Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dělali pro Černáka, ale později ho zradili. Karol Mello si užívá na Belize, jeho bratr je po smrti
Na horním Ponitří zpočátku Ivan a Karel Mellovi fungovali pod ochrannou rukou mafiána Petra „Tygra“ Novotného (přezdívka odvozená z toho, že choval tygry). To se změnilo v období, kdy se podřídili novému šéfovi – banskobystrickému bossovi, dnes na doživotí odsouzenému, Mikuláši Černákovi. Mafiáni Novotný a Černák se setkali v Banské Bystrici v hotelu Lux, ale cestou domů Novotného v autě zastřelili. Psal se 6. březen 1997.
Mičieta mu ihned vrazil pěstí a Mello padl na zem. Následně si ho Mičieta přehodil přes rameno a odešel s ním dolů k autu.
V té době začala tvrdá zločinecká kariéra Mellových, kdy se pustili do vypalování podniků. Peníze za ochranu, chtě nechtě, museli v té době platit mafii mnozí podnikatelé. Podobně jako bratři Danišovi byli i Mellovci označováni za nepředvídatelné agresory, kteří prý dokázali nevinným lidem ublížit z jakéhokoli banálního důvodu.
Co říká o Ivanovi a Karlovi jejich nejbližší okolí;
o odříznuti hlavy bývalého policisty;
o odpálení Júlia Tótha, kdy Mellovi počítali s tím, že zabijí i svého člověka;
jak se Josefovi Mičietovi podařilo zpacifikovat Ivana Mella;
jak vznikl vyšetřovací tým proti Mikuláši Černákovi.
Ivan Mello si uměl dělat, stejně jako Tuti Daniš, zálusk na cizí ženy a pokud mu nebyl partner dívky po vůli, skončil zbitý na zemi. Mladší z bratrů Ivan býval označován za agresivnějšího a méně přemýšlejícího násilníka.
Podle zdrojů bezpečnostního analytika Milana Žitného ale byla pravda jinde. „Důvody tohoto tvrzení nemohu blíže konkretizovat, abych neohrozil své zdroje, které byly Mellovým velmi blízké, ale podle toho, co vím, ten agresivnější a nezodpovědnější byl Karel,“ řekl pro REFRESHER. Mellovi byli tak nerozlučná dvojka, že si i při výběru žen zvolili partnerky z téže rodiny – a dokonce sestry.
„Agresivnější měl být sice Karel, ale ani Ivan samozřejmě nebyl beránek, to bez debaty. Velké rozdíly v jejich povahách však asi nevidím. Lidé z jejich blízkého okolí mi tvrdili, že Karel byl více výbušný a zkrat u něj nastával častěji než u jeho bratra. Ivan byl také samozřejmě ‘vykuk‘, ale jeho jednání mělo jistou strukturu a promyšlenou strategii. Základní rozdíl mezi nimi byl ten, že určitě není pravdivá verze, která tvrdí, že Karel byl rozumnější a větší dobrák,“ dodal k povaze bratrů.
Bývalý policejní prezident PZ SR Jaroslav Spišiak se v roce 2010 o
Karlu Mellovi vyjádřil jako o jednom z nejnebezpečnějších představitelů našeho podsvětí
Vražda za jeden milion
Mezi nejznámější a nejbrutálnější vraždy, u kterých byli přítomni i Mellovi, dozajista patří zavraždění bývalého policistu Gustáva Slivenského v Popradě. Ten údajně donášel mafii, a proto si ho Černákovi zavolali do hotelu Gerlach, kde mu uřízli hlavu a na výstrahu ostatním ji položili na kapotu auta. Aby toho nebylo málo, do úst mu ještě ze zábavy vložili cigaretu.
A když tedy přijelo vozidlo, které poznali, začali do něj střílet. Jeden z nich měl zakřičet, že se v autě nachází dítě. No a v momentě ho dorazili.
Vzpomeňme si ale i na 20. květen 1997, kdy se mafie postarala o vraždu majitele SBS Panda-Slovakia Júlia Tótha, který se měl pokoušet o ovládnutí části podsvětí. Za jeho vraždou údajně stáli i bratři Mellovi, kteří k baru ve východoslovenské Černé nad Tisou poslali řidiče s autem naloženým železem.
„Auto naložili sekaným železem a zaparkovali ho před barem v Černé a v příhodné chvíli to odpálili, to byla jejich práce. Ještě je tam i malý, ale zajímavý detail. Když auto převáželi do Černé nad Tisou, auto vezl jistý člověk a jeden z Mellových měl připravené odpalovací zařízení v případě, že by si řidič celou akci rozmyslel, aby přinejhorším vyhodili do povětří i jeho,“ vyjádřil se pro REFRESHER Milan Žitný.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak se Josefovi Mičietovi podařilo zpacifikovat Ivana Mella;
o problémovém převozu Ivana Mella, kdy se ho službu konající policisté báli převzít;
jak vznikl vyšetřovací tým vedený proti Mikuláši Černákovi;
kdo chtěl zabít policistu Jiřího Galu a proč místo něj zemřela jeho žena a 10letý syn.
Ivana Mella zpacifikovali, přehodili přes rameno a odvezli na policii
Bratři Mellovi ale stále byli, v porovnání s Mikulášem Černákem, „malé ryby“, přes které se chtěl vyšetřovací tým dostat až k jejich šéfovi. Problém byl ale ten, že Karel a Ivan měli svého informátora, a proto se žádná oficiální akce na jejich zadržení nepodařila. Musel se najít někdo, kdo po této dvojici půjde na vlastní pěst.
„Jozef Mičieta byl takový zatvrzelý pes, který šel po krku gangsterům navzdory prostředí, které bylo nepříznivé a navzdory svým šéfům. Nakonec Mičieta byl ten, kdo dostal do vazby Ivana Mella. Když byl Mello v pátrání kvůli vydírání, tak se ani nikde neskrýval, byl u sebe doma ve Velké Lhotce nad Prievidzou,“ řekl pro REFRESHER analytik Milan Žitný s dodatkem, že už lidé jako Mičieta nemohli přihlížet bezpráví.
„Mičieta s kolegou jednoho odpoledne přišli do vesnice, auto nechali dole a Mičieta vyšel před hospodu, která se jmenovala u Nosáče. Tu vlastnili bratři Mellovi. Mičieta se zeptal, jestli je tu někde Ivan Mello. Ten byl přítomen a Mičietovi odpověděl: ‘Ano, to jsem já‘. Mičieta mu ihned vrazil pěstí a Mello padl na zem. Následně si ho Mičieta přehodil přes rameno a odešel s ním dolů k autu,“ popsal nám zásah Mičiety.
Vznik vyšetřovacího týmu, který šel po krku Mikuláši Černákovi
„Mello si myslel, že jde o konkurenční skupinu, a proto křičel, aby lidé zavolali policii. Mičieta tak totiž působil. Byl to silný, podsaditý, ‘nabušený‘ chlap. Následně Ivana Mella odvezli na Okresní ředitelství policejního sboru v Prievidzi. Službu konající jim otevřel bránu a Mičieta na to vytáhl z kufru Ivana Mella. Když službu konající policisté viděli, koho vyhodili z auta, tak zamkli budovu a zmizeli,“ popisuje vystrašenou reakci policistů Žitný.
„Nikdo ho neměl jak převzít, ale navíc nemohli odtud ani odejít, protože brána se mezitím zavřela. Mičieta musel volat do Bratislavy, protože zadrželi osobu, která je v pátrání a nikdo ji nepřevzal. Přišel tehdejší vyšetřovatel Ivan Ševčík. A to byl pozdější základ vyšetřovacího týmu Ševčík, Lučanský, Mičieta, který vedl Ševčík na Mikuláše Černák. Spolu se Šufliarským a dalšími prokurátory a prokurátorkami,“ dodal k zadržení.
Policie se obávala, že by moc Mikuláše Černák dokázala ovlivnit soudy v Banské Bystrici, a tak Mella nakonec odvedli do Justičního paláce v Bratislavě. I zde se opět ukázalo zřejmé propojení bývalého náměstka SIS Jaroslava Svěchoty na slovenské podsvětí. Ivan bratrovi Karlovi odeslal dopis, kde ho žádal, aby ho Svěchota dostal na svobodu.
Ivan Mello vyhrožoval Ševčíkovi smrtí, krátce po propuštění z vězení ale zemřel
Vyšetřovatel Ševčík ale dopis od Ivana Mella zadržel, a proto se k náměstkovi SIS zpráva nedostala. Svěchota se pravděpodobně o Ševčíkově kroku dozvěděl, a požádal ho o schůzku. To ale Ševčík odmítl. Prokuratura později obvinila bratry Mellovi a dalších šest spolupachatelů z vydírání 16 lidí.
Těm údajně vyhrožovali odříznutím uší či zavražděním členů rodiny. Ivan Mello patřil mezi první lidi, kteří začali ve vazbě vypovídat proti Mikuláši Černákovi. Později vůči němu vypovídal i jeho bratr Karel. V lednu 2002 rozhodl Nejvyšší soud o propuštění Mellových na svobodu. Důvodem měla být nečinnost orgánů.
Ševčíka měl Ivan Mello pořádně v zubech a po propuštění z vazby začala kolovat informace, že plánuje Ševčíka zastřelit. Tuto skutečnost později potvrdil i Mikuláš Černák. K útoku na Ševčíka však nepřišlo. Zhruba půl roku po propuštění totiž 31letý Ivan Mello zahynul při autonehodě v blízkosti Piešťan. Kromě něj zraněním po autonehodě podlehla i 18letá Jana z Handlové.
Karol Mello ale ve své kriminální činnosti pokračoval nadále. Slovenskem v roce 2004 otřásla mafiánská vražda ženy a 10letého chlapce v Mostě u Bratislavy. Jak se později ukázalo, terčem neměli být oni, ale chlapcův otec, bývalý policista Juraj Gála, v jehož autě se vezli. Z objednávky vraždy podezřívali právě Mella, vražedné komando vedl Branislav Adamčo a jeho komplicové.
„Při vraždě v Mostě měli zabít Gálu, ale neudělali si podrobnou sledovací akci a netušili, že ve vozidle je někdo jiný. A když tedy přijelo vozidlo, které poznali, začali do něj střílet. Jeden z nich měl zakřičet, že se v autě nachází dítě. No a v momentě ho dorazili,“ řekl Žitný. Policie se Mella pokusila chytit v Prievidzi, ale podařilo se mu uprchnout a následně se před rukou zákona skrýval v zahraničí několik let.
„Říkalo se, že Mello si to neobjednal, ale všechna fakta hovoří jasně, a to tak, že mu šlo o jisté majetkové záležitosti týkající se podnikání Juraje Galy. Myslím, že chtěl od něj podíl a Gála odmítl,“ objasnil možné motivy Karla Mella bezpečnostní analytik.
Karol Mello se pravděpodobně do dnešního dne skrývá na Belize
V říjnu 2010 nakonec Mella zadrželi v Polsku. Soudní tahanice trvaly do května 2011. Obhajoba nakonec poukázala na procesní chyby při jeho vzetí do vazby, a tak mohl klidně odkráčet na svobodu. Mello tuto situaci využil a opět odcestoval do zahraničí. Vypátrali ho až na Belize, odkud ho na Slovensko ale k trestnímu stíhání nevydali.
19. května 2011 se Karol Mello dostává na svobodu
Karol Mello je do dnešního dne obviněn ze zorganizování vraždy v Mostě u Bratislavy a z dalších čtyř vražd. Na Belize s Mellem žila i herečka Zuzana Jyrryho. S ní má Mello dva syny – Olega a Marka, ale Jyrryho od něj před časem odešla zpět na Slovensko.
20. června 2019 Okresní soud Bratislava I. pojednával případ vraždy v Mostě u Bratislavy. Ze čtyř obžalovaných však pochopitelně chyběl právě Mello. V soudní síni ho zastupoval advokát Peter Schmidl. Jednání bylo nakonec odročeno na zatím blíže neurčené datum, k soudu se totiž nedostavili poškození.