Počet oficiálně zaznamenaných trestů smrti je na svém minimu.
V loňském roce bylo ve světě popraveno nejméně lidí za posledních deset let. Oproti roku 2017 bylo vykonáno o 31 % trestů smrti méně. Nejpozitivnější změna byla zaznamenána v Íránu, kde bylo loni popraveno o polovinu méně lidí než rok předtím.
Největším světovým popravčím byla opět Čína. Statistiky vycházejí z každoroční zprávy Amnesty International, která dramatický pokles poprav v loňském roce označila za velmi pozitivní trend.
Největší podíl na poklesu má podle zprávy AI změna protidrogových zákonů v Íránu. Díky tomu klesl počet poprav v této silně konzervativní zemi o polovinu na 253. První místo v počtu popravených drží Čína. Loni zde byly dle odhadů popraveny či odsouzeny na smrt tisíce lidí.
Po druhém Íránu následuje Saúdská Arábie (149 poprav), Vietnam (minimálně 85) a Irák (minimálně 52). Dohromady bylo v roce 2018 na světě vykonáno nejméně 690 poprav. V roce 2017 byl prokazatelně vykonán trest smrti na 993 osobách.
A přestože loni popravovaly země jako Irák, Pákistán a Somálsko výrazně méně, našly se státy, u kterých byl zaznamenán nárůst. Konkrétně je řeč o Bělorusku, Japonsku, Singapuru, Jižním Súdánu, USA a Egyptě.
V posledním jmenovaném stoupl počet popravených o 75 %. Trest smrti tam byl v loňském roce vykonán na minimálně 717 lidech. Poprvé od roku 2009 se také popravovalo v Thajsku.
Nicméně, trest smrti je globálně na ústupu a podle generálního tajemníka Amnesty International Kumi Naidoa je jen otázkou času, než se stane historií. Napovídá tomu i loňské zrušení trestu smrti v Burkina Faso, vyhlášení moratoria na popravy v Gambii a Malajsii či prohlášení trestu smrti za protiústavní v americkém státě Washington.
Velkým otazníkem zůstává Čína. Údaje o popravách jsou klasifikovanými informacemi, a tak nikdo přesně neví, na kolika lidech je zde ročně vykonán trest smrti. Podle odhadů Amnesty International jdou ovšem tato čísla do tisíců.