Lidé sice třídí, stále však mají chaos v tom, co vlastně do koše na plasty patří, a co ne.
Třídění odpadu je v současnosti to nejmenší, co můžeme pro naši planetu udělat. Mnozí z nás ho už berou jako samozřejmost, protože nás nestojí mnoho energie a zároveň dává i smysl.
Češi a Slováci si, zdá se, třídění oblíbili, jde však o mnohem komplexnější problematiku, než by si někdo mohl myslet. V barevných koších totiž celý proces teprve začíná a klíčem k efektivitě v tomto případě je, abychom třídili správně.
Připravili jsme si pro tebe krátký kvíz, díky kterému můžeš otestovat své znalosti a možná se něco nového naučíš. A když si někdy nebudeš jist, stačí se řídit recyklačními značkami, které najdeš i s vysvětlivkami například na stránce ekoton.sk.
- Až 45 % odpadů z domácnosti tvoří plastové obaly, toto číslo stále roste
- Výroba polystyrenu je 7násobně náročnější na zdroje vody a energie než porcelán
- Recyklací odpadového plastu se ušetří 97 % energie oproti výrobě z primární suroviny
- Plasty se v přírodě rozkládají 100 až 1000 let











,,V rámci hlavného mesta SR, Bratislavy, sa všetky viacvrstvové obaly od nápojov (tetrapak a iné) umiestňujú do žltých zberných nádob určených na plasty. Následne ich pracovníci našej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), odvážajú na dotriedenie a ďalšie spracovanie.“ – Beáta Humeniková, hovorkyňa spoločnosti OLO a.s.






Podľa skúseností zo zahraničia je zavedenie zálohovania overený spôsob, ako zvýšiť množstvo vyzbieraných PET fliaš nad 90 %.


