hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

10 nejlepších hororů roku 2019

Desítka toho nejděsivějšího z uplynulého roku, která by ti rozhodně neměla ujít.

11. prosinec 2019, 15:30 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 nejlepších hororů roku 2019
Zdroj: Warner Bros.
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
5
Dominik Vetrák
11. prosinec 2019, 15:30

10 nejlepších hororů roku 2019

Desítka toho nejděsivějšího z uplynulého roku, která by ti rozhodně neměla ujít.

Dominik Vetrák
11. prosinec 2019, 15:30
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 nejlepších hororů roku 2019
Zdroj: Warner Bros.

Rok 2019 se nám krátí a my opět začínáme s rekapitulací toho nejlepšího, co nám filmový svět přinesl. Pokud patříš mezi hororové nadšence a duchy, příšery či zvrácené psychologické hry máš v malíčku, zřejmě tušíš, že letos to s kvalitou strašidelných filmů bylo o něco horší. I přesto jsme pro tebe vybrali desítku počinů, které by ti neměly rozhodně ujít.

 

Do finálního seznamu se nedostaly snímky jako Scary Stories to Tell in the Dark z produkce Guillerma del Tora, The Curse of La Llorona, remake panenky Chucky v Child's Play  či démonické The Prodigy. Všechny následující články a žebříčky hodnotící rok 2019 najdeš v tomto vlákně během následujících dní.

 

 

10. Pet Sematary (režie: Kevin Kölsch, Dennis Widmyer) 

Stephen King má, dá se říci, za sebou úspěšný rok a Pet Sematary je dokonce jedním z až tří filmů v žebříčku, které byly adaptovány z jeho tvorby. Známá klasika se zaměřuje na příběh rodiny v novém prostředí a tajemný hřbitov zvířátek ponořený do moci temných sil. Místečko věčně zahalené mlhou má sílu navrátit život zesnulým, ale má to svůj háček.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1883 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Jak se postavit rakovině? 10 výjimečných filmů o lidech, kteří bojují s onkologickými onemocněnímiJak se postavit rakovině? 10 výjimečných filmů o lidech, kteří bojují s onkologickými onemocněními
Nejbrutálnější sport na světě: Barmský box je jen pro silné povahyNejbrutálnější sport na světě: Barmský box je jen pro silné povahy
Top 10 fashion momentů supermodelky Alessandry AmbrosioTop 10 fashion momentů supermodelky Alessandry Ambrosio
VÍCE

 

Zvířata a lidé se odtud vracejí v jiné podobě a nevinná rodina se stane terčem nadpřirozených událostí. Nízký rating a nezajímavý scénář tě vůbec ničím nepřekvapí a pokud sis oblíbil předlohu, zřejmě budeš zklamaný. Film zachraňuje jen sympatické obsazení a vizuálně podmanivá atmosféra.

 

 

9. Brightburn (režie: David Yarovesky) 

Jaký by byl Superman, kdyby se vydal temnou cestou? Nízkorozpočtový Brightburn má skvělý námět a rating R dovolující gore sekvence se spoustou krve a nechutností. Navzdory této výhodě se z atraktivního počinu stal jen klasický průměr s přímou dějovou linií, který sice neurazí, ale vícekrát si ho určitě nezkoukneš. 

 

Na druhou stranu díky krátké stopáži ubíhá poměrně rychle a výrazně mu pomáhá i strhující tempo. Pokud by se režie a scénáře chopil někdo zdatnější, byli bychom svědky pořádné jízdy. V tomto případě jde opravdu jen o řadové béčko a nás mrzí, že to nedopadlo lépe a tento námět zůstal takříkajíc promrhaný.

 

 

8. Happy Death Day 2U (režie: Christopher Landon) 

Happy Death Day byl teenagerským příběh se zakomponovanou časovou smyčkou a tajemným vrahem s maskou, který nás sice zabavil, ale nijak se nevytáhl. Snímek s necelým pětimilionovým rozpočtem si ale vydělal velmi slušných 125,5 milionu a studiu bylo jasné, že by si diváci chtěli podobně šílenou psychologickou hru zopakovat. 

 

Druhá část opět nahlíží do nevšedního života hlavní představitelky, avšak stává se o něco komplexnější a nápaditější. Režisér Landon pracuje více s humorem a sebevražedné scény jsou ironicky ty nejzábavnější. Jde především o popcornovou zábavu bez pořádného strašení, což mladším divákům může stačit, ale ti otrlejší jen zakroutí hlavou.

 

 

7. Annabelle Comes Home (režie: Gary Dauberman) 

Annabelle je v dnešním světě duchařin jakousi značkou. Zatímco originální spin-off byl jen slabým odvarem ságy The Conjuring, režisér David F. Sandberg dvojku vyzvedl vysoko nad stanovenou laťku a my jsme byli přirozeně zvědaví na třetí část. Třetí Annabelle má solidní rozjezd s přítomností manželů Warrenoů, avšak kvalitou zapadá někam do pomyslného středu.

 

Řemeslně jde o kvalitně odvedenou práci, ať už mluvíme o atmosféře nebo samotné kameře. Snímek však kulhá v hlouposti jistých scenáristických berliček a zaměřuje se spíše na širší (zároveň mladší) publikum, díky čemuž výrazně povoluje na strašení. Mnoho forem zla se zde dostává k životu, avšak nenadělají téměř žádnou škodu.

 

 

6. IT: Chapter Two (režie: Andy Muschietti) 

Druhá kapitola dorazila po roční odmlce a předtím, než se dostala na plátna kin, nás vystrašila oznámením své stopáže v podobě skoro tří hodin. Mladí hrdinové v jednotce odolaly klaunovi Pennywiseovi, avšak zlo zůstalo naživu a po 27 letech se vrací na scénu. Tvůrci slibovali, že ve strašení a na atmosféře přitlačí, ale měli jsme pocit, že se vůbec nepředvedli.

 

Každý ze skupinky dětí se vydal vlastní životní cestou, ale návrat Pennywise je přinutí opět spojit síly a jednou provždy s ním skoncovat. To se přirozeně podaří, ale s využíváním prvků z jednotky a absencí pořádně strašidelných scén. Ty jsou nahrazeny digitálními příšerami, což na diváka prostě nefunguje. Druhá kapitola na druhou stranu nenudí ani chvíli a má své světlé momenty, o tom žádná. Něco jí ale výrazně chybí.

 

 

5. Crawl (režie: Alexandre Aja) 

Režisér Aja stojí za velkými moderními hororovými klasikami jako Hills Have Eyes či Mirrors. Jeho poslední počin by někomu mohl připomenout nedávné Shallows od Jaumea Collet-Serra, avšak nevšedního antagonistu zde hrají právě aligátoři. Crawl je zasazeno do úzkého prostoru, je plný napětí a vynikající Kaya Scodelario hrající plavkyni podává skutečně solidní výkon.

 

Někdo by mohl podotknout, že Alexandre Aja používá méně gore a krvavé scény spíše zakrývá tmou nebo vodou. I přesto jde o skutečně zábavnou a díky kratší stopáži intenzivnější jízdu, která sice nešokuje, ale dostatečně zaujme.

 

 

4. Ready or Not (režie: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett) 

Mladé osiřelé děvče jménem Grace čeká svatba, která jí jednou provždy změní život. Vydat se za okouzlujícího a úspěšného Alexe je jejím životním snem a pocit lásky jí brání vidět fakt, že její nová rodina není úplně obyčejná. Po svatbě si s ní musí zahrát hru na schovávanou, aby potvrdila, že se stala její součástí.

 

Nebude to však jen nevinná dětská hra. Když členové rodiny vytáhnou zbraně, nevěsta pochopí, že jde do tuhého a rozhodne se bránit. Opět jde o zajímavý a na sledování zábavný námět jakési domácí vyvražďovačky obohacený o občasný humor. Určitě mu dej šanci.

 

 

3. Doctor Sleep (režie: Mike Flanagan) 

Sequel kultovního Shiningu vzbuzoval obavy, protože v dnešní době existuje málo filmů, které i s odstupem času umí skvěle naladit na originální počin a přinést kvalitní pokračování. Režisér Flanagan momentálně patří mezi ty zkušenější hororové režiséry, což dokázal i v posledním seriálovém The Haunting of Hill House a v tomto případě ani zdaleka nezklamal.

 

Pokračování vzdává hold jednotce a fantastický Ewan McGregor společně s Rebeccou Ferguson jsou skvělými tahouny filmu. Flanagan ve dva a půl hodiny dlouhé stopáži dokázal vyprávět poutavý a nápaditý příběh doplněný o pochmurnou atmosféru a je jen škoda, že si ho v sálech kin neužilo více diváků.

 

 

2. Us (režie: Jordan Peele) 

Jordan Peele se po úspěšném a na hlavní oscarovou kategorii nominovaném Get Out posunul k dalšímu projektu a opět šlo o netradiční záležitost. Děj snímku má v hledáčku na první pohled ničím výjimečnou rodinu, kterou uprostřed noci začne terorizovat čtveřice osob v červeném oděvu.

 

Us je mistrovským a komplexním dílem se spoustou skrytých významů a příběhových zvratů. Při sledování sám nemáš šanci tušit, jakým směrem se děj ubere dále. Myšlenky hodné zamyšlení a společenský přesah jsou kladným přínosem, ba co víc, občasný a dobře zasazený humor má na kontě i jednu z nejvtipnějších scén letošní kinematografie. Skoro z toho bylo první místo, ale více členům redakce učarovalo něco jiného.

 

 

1. Midsommar (režie: Ari Aster) 

Aster a produkční studio A24 opět zabodovali, přestože u nás v redakci nebylo jednoznačné, který film z finální dvojky usedne na první místo. Midsommar je v první řadě velmi netradičním hororem a dovolíme si říci, že ho doprovází obrovské množství diváků s nechutí či odchodem v polovině promítání. 

 

Režisér si nadále buduje kariéru odlišnou cestou a jeho koncept hororu za bílého dne je originálním skvostem, který i přes svou stopáži a krásnou kameru ani chvíli nenudí. Sympatické herecké osazenstvo doplněné jedinečnou atmosférou a napětím sice má své chybičky, ale jako celek funguje na výbornou a po zhlédnutí něj jen tak nezapomeneš.

 

 

BONUS: The House That Jack Built (režie: Lars von Trier) 

Trier je jeden z režisérů, kteří mající na kontě několik šokujících počinů. U vrahovi Jackovi to platí dvojnásob a svou abstrakcí či myšlenkami tě v jistých momentech donutí přemýšlet, zda jsou události na plátně vůbec brány vážně. Jeho postava je šílencem, pro kterého je každá vražda uměleckým dílem a zatímco spěje k dosažení pro sebe dokonalé vraždy, stává se stále více a více zranitelnějším.

 

Režisér opět komponuje film klasicky podle svých vnitřních pocitů, sebaobhajoby, ale i úzkosti. Mozaika protkaná studií lidského zla tě bude bavit a budeš o ní přemýšlet, ale v jistých momentech budeš velmi šokován až znechucen. Ale takový je Lars von Trier.

 

 

Který horor ti v žebříčku chyběl? Nezapomeň nám dát vědět do sekce komentářů a zahlasuj v anketě níže.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
2 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
3 V Brazílii vznikla nová varianta koronaviru kombinující až 18 mutací. Za den tam teď umírá přes 4 tisíce lidí
4 V úterý začne sněžit, během týdne napadne až 25 cm nového sněhu, varuje ČHMÚ
5 Saúdský princ koupil zřejmě „falešný“ obraz od Leonarda da Vinciho za 450 milionů. Nutil prý Louvre, ať ho vystaví s Mona Lisou
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
3 V Brazílii vznikla nová varianta koronaviru kombinující až 18 mutací. Za den tam teď umírá přes 4 tisíce lidí
4 Saúdský princ koupil zřejmě „falešný“ obraz od Leonarda da Vinciho za 450 milionů. Nutil prý Louvre, ať ho vystaví s Mona Lisou
5 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Nový film režiséra Lidské stonožky možná nikdy neuvidíme. Je tak nevhodný, že jej odmítají všichni distributoři
3 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
4 V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
5 Matka ženicha v Číně na svatbě zjistila, že nevěsta je její ztracená dcera, kterou si adoptovala cizí rodina
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
5 Česká sériová vražedkyně s přezdívkou Krvavá blondýna vraždila pouze muže. Charakterizovala ji bezcitnost a arogance
více z témy filmy a seriály
Sovětský svaz počátkem 90. let natočil Pána prstenů. Pustit si jej můžeš nyní na YouTubeSovětský svaz počátkem 90. let natočil Pána prstenů. Pustit si jej můžeš nyní na YouTube
Superhrdinové v důchodu napravují chyby svých dětí. Spojí síly proti zlu, které ohrožuje lidstvo?Superhrdinové v důchodu napravují chyby svých dětí. Spojí síly proti zlu, které ohrožuje lidstvo?
Andrew Garfield je šílený youtuber, který pro slávu a čísla udělá cokoli. Film Mainstream poukáže na problémy současné mládežeAndrew Garfield je šílený youtuber, který pro slávu a čísla udělá cokoli. Film Mainstream poukáže na problémy současné mládeže
více článků
Sponzorované články
Zažij víkend ve vyloučené lokalitě. Toto je 10 finálových projektů středoškoláků ze Soutěž & PodnikejZažij víkend ve vyloučené lokalitě. Toto je 10 finálových projektů středoškoláků ze Soutěž & Podnikej
Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?
Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Trailer k fantasy hororu Forbidden Empire slibuje děsivá stvoření a pohádkový příběhTrailer k fantasy hororu Forbidden Empire slibuje děsivá stvoření a pohádkový příběh
Údajně nejstrašidelnější hororový trailer v historii ti nedovolí usnout. Rakouský film se chystá i na americká stříbrná plátnaÚdajně nejstrašidelnější hororový trailer v historii ti nedovolí usnout. Rakouský film se chystá i na americká stříbrná plátna
Tvůrce CGI Vladimír Valovič: U Supermanova obličeje s vousy jsem si pomyslel: No, hodně štěstí tomu, kdo to bude dělat (Rozhovor)Tvůrce CGI Vladimír Valovič: U Supermanova obličeje s vousy jsem si pomyslel: No, hodně štěstí tomu, kdo to bude dělat (Rozhovor)
10 odporných sexuálních scén: film o pohlavním styku s mrtvolou má být netradiční lovestory10 odporných sexuálních scén: film o pohlavním styku s mrtvolou má být netradiční lovestory
Komentář: Málo zajímavé filmy, nudné předávání bez celebrit a ztracený význam. Letošní Oscary se nevyplatí sledovatKomentář: Málo zajímavé filmy, nudné předávání bez celebrit a ztracený význam. Letošní Oscary se nevyplatí sledovat
10 nejlepších sportovních filmů, které ti v těle rozproudí adrenalin10 nejlepších sportovních filmů, které ti v těle rozproudí adrenalin
10 nejočekávanějších filmů a seriálů, které v březnu uvidíme na Netflixu, HBO či Amazonu10 nejočekávanějších filmů a seriálů, které v březnu uvidíme na Netflixu, HBO či Amazonu
10 knižních scén, které ve filmech o Harrym Potterovi nedávají smysl nebo nám chybí, protože jsou nesmírně cool10 knižních scén, které ve filmech o Harrym Potterovi nedávají smysl nebo nám chybí, protože jsou nesmírně cool
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.