Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vůbec poprvé tě provedeme po trzích v centru Brna. Poradíme, kam zajít, co je možné si tam koupit a možná dostanete i nějaký tajný tip navíc.
Advent je v plném proudu, což znamená, že trhovci na vánočních trzích po celé republice mají už pěkných pár dní plné ruce práce. Lidé se totiž chodí do města bavit, setkávat se s přáteli, a k tomu pít něco ostřejšího a zakousnout voňavou vánoční dobrotu. O tom, jak moc nebo málo se pracuje na trzích v Praze, což souvisí i s jejich návštěvností a sortimentem, jste se mohli dočíst zde. A i ty letošní jsme nezapomněli pokrýt, což si můžete přečíst tady.
Vůbec poprvé však zavítáme na trhy do Brna a pořádně je zmapujeme. Dozvíte se, co zrovna v moravské metropoli frčí za jídlo, kde si dáte místní specialitu Turbomošt, kam na grilovaný oštěpok nebo kde se svezete na obrovském ruském kole. Trhy následně pro vás i zhodnotíme. Aby to bylo férové a opravdové srovnání, budeme se držet kritérií, podle kterých se srovnávaly pražské trhy.
Abychom zachovali stejné porovnávací hodnoty jako v Praze, na největších trzích v Brně jsme srovnávali rozmanitost sortimentu, jeho ceny a celkové atmosféry mezi stánky i v jejich okolí.
K tomu patří i porovnání davů, které je navštěvují. (Indikátor počtu lidi: 1 – nejméně lidí, 5 – nejvíce návštěvníků). Prodírání masami i když vánočně naladěných lidí nemá s klidně prožitými Vánocemi nic společného.
Už na začátek, stejně jako v Praze, můžeme s klidným srdcem doporučit, abyste trhy navštěvovali nejlépe ve všední den dopoledne, kdy samotní trhovci tvoří někde až polovinu samotných návštěvníků. Málokomu se to ale podaří. Důležité je také podotknout, že Brno jako první město v České republice zavedlo užívání vratných plastových obalů, a to jak plastových kelímků (50 Kč záloha), tak keramických hrnků (100 Kč záloha, na Zelném trhu 70 Kč).
Funguje to tak, že když si chcete koupit nějaký horký nápoj, dostanete ho v jedné nebo druhé variantě a zaplatíte za něj zálohu. Až máte dost, tak je buď vrátíte nebo si je můžete odnést domů jako suvenýr. Nicméně tuto finanční položku jsme do hodnocení cen nezapočítávali.
Největším trhem v celém Brně je oblast, ve která jej má i ve svém názvu. Zelný trh je celoročně obýván stánkaři, nachází se zde i nově opravená Tržnice Brno, a během Adventu hraje pré. Najdete zde přes 100 stánků, rozmanitou škálu občerstvení a potenciálních dárků pod stromeček, což se samozřejmě váže i k neúnosnému počtu lidí.
Trh je obklopen stánky ze všech stran. Tam, kde zbylo místo, stojí pódium, kde se během předvánočního času střídají i zajímaví hosté s program, kterým byl například Leoš Mareš. Vedle něj se zase nachází koutek pro děti, kde se mohou povozit na kolotočích.
Co se týká občerstvení, najdete zde cokoliv, na co si vzpomenete. Svařák, Turbomošt či medovina je samozřejmostí, stejně jako trdelník, grilovaný sýr, langoše, maso, medovina, víno či levandulové nebo čokoládové výrobky.
Zelný trh nabízí také k prodeji zajímavé výrobky. Od klasického oblečení z ovčí vlny nebo například vyřezávaných dekorací tu je i řemenářství, brašnářství, výroba zvonů, šperků, loutek, hračkářství, hodinářství nebo zbrojařství. Na pravé straně náměstí naleznete dokonce i kovárnu.
Trh je nejlépe přístupný pěšky od Masarykovy ulice, autem i MHD se k němu během dne (a večer je to ještě horší) dostanete jen těžko. Sociální zařízení je pro návštěvníky ve výše zmíněné Tržnici Brno, připravte se však na pořádný nával. Ten je tomto místě totiž vašim nejhorším nepřítelem, dav totiž markantně dergaduje požitek z vánočních stánků. Důrazně doporučujeme jej navštívit nejlépe přes den dopoledne, kdy se správné vánoční atmosféry dočkáte.
Středobodem veškerého dění v Brně je proslulý „Svoboďák“, o vánočních trzích je však až variantou číslo dvě. Náměstí s orlojem a velkým vánočním stromem má však oproti Zelnému trhu výhodu ve své rozlehlosti. Proto se na něm letošních 62 stánků krásně rozprostře. Teda alespoň ve všední dny dopoledne. Večer se zde setkáte s opravdovým přívalem lidí, ze kterého se ale dá, na rozdíl od první destinace, utéct doprostřed náměstí a chvíli si odpočinout.
Náměstí je rozděleno na dvě části: na tu, kde převažuje jídlo (směr k České ulici) a tu, kde převažuje obchod s řemeslnou výrobou (směr ke Kobližné). Najdete zde prakticky všechno, co na „Zelňáku“, akorát v menším množství. Setkáte se zde častěji s turisty a buskery, Brňáci sem však také zavítají. Atmosféru dále zpestřují hudební vystoupení, která se dějí na Vánoční scéně vedle Mariánského sloupu.
Nakoupíte zde všechno od uzenin, langošů, bramboráků, palačinek, trdelníků, grilovaných oštěpoků, frgálů nebo kapřích hranolků či pštrosích specialit až po různé druhy svařáků, samozřejmě Turbomoštu, punče, piva nebo medoviny. Také můžete zakoupit vykrajovátka, čepice, šály, dárková mýdla, keramiku, dřevěné dekorace nebo Betlémské světlo.
Na náměstí naleznete i záchody, které organizátoři umístili naproti Zlaté lodi, avšak ne každý, zejména ženy, si tam chtějí v mrazech odskočit. Nejlepší variantou je pak OC Omega přímo za hodinami, musíte se však připravit na frontu. Autem se přímo na náměstí nedostanete, nejlepší je jej nechat v Domini parku za Dominikánským náměstím. Nejlépe je tedy přijít pěšky (od Hlavního nádraží pěšky po Masarykovou ulicí nahoru) nebo přijet z hlavního nádraží Vánoční šalinou.
Celkové hodnocení: ✭ ✭ ✭ ✩ ✩
Moravské náměstí (u Jošta)
Trvání: 27. 11. 2019 – Provozní doba kluziště: 10:00 – 12:00, 13:00 – 15:00, 16:00 – 18:00, 19:00 – 21:00, 24.12.: 10:00 - 14:00, 25. 12.: zavřeno, 31.12.: do 22: 00, 1.1.: zavřeno Nabídka: Bruslení, svařák, kukuřice, kaštany apod. Indikátor počtu lidí: 2/5 Bruslení: 100 Kč, záloha za půjčení 300 – 500 Kč. Párek v rohlíku: 25 Čaj: 25 Kč Klobása: 70 Kč Kaštany: 45 Kč Bližší informace na bruslak.cz
Tuto malou část Moravského náměstí pod sochou Jošta Lucemburského zařazujeme proto, jelikož se zde nachází Bruslák. Můžete si zde půjčit brusle a vyřádit se předtím, než vyrazíte dále na trhy. Kluziště je velké, poměrně dobře udržované, proto není divu, že večer bývá vcelku plné. Není to však taková hrůza.
Velice příjemným plusem pro tento kout náměstí před kinem Scala je fakt, že jsou k němu nalepeny dva stánky s občerstvením, kde seženete úplný základ k zahřátí po takovém výkonu. Můžete si zde stoupnout ke stolečků a spokojeně vydechovat, než se vydáte na další cestu. A jestli máte dost vánočního jídla či atmosféry, naproti se nachází Mikrofarma se super sendviči či Bar Scala s pivem a filmem.
Trhy na Dominikánském náměstí jsou nejmenšími plnohodnotnými a samostatnými trhy v našem přehledu. Skládají se z pouhých 12 stánků, člověk by tak čekal uvolněnější a opravdu vánočnější atmosféru. Takovou oázu klidu mezi dvěma obry ze Zelného trhu a náměstí Svobody. Dopoledne to tak i je, večer je tu však narváno, a to díky několika speciálním věcem. Každopádně vánoční atmosféru má jednu z nejlepších ve městě.
Přidanou hodnotou na trzích je totiž velký dřevěný betlém, který zabírá notnou část náměstí přímo před Novou radnicí. Trh je oblíbený hlavně u rodin s dětmi, jelikož na vyvýšené části u kostela sv. Michala je dětská zóna se zoo koutkem a Ježíškovou poštou. Pokud však nemáte rádi kočárky, spoustu dětí a občas nějaký ten pláč, tento trh pro vás nejspíš nebude.
Malý počet stánků nabízí hlavně pro unavené rodiče základní výbavu v podobě nutného Turbomoštu, svařáku, langošů nebo dokonce Jägermeister bar či stánek s fish&chips, rukodělnou výrobu zde ale nenajdete. Co se týká toalet, nejjednodušší je samozřejmě zavítat do OC Velký Špalíček, které jsou však často dost plné. Pokud jezdíte autem, jakože spousta rodin ano, parádní je dostupnost z parkovacího domu Domini park, který je 100 metrů za náměstím.
Náš výčet uzavíráme trhy, které nelze přehlédnout. Na Moravském náměstí, konkrétně v Parku, je totiž postaveno obrovské ruské kolo, na kterém se můžete svést a mít tak Brno jako na dlani. Pro návštěvníka se jedná o lehce odstrčenější trhy, jsou však lépe dostupnější jak MHD ze zastávky Moravské náměstí či Česká, tak i autem, kde můžete zaparkovat v parkovacím domě JD Parking.
Další zvláštností je, že zde nenajdete mnoho stánků, resp. prakticky žádné. Až na dva stánky, které stojí v uličce parku, můžeme pojmenovat jako stánek dřevěnou budovu uprostřed před kolem, kde se můžete občerstvit moštem nebo punčem. A kde jsou trhovci, ptáte se? Ve stanech.
Konkrétně ve 4 velkých a 5 malých stanech najdete obvyklé i neobvyklé vyžití, které vám rozšíří vánoční obzory. Začít můžete například v jurtě, ve které je malá kavárna, následně si naproti ve stánku koupit medovinu, zavítat do stanového antikvariátu a pak se jít občerstvit do stanů s jídlem a pitím. Až se budete cítit dostatečně vánočně naladěni, můžete zajít do stanu s kulturním programem, kde hraje divadlo, swing nebo soul a pořádně to roztočit.
Ve stanech dále koupíte konopné oblečení, čokoládové nářadí, vonné svíčky, keramiku, chilli omáčky nebo cokoliv levandulového, nemusíte se však bát, že byste přišli o wafle nebo grilovaný sýr. Koupíte zde i hamburger, velké grilované kuře, čerstvě upečený chleba, trdlokafe (trdelník a káva) nebo různé druhy bagelů.
Prostor zde dostaly také různé neziskové organizace, například Záchranná stanice Ptačí centrum s sebou na Moravák vzala ukázat mimo jiné malé prasátko, velkého kohouta nebo dravce, za kterými můžete jít a dokonce si je i pohladit. Je tady vše, každý si vybere, je tu nejméně lidí a spousta zábavy, tudíž není divu, že to Moravák u nás vyhrál.