět cigarety s logy různých hotelů a restaurací.
I když vinu popřeli, u zlínského soudu jim nebyla tato obhajoba uznána. Jeden muž tak dostal pětiletý trest, druhý ještě o půl roku přísnější. Musí také nahradit škodu ve výši několika milionů korun. Další tři muži odešli ze soudu s podmíněnými tresty.