Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
22. října 2019 17:45
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

ISIS šíří propagandu přes TikTok. Zveřejňuje tam fotky mrtvých s filtry a srdíčky

TECH
Uložit Uložené

Islámský stát podle zjištění deníku Wall Street Journal využívá k šíření své propagandy čínskou sociální síť TikTok.

Teroristé ISIS se pokoušejí manipulovat uživatele čínské sociální sítě TikTok, jíž používají hlavně teenageři a děti. Na třicítku profilů, kterou objevil The Wall Street Journal, uveřejňovali krátká propagandistická videa

Krátké shoty vyobrazovaly podporovatele Islámského státu, kteří hlásali hesla jako „slibujeme věrnost do smrti“ nebo „vrať se brzy, Bože“ a zpívali se zbraněmi v ruce různé oslavné písně. Jiné záběry zase ukazovaly záběry z bojišť spolu s těly mrtvých obětí, na které jejich autoři aplikovali různé filtry, srdíčka či květiny.

ISIS šíří propagandu přes TikTok. Zveřejňuje tam fotky mrtvol s filtry a srdíčky
ISIS šíří propagandu přes TikTok. Zveřejňuje tam fotky mrtvol s filtry a srdíčky

Videa už jsou nyní smazána, logicky totiž odporovala podmínkám používání aplikace, ale předtím byla veřejně uploadnuta na jejich síti, což znamená, že selhal kontrolní algoritmus. Není tedy vyloučeno, že se podobný obsah na TikToku stále nachází. Některé účty, které novináři z WSJ objevili, měly více než 1000 sledujících.

ISIS k šíření nenávisti a propagandy používá i Facebook, Twitter nebo YouTube. Ten se s takových obsahem snaží bojovat automatizovaným mazáním předtím, než než dojde k publikaci škodlivého materiálu online.

ISIS šíří propagandu přes TikTok. Zveřejňuje tam fotky mrtvol s filtry a srdíčky
ISIS šíří propagandu přes TikTok. Zveřejňuje tam fotky mrtvol s filtry a srdíčky Zdroj: TikTok

Samotný TikTok v tomto byl pozadu, jak ale zjistil magazín Forbes, snaží se tento neduh napravit. „Je to výzva pro celé odvětví, komplikovaná aktivními snahami obejít ochranná opatření. Máme ale tým věnovaný ochraně proti škodlivému chování na TikToku,“ uvedl mluvčí sociální sítě.

Experti podle deníku varují, že se ISIS tímto způsobem snaží mladé lidi přilákat na svou stranu. Ačkoli „Rýmy,  pravidelné rytmy, podprahové texty a chytlavá hudba jsou obzvlášť lákavé pro mladé lidi,“ řekla WSJ odbornice na extremismus Elisabeth Kendall.

Domů
Sdílet
Diskuse