Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 4. 8. 2020 svátek má Dominik, Dominika

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Reportáže
1
Adam Smeták
11. říjen 2019, 17:09
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí (Fotoreport)

Rozloučení s Karlem Gottem v pátek probíhalo poklidně.

Adam Smeták
11. říjen 2019, 17:09
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

V Praze probíhá veřejné rozloučení s Karlem Gottem, který skonal 1. října ve věku 80 let. Držiteli 42 Zlatých slavíků se na Žofín přijely poklonit desítky tisíc lidí. Několik stovek metrů dlouhá fronta se přes den několikrát táhla od Slovanského ostrova až za most Legií. Veřejná pieta probíhala v poklidu a bez větších excesů, k čemuž přispěla i výborná organizace policejních, zdravotnických i hasičských sborů. 

 

Že půjde o velkou akci se vědělo už od momentu, kdy se zpráva o veřejném rozloučení dostala mezi lidi. Očekávalo se, že do Prahy přijede za zesnulým mistrem nejméně 100 tisíc lidí a premiér Babiš dokonce občany od cesty do hlavního města odrazoval a vyzýval je k uctění památky vlastním způsobem. Nakonec se před rakví Zlatého slavíka protočí podle magistrátu 25 až 30 tisíc lidí

 

Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí

 

Někteří se ale na místě srocovali už den předem. První fanoušci Karla Gotta čekali před Žofínem už ve čtvrtek od 17. hodiny. A přestože přespávání na veřejných místech v Praze není povoleno, policie byla v tomto případě benevolentní. Pár minut před šestou hodinou ranní přivezla na Žofín pohřební služba rakev se zpěvákem. Dvě hodiny nato se otevřely brány paláce a dovnitř byli vpuštěni první lidé.

 

 

Celé akci předcházely důkladné přípravy. České dráhy navýšily kapacitu vybraných spojů o 2 tisíce míst, doplňující vozy přidal i soukromý dopravce RegioJet. Na místě je přítomen krizový manažer, přibyly tři záchranářské posádky a na zdravotní stav fanoušků dohlíží 25 dobrovolníků Českého červeného kříže. Magistrát v okolí očekávané fronty nechal nainstalovat  24 mobilních toalet a další umístil na Slovanský ostrov. Na bezpečnost dohlíží 100 policistů a 30 strážníků. 

 

 

Kvůli očekávanému náporu lidí se nakonec Pražský magistrát dohodl s městskou částí Praha 5 a nechal zřídit další pietní místo u Letohrádku Kinských v jižní části Kinského zahrady na Smíchově. K němu se trousí spíše jednotky lidí. 

 

Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí

 

Já jsem k paláci Žofín vyrazil kolem jedenácté hodiny ráno. V té době fronta sahala téměř až ke konci mostu Legií. Ve věžičce mostu měla dvojice žen plné ruce práce s přípravou káv pro davy lidí, kteří příhodně stáli ve frontě linoucí se kolem jejich provozovny. Lidé se ale mohli zahřát teplým nápojem i zdarma. Usměvaví a ochotní pracovníci Českého červeného kříže chodili s termoskami kolem fronty a na přání lidem nalévali teplý čaj. Přišel vhod. 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1125 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 99.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
I po deseti letech stále tvoří. Jak vnímají Stejk, Raego, EvilBender47 a NejFake vývoj YouTube?I po deseti letech stále tvoří. Jak vnímají Stejk, Raego, EvilBender47 a NejFake vývoj YouTube?
89letý Warren Buffett miluje Coca-Colu a jídlo z McDonaldu. Těchto 10 zajímavostí jsi o jednom z největších boháčů netušil89letý Warren Buffett miluje Coca-Colu a jídlo z McDonaldu. Těchto 10 zajímavostí jsi o jednom z největších boháčů netušil
7 značek tenisek, které dbají na životní prostředí a na stylu jim to neubírá7 značek tenisek, které dbají na životní prostředí a na stylu jim to neubírá
VÍCE

 

 

Ve frontě se už během několika minut rozproudila konverzace mezi lidmi kteří se sice neznali, přijeli z různých koutů země, ale spojoval je smutek nad ztrátou milovaného umělce. Kvůli časné hodině byla většina lidí ve frontě z Prahy, ale kolem mě byla slyšet i Němčina či Polština. „Musel jsem si vyměnit směny, abych to stihl,“ prozradil pán příteli na telefonu, kterého přesvědčoval, že má přijít. „Tak hrozné to není, docela to ubíhá,“ popsal dynamiku fronty.

 

 

„Já jsem tady byl na učení na konci 70. let,“ pustil se do konverzace padesátník v maskáčové bundě a tričku s vlkem. „Tehdá měl pohřeb Ludvík Svoboda a byl na lafetě, ani tehdy tu nebylo tolik lidí,“ konstatoval. „Na Bertramku jsem vyrazil hned v den, kdy se to oznámilo. Moje paní tam byla až den potom a svíčky byly už u třetího baráku.“  Na jeho slova zareagovala starší paní v kožené bundě a se slunečními brýlemi: On byl jeden z nejlepších. Takového už nebudeme nikdy mít.“ Dostalo se jí všeobecného souhlasu. 

 

Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí

 

Následovala řada historek, jak se s Karlem Gottem viděli na koncertu v malém městě, jak na něj reagovaly jejich děti nebo jak dobrosrdečně se k nim choval, když jej požádali o autogram. O Gottovi padala jen vlídná slova. Ale když přišlo na novináře, kterých na místě byla celá řada, dostavila se odmítavá reakce. „Ti novináři jen kur**j lidi těma zku***nejma pomluvama,“ prohlásil pán v modré bundě a rázně odmítl nabídku na rozhovor pro studenty publicistiky. 

 

 

Ne každý s ním ale souhlasil. Všudypřítomní novináři si odchytili hned několik lidí, kteří jim ochotně povyprávěli, co pro ně Karel Gott znamenal. Obecně ve frontě panovala pozitivní nálada. Všichni čekali, že budou mít štěstí, pokud se na ně vůbec dostane řada, ale k Žofínu se nakonec nově příchozí dostali už po hodině čekání. „To až odpoledne po práci bude nával,“ prozradil policista stojící na druhém konci mostu Legií.

 

Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí

 

Jak jsem se s davem blížil k Žofínu, slyšel jsem stále zřetelněji Gottovy písně, které vycházely z útrob paláce. Když došlo na společnou píseň Zlatého slavíka s jeho 13letou dcerou Charlotte, stočila se konverzace směrem ke zpěvákovým dětem. „Je mi té holičky líto,“ povzdechla si paní se psem na vodítku. „Myslím, že na to jeho dcery byly připravené. Má vnučka je jen o měsíc mladší než Charlottka a chápala by to,“ odvětil jí postarší pán v šedé bundě. Než mu stačila žena oponovat, kdosi před nás předstoupil a hned schytal výtku, že předbíhá. Nakonec se ukázalo, že si šel jen odskočit. 

 

Přes délku fronty a řadu možností, jak předběhnout, toho ale nikdo za celou dobu mého stání ve frontě, nevyužil. „To by bylo velmi neuctivé, při takové příležitosti předbíhat,“ uznala paní se psem. Zbytek čekání přerušil už jen policejní vrtulník moniturující situaci a sanitka, která přijel před Žofín pro jednoho z fanoušků. Před vstupem do paláce Žofín už začala atmosféra houstnout, lidé si uvědomili, proč jsou tady a se sklopenými hlavami vyrazili po schodech k rakvi. 

 

Zobrazit galerii 6 galeria

 

Před ní se v půlhodinových intervalech střídalo osm vojáků čestné stráže. Rakev byla obložena věnci, květinami a kolem ní stály bílé hořící svíce. Krom vlajky bylo vedle rakve vystaveno i Gottovo vyznamenání za zásluhy I. stupně, které před deseti lety obdržel od prezidenta Václava Klause. Každý truchlící dostal zhruba deset vteřin na to, aby se poklonil mistrově památce. Ti, kteří před rakví otáleli, byly slušně upozorněni, že musí uvolnit místo dalším. Na místě bylo zakázáno si pořizovat selfie

 

U vchodu čekala velká fotografie Karla Gotta a na nádvoří paláce čekaly kondolenční knihy, u nichž stály zástupy fanoušků zpěváka. Pieta za zesnulého Zlatého slavíka proběhla v klidu a organizovaně.

 

 

Nenarušilo ji ani hnutí Extinction Rebellion, které v průběhu veřejného rozloučení uspořádalo blokádu dopravy, aby upozornilo na klimatickou krizi. „Respektujeme význam Karla Gotta pro tuto zemi. Víme, že mnoho lidí nese jeho odchod těžce. Chápeme, že naše akce v den jeho pohřbu může působit nevhodně. Naše aktivity ale nemůžeme přerušit,“ uvedli v prohlášení.

 

Brno, Dominikánské náměstí

Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí

 

Rozlučka s Gottem neprobíhala ale jen v Praze, uskutečnila se i Brně na Dominikánském náměstí, kde lidé zapalovali svíčky. Pieta se uskutečnila i v Karlových Varech nebo Sokolově.

 

Zádušní mše za Karla Gotta se odehraje v sobotu 12. října 2019 a veřejnost ji bude moci sledovat prostřednictvím velkoplošné obrazovky na III. nádvoří Pražského hradu. 

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: REFRESHER/Adam Smeták Tagy: karel gott
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
0
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.