Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Udělat něco pro přírodu i pro lidi. Studenti chtějí bojovat s odpadem v lesích.
Tři studenty z Ústavu architektury Fakulty stavební VUT v Brně – Štěpána Macka, Marca Aulisu a Ondřeje Venclíka – trápil stav černých skládek, které vznikají v oblastech tuzemských lesů. Řekli si, že tento problém je zapotřebí nějak efektivně řešit a společně proto vymysleli unikátní nápad.
Snaží se ukázat, že plast může koexistovat s přírodou, ale v jiné formě, než jsou odpadky. Plastový odpad znovu upotřebí na sestrojení speciálních designových chatek Plastic Crystal, které umístí zpátky do lesa a které bude moct použít úplně každý. „Útulna člověka ochrání před nepřízní počasí, ale také před uspěchanou dobou moderní civilizace,“ míní autoři projektu.
REFRESHER studenty oslovil a zeptal se jich na několik otázek ohledně tohoto jedinečného nápadu.
Jak vás napadlo realizovat projekt Plastic Crystal?
Ondřej Venclík: Před půl rokem jsme s kolegou Štěpánem Mackem oživili projekt „ze šuplíku“. Štěpán byl tou dobou ve Švédsku na Erasmu a nadchlo ho, jak ve skandinávských zemích můžete ve volné krajině přijít do otevřené chaty, uděláte si tam táborák, přespíte a ráno po sobě uklidíte a nachystáte to pro někoho dalšího.
Spojili jsme dva problémy: nedostatek útulen a obrovské množství černých skládek ve volné přírodě. Nápad použít recyklovaný plast dal konceptu novou hodnotu a motivoval nás k realizaci.
Plasty sbíráte sami, případně je dostáváte od známých. V jaké formě a kolik ho potřebujete na jednu chatku? A pokud by vám chtěl někdo se sběrem pomoci, co pro to může udělat?
Štěpán Macek: Rozhodli jsme se na fasádu použít pátou skupinu plastů – polypropylen. To jsou třeba krabičky na jídlo, potrubí, zahradní nábytek apod. Stačí se s námi spojit a předat nám je. Nebo ideálně pokud máte někdo tip na zdroj většího množství, neváhejte nás kontaktovat. Na jednu útulnu je potřeba půl tuny takového odpadu.
Recyklát bereme hlavně z recyklačních center, především kvůli množství a technologiím třídění. Nyní pracujeme na vývoji různých vzorků desek, kde použijeme plastový odpad, který je jinak nevyužitelný, například víčka a etikety od PET lahví a podobně.
Jak následný odpad zpracováváte, tedy aby se z něj stal Plastic Crystal?
Marco Aulisa: Na zpracování máme speciální stroje*, pomocí kterých nejdříve plast rozdrtíme (*shredder) a následně roztavíme granulát (*extruder) a navrstvíme ho do forem na plastové desky. Důležité je mít plast dobře očištěný a bez jiných obalů a nálepek.