Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
18. června 2019 9:40
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

V africkém národním parku za celý rok neupytlačili ani jednoho slona

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

V Mosambiku slaví smutný zázrak.

V jedné z největších afrických rezervací s volně žijícími zvířaty se odehrál zázrak – pytláci tam za celý rok neulovili ani jednoho slona. Niassa v severním Mosambiku je velká zhruba jako Nizozemsko a až doposud v ní probíhalo zabíjení těchto největších žijících suchozemských savců po tisících. Důvodem rapidního zlepšení mají být nová přísná pravidla zahrnující i monitorování oblasti ze vzduchu.

Jak informuje Wildlife Conservation Society, která na ochraně oblasti spolupracuje s vládou Mosambiku, jen maximalizování ostrahy zabránilo úplnému vyhubení tamní populace slonů. V rezervaci Niassa žilo ještě na začátku nového tisíciletí zhruba 12 tisíc slonů. Kvůli masivnímu pytlačení v letech 2009 až 2014 ale jejich počet klesl na 3 765

Změna nastala až v roce 2015, kdy se zostřily veškeré kontrolní mechanismy a počet zabitých slonů klesl na zhruba 100 ročně. WCS se tehdy spojila s mosambickou vládou a zřídila policejní jednotku rychlého nasazení, vpustila nad rezervaci řadu helikoptér a zasadila se o přísnější tresty pro pytláky.

Už jen za přistižení v rezervaci se zbraní může člověk vyfasovat 16 let natvrdo. V současnosti se populace slonů na území rezervace podle zástupce WCS pro Mosambik Jamese Bamptona zvýšila na 4 tisíce. A přestože je tato lokální zpráva pozitivní, z globálního hlediska v Africe nadále umírá více slonů, než se jich rodí. Důvodem je krom pytlačení také nárůst lidské populace, která zvířata vytlačuje.

V Botswaně, kde žije přes 122 tisíc slonů, prezident Mokgweetsi Masis naopak lov slonů povolil. Své rozhodnutí zdůvodnil konflikty mezi slony a lidmi na farmách v zemi. A zatímco ještě na začátku 20. století žilo v Africe na 10 milionů slonů, dnes se jejich populace snížila zhruba na 415 tisíc.

Domů
Sdílet
Diskuse