Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
17. prosince 1989 mohli američtí diváci zhlédnout první dvacetiminutovou epizodu legendárního seriálu Simpsonovi. Vybrali jsme ty nejlepší epizody. Vzpomeneš si na všechny?
„Opatrně Homere, je náledí,“ – „Na opatrnost není čas, jedeme pozdě!“ právě tento dialog se rozezněl před 30 lety, 17. prosince 1989, na obrazovkách amerických diváků stanice FOX. Byl předzvěstí mnoha let bláznivých nápadů Homera Simpsona, starostlivé Marge Simpsonové a jejich tří dětí.
Nemusíme je představovat, stejně jako další žluté postavičky. Všechny je známe. Za několik let se totiž z populární rodinky stal fenomén, jaký tu do té doby nebyl. Tvůrčí otec Simpsonů, Matt Groening, zvolil žlutou barvu svých postaviček z důvodu, že právě takto na první pohled upoutají na obrazovkách pozornost diváků.
Simpsonovi začali o dva roky dříve, tehdy jako krátké animované skeče v show Tracey Ulman. Tehdy ještě nebyly charaktery postav nijak rozvinuté. Divákům se ale postavičky líbily a chtěly víc. Groening je proto přepracoval do současně vypadající podoby.
Takto vypadala původní znělka seriálu, která se od druhého dílu začala objevovat na začátku každé epizody.
Za tu dobu vzniklo 672 epizod, 31 sérií a tolik zápletek, že zlidovělo tvrzení, že „v Simpsonech bylo všechno“, přičemž informaci o tom, kdy seriál skončí, si tvůrci zatím nechávají pro sebe.
My jsme k příležitostioslav třiceti let Simpsonových vybrali deset epizod, které považujeme za nejlepší. Diskuzi se ale rozhodně nebráníme, proto se s námi o svou oblíbenou desítku můžeš podělit v komentářích pod článkem.
Epizoda, která tak trochu předpověděla osud samotného seriálu Simpsonovi. Zaměstnanci springfieldské televize v něm zjistí, že animák Itchy a Scratchy už tolik diváky netáhne. Jeho tvůrci tak vytvoří novou postavu – frajerského psa Poochieho, kterého shodou okolností dabuje Homer. Jenže ani ten na oblíbenosti příliš nepřidá.
Díl má skrytou kultovnost v referencích na tvůrce různých amerických seriálů, kteří skutečně bojují o popularitu seriálu, kterému klesá sledovanost, tím, že do děje zasadí úplně novou postavu, která se stávajícími charaktery nemá nic společného.
Seriálům to pak paradoxně uškodí – viz. např. sitcom Krok za krokem a v neposlední řadě také Simpsonovi, kteří si poslední léta svou životnost prodlužují podobným způsobem, bohužel nepříliš dobře, o čemž jsme psali v jednom z předchozích článků.
9.
S19E09 Věčný stín Simpsonovy mysli
Jak už název napovídá, díl je referencí na Věčný stín neposkvrněné mysli. Epizoda začíná tím, že se Homer probudí zasypaný sněhem. Nepamatuje si, co se stalo. Ptá se sám sebe, co asi dělal. Když pak prohledá svůj dům, nikdo v něm není.
Co se stalo, zjistí až v hospodě u Vočka – vypil tam totiž tzv. Zapomínáka, po kterém si nepamatuje absolutně nic, co dělal celý předchozí den. Jenže neví, proč by chtěl něco zapomenout. Co vlastně udělal? Bádání po jeho osudu ho navedlo až na most, ze kterého skočil.
Právě to dalo za vznik legendární scéně Homerova života ve dvou minutách, která referuje pro změnu na jinou věc – na známý virál„Noah Takes a Photo of Himself Every Day for 6 Years“, který na YouTube nahrál newyorkský fotograf Noah Kalina.
8.
S27E09 Bartovo chlapectví
Nové série Simpsonů jsou u milovníků starých epizod přijímány poměrně s nelibostí. O to víc pak potěšila epizoda, jako je Bartovo chlapectví, která je v záplavě novodobých plytkostí příjemnou změnou. Svou originalitou se vrací k původním kořenům seriálu a divák se tak baví od začátku do konce.
„Proč je nebe modré?“ – „Já nevím, prostě je.“ – „Proč jsou mraky bílé?“ – „Netuším.“ – „Proč jsou lidé žlutí?“ – „Protože je tak Bůh stvořil.“ – „Proč je tráva zelená?“ – „Aby se v ní dal najít golfový míček.“
Simpsonovi jsou různými referencemi přesycení. Tato reaguje na americké drama Chlapectví z roku 2014. Bezkonkurenčně jde o epizodu s nejdojemnějším závěrem za poslední dobu.
„Zprávy: Mravenci a milovníci pikniků uzavřeli mírovou dohodu.“ Staří Simpsonovi byli mnohem víc výpravnější a důkazem je i epizoda dvanácté série – Trilogie omylů. Popisuje jeden den a tři různé příhody,jak jej prožil Homer, Lisa a Bart.
Příběhové mozaiky vyprávěné tarantinovským způsobem se vzájemně překrývají a vytváří epizodu, kterou by sis rozhodně měl připomenout.
6.
S08E23 Homerův nepřítel
Třiadvacátý díl osmé řady nás přenese do springfieldské jaderné elektrárny, kam nastoupí nový zaměstnanec Frank Grimes. Nevypadá jako klasický zaměstnanec tohoto bizarního subjektu. Má těžký život, je neuvěřitelně snaživý, všechno v životě má vydřené. Seznámí se s Homerem, který se naopak nesnaží vůbec a všechno co má, mu v životě spadne samo do klína.
Frank začne být na Homera alergický. Nelíbí se mu, že k věcem přichází tak nahodile. Nikdo nevidí, že je to vlastně hlupák. Rozhodne se proto, že jim to dokáže, jenže Simpsona má každý rád, je jednoduše oblíbený a proto mu mnoho chyb odpouští. Tato epizoda je kritiky často hodnocena jako nejlepší. My ji také zařazujeme do žebříčku kultovních epizod.
5.
S07E21 Dvaadvacet krátkých filmů o Springfieldu
Dvaadvacet krátkých filmů o Springfieldu přináší 22 minut zábavy. Je vyprávěním velmi podobná Trilogii omylů. Nabízí však ještě víc příběhových kliček a propojení a ukazuje nám pohled na postavy, do jejichž charakterů jsme v jiných epizodách neměli možnost nahlédnout, zároveň je velmi zajímavě rozvíjí. Na této epizodě pracovalo přes deset scénáristů.
Epizoda nám dává úžasně kinematografický portrét našeho oblíbeného města. Dílčí zápletka a myšlenka příběhu je skvělá, ale právě Pulp Fiction reference ji přivedly na vrchol. Velmi zajímavý experiment.
4.
S02E11 Není ryba jako ryba
Homěr v této epizodě pozře v japonské sushi restauraci jedovatou část ryby fugu, kterou kuchař špatně naporcoval. Když pak přijde k lékaři, ten konstatuje smrt, která přijde do 24 hodin, než se jed rozloží do celého těla a napadne jeho srdce.
Homer má tak před sebou poslední den života. Co všechno lze za tak krátký čas stihnout? Ne mnoho, ale rozhodně mu zbude čas na to uvědomit si, co v životě zanedbával a jak je důležité se tomu věnovat.
Jak píše na CSFD uživatel filmfanouch: „Jedna z nejdojemnějších epizod celého seriálu s obrovským přesahem.“
3.
S09E01 Město New York vs. Homer Simpson
Homer nenávidí New York. Fakt hodně. Jako maloměstského naivního mladíčka ho tam totiž okradli, zmlátili a naháněli tamní obyvatelé. Když pak po velkém pivním tahu s Barneym zjistí, že jeho auto se nachází až na Mannhattanu a že se pro něj musí osobně dostavit, je to pro něj velká nepříjemnost, ale zároveň velká zábava pro diváka.
Protože epizoda vznikla v roce 1997, jsou tu ještě k vidění i slavná newyorkská dvojčata World Trade Center, která se zřítila o čtyři roky později.
2.
S06E06 Pátý speciální čarodějnický díl
Staré epizody Simpsonových měly jednu velkou výhodu – čarodějnické díly byly skutečně čarodějnické. Děsivé, strašidelné nebo alespoň mrazivé, stále však vtipné a zábavné. Bezkonkurečně nejlepším dílem je v tomto oboru pátý čarodějňák. Jako vždy jde o dvacetiminutovku rozdělenou do tří příběhů.
První je o Burnsově podivném strašidelném panství, kam přicestují Simpsonovi. Jde o geniální parodii na Osvícení. Druhá epizoda pak diváka přivede k příběhu Homera, který neopatrností při opravě toasteru vyrobí stroj času a ve třetí se záhadně ztrácí děti. Je to tím, že je učitelé jedí. Pointy příběhů bývají šokující a svým způsobem opravdu strašidelné, doporučujeme.
1.
S06E25 Kdo postřelil pana Burnse? – 1. část
Žebříček završujeme opravdovou legendou. Dvojepizoda Kdo postřelil pana Burnse nás přivádí ke komplexnímu a propracovanému příběhu připomínajícímu kriminální film. V první části si Burns poštve proti sobě celý Springfield, protože chce poroučet speciálním přístrojem samotnému Slunci. Nenávidí ho tolik lidí, že nakonec vlastně není překvapení, že ho někdo postřelí. Jenže kdo?
První část této dvojepizody završuje šestou sérii a američtí diváci tak museli čekat celé měsíce, než skutečně zjistili, kdo je pachatelem. Tvůrci dokonce přiznali, že aby nebylo možné přijít na to, kdo zbohatlíka Burnse skutečně postřelil, udělali několik alternativních verzí, kde na něj útočí Smithers, Barney nebo třeba Marge.