Starosta MČ Brno–jih chce, aby se cirkusová představení na území Brna i dále pořádala. Prý se majitelé starají o zvířata jako o členy své rodiny.
V červnu dalo Brno svým obyvatelům možnost hlasovat o tom, zda chtějí, aby se na jejím území i nadále pokračovalo s klasickými cirkusy. Tuto otázku položilo kvůli nevhodným podmínkám, kterým mají být zvířata vystavována.
A ačkoli si 80 procent Brňanů (1 500 lidí) v této anketě přálo, aby město klasické cirkusy zakázalo a magistrát na základě tohoto požadavku vydal patřičná doporučení ohledně dalšího pronajímání pozemků cirkusům, na území městské části Brno–Jih se v představeních stále pokračuje.
Cirkus Jo-Joo už přes týden táboří v Komárově. MČ Brno-jih mu pozemek pronajala i přes doporučení @brnomycity , aby tak nedělala. Náměstek primátorky Koláčný v návaznosti na výsledky letní ankety, kde se 80% Brňanů vyslovilo proti cirkusům, rozeslal doporučení všem MČ. pic.twitter.com/vCWGLD39yk
— Ondřej Šimeček (@Simecek_CT) September 23, 2019
Víkendová vystoupení podle České televize navštívilo na tři tisíce návštěvníků a starosta MČ Brno–jih Josef Haluza s nimi souhlasí. Podle něj se majitelé chovají ke zvířatům dobře a městská část navíc musí nějak vydělávat.
„Oni se o ta zvířata starají jako o členy své rodiny, takže já v tom absolutně nevidím žádný problém,“ odpověděl na dotaz ČT. Jenže právě problematika podmínek uvnitř cirkusů je to, co provokuje kritiky a ochránce zvířat.
Nelíbí se jim drezura, málo prostoru v kleci a celkově snížená kvalita života zvířat. To naprosto odmítají majitelé cirkusu, podle kterých je se zvířaty nakládáno zodpovědně a dobře.
O úplné zákazu cirkusů vyhláškou magistrát zatím neuvažuje. Pozemky už však přestali pronajímat ve Slavkově u Brna, Znojmě, nebo v Zábřeh na Moravě. Další města se k nim brzy přidají. Podle ochránců zvířat by bylo ideálním řešením plošně zakázat drezuru divokých zvířat v cirkusech – tak jako je to zavedeno Na Slovensku, Slovinsku, v Chorvatsku nebo Rakousku.