Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
29. července 2019 v 13:02
Čas čtení 0:00
Lucia Čakyová

Programátorka Ivana: Většina lidí si představuje programátora jako neupraveného kluka. Já jim do této normy nesedím (Rozhovor)

Programátorka Ivana: Většina lidí si představuje programátora jako neupraveného kluka. Já jim do této normy nesedím (Rozhovor)
Zdroj: Archív I.Z.
REFRESHER
Uložit Uložené

Ivana tě přesvědčí o tom, že dívky a programování jdou k sobě.

I když se situace u nás pomalu zlepšuje, ženy jsou ve světě informačních technologií spíše výjimkou. Dívky jsou přitom v informatice stále více žádané. O tom, že programování není jen práce pro muže, tě přesvědčí 22letá Ivana Zemanovičová.

Ivana se začala věnovat programování na gymnáziu. Po něm nastoupila na vysokou školu. Rychle však zjistila, že diplom nepotřebuje. Po půl roce ze školy odešla a programování se začala věnovat naplno. Dnes pracuje pro jednu z top blockchainových společností.

Kromě toho mentoruje dívky a učí je programovat. Ve volném čase pracuje na dalších zajímavých projektech. Ivanu práce jednoduše baví a věnuje jí většinu svého času.

V tomto článku si přečteš:
  • Co Ivanu na programování baví nejvíce;
  • proč je ve světě IT tak málo žen;
  • s jakými předsudky se setkává;
  • zda má i ženské kolegyně;
  • zda musí mít člověk na programování speciální vlohy;
  • jak pomáhají kurzy na internetu;
  • jaké jsou nejčastější chyby u lidí, kteří se učí programovat;
  • jak vypadá běžný den programátorky.

Jak ses dostala k programování?

Poprvé jsem se k samotnému programování dostala na škole. Bylo to v primě na gymnáziu, když mi bylo přibližně jedenáct let. Měli jsme předmět, na kterém jsme se učili základy programování tím, že jsme říkali želvě, jak se hýbat na simulovaném papíře, na kterém kreslila obrázky. Byl to jediný předmět ve škole, při kterém jsme mohli hned vidět výsledek naší práce a to mě na tom opravdu bavilo. Také to byl jediný předmět, kde jsem si mohla „kreslit“.

Programování jsi studovala, nebo jsi samouk?

Přihlásila jsem se na FIIT (Fakulta informatiky a informačních technologií). Pár měsíců předtím, než jsem nastoupila, jsem si našla práci v IT firmě jako junior developer, kde jsem začala nabírat první praktické dovednosti. Do té doby jsem se učila přes různé online kurzy – Code School, Khan Academy a různé jiné stránky. Díky této práci se mi otevřely oči a zjistila jsem, že studovat na FIIT nechci. Po půl roce jsem ze školy odešla a podařilo se mi dostat na pozici full-time programátorky ve firmě Vectary.

Který programovací jazyk ovládaš?

Jednoznačně nejlépe ovládám Javascript, který se používá například na webové stránky, ale já ho nejčastěji používám na serveru. Následně jsem měla možnost se lépe seznámit s C, C#, Python, Micropython a na maturitu jsme se ve škole učili Pascal.

Programátorka Ivka: Väčšina ľudí si predstavuje programátora ako neupraveného chalana s mastnými vlasmi (Rozhovor)
Programátorka Ivka: Väčšina ľudí si predstavuje programátora ako neupraveného chalana s mastnými vlasmi (Rozhovor) Zdroj: Archív I.Z.
 

Pracuješ pro společnost DECENT, jednu z top blockchainových firem na Slovensku. Co je tvou náplní práce?

Pozor, připrav se na spoustu děsivých slov. Moje práce sestává z vytváření programů, které běží na serveru (takzvaný back-end) a používají blockchain DECENTu, který se nazývá DCore, případně jiné blockchainy jako Bitcoin nebo Ethereum. Jeden z projektů, na kterých právě dělám, je blockchainový explorer, který umožňuje uživatelům zjistit, jaké transakce proběhly na konkrétním účtu, kdo je právě „miner“ a mnoho jiného.

Jak ses dostala k této práci?

Náhodou, přes známé. Jelikož mě zaujala a také jsem už předtím měla nějaké zkušenosti s blockchainem, tak jsem se jim ozvala. Přijali mě a jsem tu velmi spokojená.

Co tě baví na tvé práci nejvíc?

Na programování mě nejvíce baví tvořit. Je to kreativní práce. Například, kdyby mělo více lidí naprogramovat řešení jednoho zadání, kód, který by napsali, bude vždy jiný. Také je úžasné mít různé počítačové superschopnosti – umět si naprogramovat vlastní aplikace nebo upravit stávající. Dostat se na místa, kam by se „obyčejný smrtelník“ nedostal.

Programování je obecně vnímáno spíše jako mužský obor. Ačkoliv zavítáš na FIIT STU, potkáš tam jen velmi málo dívek. Čím to podle tebe je, že v tomto oboru je tak málo žen?

Problémů je určitě víc. Stereotyp a nedostatek role modelů je zřejmě největším problémem. Dívky nevidí programování jako něco, co je cool. Já jsem sama musela překonat předsudek, že programování je jen pro kluky. Samozřejmě, že okolí předsudky bude mít, ale rozhodla jsem se, že i přesto to stojí za to.

Asi nejčastěji slýchám, že nevypadám jako programátorka. Lidé mě podceňují, nevěří mi, že programuji. Většina lidí si představuje programátora jako neupraveného kluka s mastnými vlasy a nějak jim do této normy nesedím. Jsem ale ráda, že se to postupně zlepšuje.

Programátorka Ivka: Väčšina ľudí si predstavuje programátora ako neupraveného chalana s mastnými vlasmi (Rozhovor)
Programátorka Ivka: Väčšina ľudí si predstavuje programátora ako neupraveného chalana s mastnými vlasmi (Rozhovor) Zdroj: Archív I.Z.

Vím o tobě, že pomáháš dívkám dostat se do světa programování. Zkus popsat našim čtenářům, jak konkrétně jim pomáháš.

Organizovala jsem určitou dobu kurzy pro dívky, kde jsme se spolu učily programovat. Momentálně se věnuji spíše mentorování a začala jsem spolupráci s Aj Ty v IT, kde budu také učit dívky programovat.

Máš i ženské kolegyně, nebo se pohybuješ v čistě mužském kolektivu?

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu REFRESHER+

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jaké vlastnosti by měl mít dobrý programátor;
  • jak vypadá Ivanin běžný pracovní den;
  • zda preferuje Android, nebo iPhone;
  • kde vidí svou budoucnost;
  • čím ženy obohacují svět informačních technologií.
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 67323 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA , Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa nebo PPV kód na Oktagon 65
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse