K návrhu zálohovatelných PET láhví se připojily i organizace jako Greenpeace, Arnika, Hnutí Duha i Zachraň jídlo.
Zálohu na PET láhve jako v jiných zemích EU. To by chtěl zavést Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN), který ve své výzvě žádá sněmovnu, vládu i Senát, aby do vznikající legislativy týkající se odpadků přidali zálohování PET lahví a plechovek od nápojů.
K institutu se připojily i organizace jako Greenpeace, Arnika, Hnutí Duha i Zachraň jídlo. Jde o podobný systém, jako je v současnosti například u láhví od piva. Záloha na jednu láhev by mohla činit zhruba tři až pět korun.
Návrh by neměl plošně přikazovat výrobcům, aby začali zálohu lahve povinně uplatňovat, spíš jim chtějí tuto možnost nezakazovat – kdo by chtěl, ten by se mohl přidat. Připomínkování návrhu trvalo do konce května, pak se přesune z ministerstva životního prostředí k projednání do sněmovny.
Autoři ve své žádosti píší toto: „Žádáme o doplnění návrhu o systém po vzoru evropských zemí, které již nyní díky zálohám plní nové evropské recyklační cíle. Zálohování vnímáme jako důležité opatření pro zlepšení životního prostředí a omezení plýtvání surovinami, které posune Českou republiku blíže k čistší přírodě a cirkulární ekonomice.“
Země, kde je záloha na PET láhve zavedena:
Německo
Nizozemsko
Švédsko
Dánsko
Norsko
Finsko
Estonsko
Pro i proti
Navrhovaná změna má své podporovatele i odpůrce. Zatímco příznivcům se líbí nápad z hlediska výrazného zlepšení životního prostředí, oponenti argumentují tím, že by do zavedení systému vznikaly vyšší náklady, které by museli zaplatit obchodníci. Proti zavedení brojí pak i společnosti, které sváží odpad.
„Proti zálohám nic nenamítá naprostá většina producentů PET lahví, obyvatelé téma vítají a neziskový sektor taky. Firmy, které odpad sváží, se bojí, že by přišly o zdroj příjmů, protože PET lahve se dobře prodávají,“ uvedl pro Českou televizi obchodní ředitel INCIEN Vojtěch Vosecký.
Kritikům dále vadí, že by Češi přestali být motivovaní do třídění odpadů – tedy že by si na systém vracení lahví nenavykli a lahve by místo toho vyhazovali do kontejnerů na směsný odpad.
Dnes jsou totiž Češi jedni z nejpříkladnějších v Evropě co se týče třídění plastů, vzděláváni jsou již od mala. Na tomto pozitivním zvyku je ale potřeba stále pracovat.
V zahraničí, kde už zálohy na PET láhve zavedli, však platí standardní model, kdy plastové láhve sbírají například lidé bez domova, jenž si tímto způsobem legálně přivydělávají. Čistí tak ulice i okolní přírodu a systém se osvědčil.
Podle zástupců INCIEN by systém snížil množství pohozených odpadků o 95 procent. Vysbíralo by se více recyklovatelnějšího materiálu. Pro systém se vyslovilo v nedávném průzkumu společnosti Kantar 83 procent Čechů.