V nemocnici je téměř stovka pacientů. Na škodlivé účinky upozorňuje i studie.
Elektronické cigarety jsou často považovány za mnohem zdravější alternativu k běžnému kouření. E-liquidy v náplních obsahují mnohem méně nebo dokonce žádný nikotin a z vaporizérů má vycházet jen neškodná pára.
Odborníci však upozorňují, že ačkoliv jsou na tom e-cigarety lépe než ty klasické, vdechovaný aerosol může mít od neškodnosti daleko a těžké kovy nebo toxické či karcinogenní látky v něm laboratorní testy našly.
.@CDCgov is now investigating 94 cases of vape-linked lung illness across 14 states. https://t.co/4t7rYxEjo7
— ASTHO (@ASTHO) 19. augusta 2019
Server CNET nyní navíc upozorňuje, že nemocnice v USA přijaly zvýšený počet pacientů se závažnými plicními problémy po vdechování kouře z takových vaporizérů. Od července jich bylo 24 a celkově téměř sto, napříč 14 státy.
Většina si stěžuje na kašlání, těžké dýchání, únavu, zvracení a bolesti hrudníku, přičemž dva z extrémních případů skončily poškozenými plícemi nebo uvedením do umělé kómatu.
Nová studie také říká, že e-cigarety významně ovlivňují činnost cévního systému. Výzkumníci z Pensylvánské univerzity vzali 31 zdravých nekuřáků, které podrobili magnetické rezonanci před a po vdechování e-cigaret s beznikotinové náplní. Odhalili zúžení cév, snížení obsahu kyslíku v žilách a pokles krevního tlaku.
Upozorňují, že ačkoliv samotné složení e-liquidů může být neškodné, toxické látky se z nich uvolní až po zahřátí náplně. V hledáčku je hlavně glycerol a propylenglykol.