Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 14. 4. 2021 svátek má Vincenc

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí (Fotoreport)

Rozloučení s Karlem Gottem v pátek probíhalo poklidně.

11. říjen 2019, 17:09 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Refresher - Reportáže
1
Adam Smeták
11. říjen 2019, 17:09

Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí (Fotoreport)

Rozloučení s Karlem Gottem v pátek probíhalo poklidně.

Adam Smeták
11. říjen 2019, 17:09
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

V Praze probíhá veřejné rozloučení s Karlem Gottem, který skonal 1. října ve věku 80 let. Držiteli 42 Zlatých slavíků se na Žofín přijely poklonit desítky tisíc lidí. Několik stovek metrů dlouhá fronta se přes den několikrát táhla od Slovanského ostrova až za most Legií. Veřejná pieta probíhala v poklidu a bez větších excesů, k čemuž přispěla i výborná organizace policejních, zdravotnických i hasičských sborů. 

 

Že půjde o velkou akci se vědělo už od momentu, kdy se zpráva o veřejném rozloučení dostala mezi lidi. Očekávalo se, že do Prahy přijede za zesnulým mistrem nejméně 100 tisíc lidí a premiér Babiš dokonce občany od cesty do hlavního města odrazoval a vyzýval je k uctění památky vlastním způsobem. Nakonec se před rakví Zlatého slavíka protočí podle magistrátu 25 až 30 tisíc lidí

 

Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí
Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí Zdroj: REFRESHER/Adam Smeták

 

Někteří se ale na místě srocovali už den předem. První fanoušci Karla Gotta čekali před Žofínem už ve čtvrtek od 17. hodiny. A přestože přespávání na veřejných místech v Praze není povoleno, policie byla v tomto případě benevolentní. Pár minut před šestou hodinou ranní přivezla na Žofín pohřební služba rakev se zpěvákem. Dvě hodiny nato se otevřely brány paláce a dovnitř byli vpuštěni první lidé.

 

 

Celé akci předcházely důkladné přípravy. České dráhy navýšily kapacitu vybraných spojů o 2 tisíce míst, doplňující vozy přidal i soukromý dopravce RegioJet. Na místě je přítomen krizový manažer, přibyly tři záchranářské posádky a na zdravotní stav fanoušků dohlíží 25 dobrovolníků Českého červeného kříže. Magistrát v okolí očekávané fronty nechal nainstalovat  24 mobilních toalet a další umístil na Slovanský ostrov. Na bezpečnost dohlíží 100 policistů a 30 strážníků. 

 

 

Kvůli očekávanému náporu lidí se nakonec Pražský magistrát dohodl s městskou částí Praha 5 a nechal zřídit další pietní místo u Letohrádku Kinských v jižní části Kinského zahrady na Smíchově. K němu se trousí spíše jednotky lidí. 

 

Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí
Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí Zdroj: REFRESHER/Adam Smeták

 

Já jsem k paláci Žofín vyrazil kolem jedenácté hodiny ráno. V té době fronta sahala téměř až ke konci mostu Legií. Ve věžičce mostu měla dvojice žen plné ruce práce s přípravou káv pro davy lidí, kteří příhodně stáli ve frontě linoucí se kolem jejich provozovny. Lidé se ale mohli zahřát teplým nápojem i zdarma. Usměvaví a ochotní pracovníci Českého červeného kříže chodili s termoskami kolem fronty a na přání lidem nalévali teplý čaj. Přišel vhod. 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1887 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

 

 

Ve frontě se už během několika minut rozproudila konverzace mezi lidmi kteří se sice neznali, přijeli z různých koutů země, ale spojoval je smutek nad ztrátou milovaného umělce. Kvůli časné hodině byla většina lidí ve frontě z Prahy, ale kolem mě byla slyšet i Němčina či Polština. „Musel jsem si vyměnit směny, abych to stihl,“ prozradil pán příteli na telefonu, kterého přesvědčoval, že má přijít. „Tak hrozné to není, docela to ubíhá,“ popsal dynamiku fronty.

 

 

„Já jsem tady byl na učení na konci 70. let,“ pustil se do konverzace padesátník v maskáčové bundě a tričku s vlkem. „Tehdá měl pohřeb Ludvík Svoboda a byl na lafetě, ani tehdy tu nebylo tolik lidí,“ konstatoval. „Na Bertramku jsem vyrazil hned v den, kdy se to oznámilo. Moje paní tam byla až den potom a svíčky byly už u třetího baráku.“  Na jeho slova zareagovala starší paní v kožené bundě a se slunečními brýlemi: On byl jeden z nejlepších. Takového už nebudeme nikdy mít.“ Dostalo se jí všeobecného souhlasu. 

 

Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí
Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí Zdroj: REFRESHER/Adam Smeták

 

Následovala řada historek, jak se s Karlem Gottem viděli na koncertu v malém městě, jak na něj reagovaly jejich děti nebo jak dobrosrdečně se k nim choval, když jej požádali o autogram. O Gottovi padala jen vlídná slova. Ale když přišlo na novináře, kterých na místě byla celá řada, dostavila se odmítavá reakce. „Ti novináři jen kur**j lidi těma zku***nejma pomluvama,“ prohlásil pán v modré bundě a rázně odmítl nabídku na rozhovor pro studenty publicistiky. 

 

 

Ne každý s ním ale souhlasil. Všudypřítomní novináři si odchytili hned několik lidí, kteří jim ochotně povyprávěli, co pro ně Karel Gott znamenal. Obecně ve frontě panovala pozitivní nálada. Všichni čekali, že budou mít štěstí, pokud se na ně vůbec dostane řada, ale k Žofínu se nakonec nově příchozí dostali už po hodině čekání. „To až odpoledne po práci bude nával,“ prozradil policista stojící na druhém konci mostu Legií.

 

Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí
Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí Zdroj: REFRESHER/Adam Smeták

 

Jak jsem se s davem blížil k Žofínu, slyšel jsem stále zřetelněji Gottovy písně, které vycházely z útrob paláce. Když došlo na společnou píseň Zlatého slavíka s jeho 13letou dcerou Charlotte, stočila se konverzace směrem ke zpěvákovým dětem. „Je mi té holičky líto,“ povzdechla si paní se psem na vodítku. „Myslím, že na to jeho dcery byly připravené. Má vnučka je jen o měsíc mladší než Charlottka a chápala by to,“ odvětil jí postarší pán v šedé bundě. Než mu stačila žena oponovat, kdosi před nás předstoupil a hned schytal výtku, že předbíhá. Nakonec se ukázalo, že si šel jen odskočit. 

 

Přes délku fronty a řadu možností, jak předběhnout, toho ale nikdo za celou dobu mého stání ve frontě, nevyužil. „To by bylo velmi neuctivé, při takové příležitosti předbíhat,“ uznala paní se psem. Zbytek čekání přerušil už jen policejní vrtulník moniturující situaci a sanitka, která přijel před Žofín pro jednoho z fanoušků. Před vstupem do paláce Žofín už začala atmosféra houstnout, lidé si uvědomili, proč jsou tady a se sklopenými hlavami vyrazili po schodech k rakvi. 

 

Zobrazit galerii 6

 

Před ní se v půlhodinových intervalech střídalo osm vojáků čestné stráže. Rakev byla obložena věnci, květinami a kolem ní stály bílé hořící svíce. Krom vlajky bylo vedle rakve vystaveno i Gottovo vyznamenání za zásluhy I. stupně, které před deseti lety obdržel od prezidenta Václava Klause. Každý truchlící dostal zhruba deset vteřin na to, aby se poklonil mistrově památce. Ti, kteří před rakví otáleli, byly slušně upozorněni, že musí uvolnit místo dalším. Na místě bylo zakázáno si pořizovat selfie

 

U vchodu čekala velká fotografie Karla Gotta a na nádvoří paláce čekaly kondolenční knihy, u nichž stály zástupy fanoušků zpěváka. Pieta za zesnulého Zlatého slavíka proběhla v klidu a organizovaně.

 

 

Nenarušilo ji ani hnutí Extinction Rebellion, které v průběhu veřejného rozloučení uspořádalo blokádu dopravy, aby upozornilo na klimatickou krizi. „Respektujeme význam Karla Gotta pro tuto zemi. Víme, že mnoho lidí nese jeho odchod těžce. Chápeme, že naše akce v den jeho pohřbu může působit nevhodně. Naše aktivity ale nemůžeme přerušit,“ uvedli v prohlášení.

 

Brno, Dominikánské náměstí

Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí
Česko truchlí: Památce Karla Gotta se do Prahy přijely poklonit desetitisíce lidí Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda

 

Rozlučka s Gottem neprobíhala ale jen v Praze, uskutečnila se i Brně na Dominikánském náměstí, kde lidé zapalovali svíčky. Pieta se uskutečnila i v Karlových Varech nebo Sokolově.

 

Zádušní mše za Karla Gotta se odehraje v sobotu 12. října 2019 a veřejnost ji bude moci sledovat prostřednictvím velkoplošné obrazovky na III. nádvoří Pražského hradu. 

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: REFRESHER/Adam Smeták Tagy: karel gott
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
2 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
3 Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a jak si vedeme v porovnání s okolními státy
4 Nápady středoškoláků, o kterých ještě uslyšíme. Vyber z 10 projektů ten nejlepší
5 Janek Rubeš odhaluje další nekalou praktiku: Takto funguje Rychlá hra TV Barrandov
1 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
2 Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a jak si vedeme v porovnání s okolními státy
3 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
4 Dvě ženy znásilnil a poté uškrtil. Vrah, který loni řádil na Semilsku, nyní od soudu odešel s doživotím
5 V Minnesotě policistka zastřelila dalšího Afroameričana. Chtěla prý použít paralyzér, ale omylem vytáhla zbraň
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
3 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
4 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
5 V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
více z témy refresher
Máma na plný úvazek Tarra White. Jak dnes žije pornohvězda, která uchvátila Rocca Siffrediho? (Rozhovor)Máma na plný úvazek Tarra White. Jak dnes žije pornohvězda, která uchvátila Rocca Siffrediho? (Rozhovor)
V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
Je dospělá, uvnitř ale žije jen 4 roky. Dominika po nehodě zapomněla 24 let svého života (Rozhovor)Je dospělá, uvnitř ale žije jen 4 roky. Dominika po nehodě zapomněla 24 let svého života (Rozhovor)
více článků
Sponzorované články
Nosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan SmithNosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan Smith
Nový, nebo repasovaný iPhone? Jak zjistit, o jaký iPhone se jedná?Nový, nebo repasovaný iPhone? Jak zjistit, o jaký iPhone se jedná?
Největší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkámNejvětší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkám
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Co si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER BackstageCo si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER Backstage
Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?
Už by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorkyUž by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorky
V úterý odjel první vlak do Chorvatska, někteří si sbalili více roušek než ponožekV úterý odjel první vlak do Chorvatska, někteří si sbalili více roušek než ponožek
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.