Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 20. 10. 2020 svátek má Vendelín

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály
17
Antonín Havlík
24. leden 2019, 14:17
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Simpsonovi jsou nudní, zastaralí a měli by skončit. Jsou Homer s Marge vyčpělí alkoholici a jak bude vypadat konec seriálu?

Simpsonovi už měli dávno skončit. Proč je Homer nudný a hloupý a jaký seriál bude mít konec?

Antonín Havlík
24. leden 2019, 14:17
Simpsonovi jsou nudní, zastaralí a měli by skončit. Jsou Homer s Marge vyčpělí alkoholici a jak bude vypadat konec seriálu?
Zdroj: FOX BROADCASTING
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
17
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Obyčejný den ve Springfieldu. Komiksák si tajně přidává do sendviče rajče, Ralph Wiggum s ochranným límce pro psy štěká v parku a lidem na přilehlém venkově snáší slepice do kurníku disko-vejce.

 

Jenže pak se něco stane – do žlutého města se přiřítí Lady Gaga a zpívajíc Poker Face jede ve svém extravagantním vlaku na pomoc Líze Simpsonové a jejímu nízkému sebevědomí. To se nakonec povede a Lady Gaga zase ze seriálové scény odjíždí, čímž zařazuje mezi stovky dalších hvězd, které v seriálu vystoupily. 

 

Přesto díl Líza a Lady Gaga ze 23. série nezaujal, spíš naopak. Šlo o historicky nejméně sledovaný díl a nejvíce kritizovaný. Nudný, působící jako na objednávku a jasně dokazující, že seriálu dochází dech. Tohle není ta show, kterou jsem kdysi miloval. Ze zábavy zbyl už jen byznys, ze žlutých postaviček už jen tragikomická groteska. Ze seriálu fraška. 

 

Jenže – figurky se prodávají, žlutou rodinku je možné stále zahlédnout v některých reklamách, takže proč v tom nepokračovat? Epizod má podle tvůrců být celkem 669. Co se stane poté, zatím není jasné. Pojďme se důkladně podívat, co se stalo s oblíbenou žlutou rodinkou a proč má Marge tentokrát už opravdu závažný důvod k pití.

 

Simpsonovi jsou nudní, zastaralí a měli by skončit. Jsou Homer s Marge vyčpělí alkoholici a nastane konec seriálu příští rok?

 

Navažme na úvod: když se v prvním díle třetí řady Homer octne v psychiatrické léčebně, kde s ním sdílí pokoj i Leon Kompowsky (který předstíral, že je Michael Jackson), jde o satiru. Simpsonovsky laskavá, naprosto spontánně a sympaticky vzniklá.

 

„Seděl jsem pozdě večer ve své kanceláři a zazvonil telefon. Ze sluchátka se ozvalo: ‚Jsem Michael Jackson.’ Okamžitě jsem zavěsil, nevěřil jsem, že by to mohl být on,“ vzpomínal nedávno na vznik této epizody samotný tvůrce seriálu Matt Groening. Telefon zazvonil znovu a známý hlas pokračoval: „Michael mi řekl, že miluje Barta a že by chtěl být v show. Nechtěl ale, aby se tam objevil na přímo.“ 

 

Leon Kompowskyho proto jen daboval a do titulků nechal napsat svůj pseudonym – John Jay Smith. Nesnažil se na postavě vytěžit. O epizodě s Gagou z roku 2012 se to ale říct nedá. Působí jako strojené laciné PR, snad oboustranně prospěšné pro peněženky zábavních korporací, ale poškozující dobrou značku žluté rodiny u opravdových fanoušků. Kéž by to byl ale jedinečný případ. Seriál odmítá být inovativní a chce jen další peníze.

 

Simpsonovi jsou nudní, zastaralí a měli by skončit. Jsou Homer s Marge vyčpělí alkoholici a jak bude vypadat konec seriálu?

1989 versus 2019

Seriálu bude letos v prosinci neuvěřitelných třicet let, svou krizi však zažil už dávno před tímto výročím a my díky tomu můžeme sledovat, jakým obrovským pokrokem prošla naše společnost. Na přelomu 80. a 90. let svět neznal sociální sítě, neznal internet.

 

Nebyly počítače ani mobilní telefony. Svatý grál domácnosti představovala televize a jádro rodiny tvořil muž vydělávající peníze a žena, která se starala o chod a čistotu domácnosti. Nebylo nic mezi tím.

 

Simpsonovi tento stereotyp splňovali, spolu s rošťáckým chlapcem, přechytralou dcerkou, roztomilým batoletem a samozřejmě v nablýskané domácnosti s piánem, jídelnou a gaučem.

 

Simpsonovi jsou nudní, zastaralí a měli by skončit. Jsou Homer s Marge vyčpělí alkoholici a jak bude vypadat konec seriálu?

 

Snad netřeba zmiňovat, jakou revoluci způsobil, jaké množství lidí si tento seriál oblíbilo a kolik vtipných ikonických scén za tu dobu vzniklo. 

 

Bylo v nich všechno. Homer si kromě technika z atomové elektrárny zkusil profese od profesionálního odklízeče sněhu, přes astronauta, kuchaře, misionáře, muzikanta, učitele, dabéra, detektiva, agenta FBI až po klauna, zpěváka opery, paparazziho a stvořitele drinku Ohnivý Homer.

 

Nabízí se tedy otázka, zda lze vymyslet ještě něco navíc a stereotyp pasující do hlubokých devadesátek našroubovat v nějakém funkčním mechanismu i do současnosti. Patří vůbec Homerovi do ruky iPhone? Právě ona ztráta kontinuity postav je to, co ze seriálu už nedělá tak věrné zrcadlo současné společnosti jako před lety.

 

Simpsonovi jsou nudní, zastaralí a měli by skončit. Jsou Homer s Marge vyčpělí alkoholici a jak bude vypadat konec seriálu?

 

Nepůsobí to přirozeně jako v ostatních seriálech, které si musely určitým generačním rozkolem také projít. Například Family Guy nebo South Park. S každou další sérií, s každým dalším rokem života Simpsonových se vytrácí aktuálnost a schopnost být geniálním seriálem.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1329 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
První týden 0 Kč, potom 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Klitorální, vaginální, anální, mokrý nebo nekonečný. Jaké jsou typy orgasmu a opravdu je ve vztahu tak důležitý?Klitorální, vaginální, anální, mokrý nebo nekonečný. Jaké jsou typy orgasmu a opravdu je ve vztahu tak důležitý?
Barvy jsou albem roku. Viktor Sheen přelil lyrickou moudrost do trendového kabátu (Recenze)Barvy jsou albem roku. Viktor Sheen přelil lyrickou moudrost do trendového kabátu (Recenze)
Datový analytik Ludwig: Nacházíme se ve velmi špatné situaci, teď už musíme křičet pomyslné hoří (Rozhovor)Datový analytik Ludwig: Nacházíme se ve velmi špatné situaci, teď už musíme křičet pomyslné hoří (Rozhovor)
VÍCE

Dostáváme prvoplánové gagy, jednovrstvý povrchní děj (sem tam útočící na city diváctva, což má příběh dostat na onu další vrstvu), mnohem infantilnější chování postav a řešení abnormálních problémů.

 

Už nikdy se nedostaneme k epizodě, jakou je Marge versus jednokolejka, která nabízela velmi komplexní a zajímavý pohled na obyčejný maloměstský život, který musí tváří v tvář čelit stále rozmáhajícím se korporacím. Jemnost umně vykonstruované satiry je věcí, která v nových dílech znatelně chybí.

 

Simpsonovi jsou nudní, zastaralí a měli by skončit. Jsou Homer s Marge vyčpělí alkoholici a jak bude vypadat konec seriálu?

 

Když se oklikou vrátíme do první série, Homer zde působil jako citlivý muž, který usměrňoval svou rodinu a chtěl zlepšovat svět kolem sebe (když se ve 3. epizodě rozhodne spáchat sebevraždu a poté se uvědomí, stane se z něj dokonce uvědomělý aktivista pořádající demonstrace), kdežto Marge je tu vyobrazována spíše jako nevyrovnaná pošetilá ženuška sotva zvládající se postarat o děti.

 

Tyto role se však už s druhou sezónou obrací. Scénáristé zjišťují, že mnohem vtipnější je vyobrazit Homera jako tlustého křupana a postavit ho ke stále šílenějším dobrodružstvím.

 

Tento krok se jeví jako výborný, ale když ho ve flashbackové epizodě Bart svým aprílovým žertíkem dostane do umělého spánku v nemocnici, seriálový příběh jako by nabral nový ráz. Započalo období šílených a nezastavitelných, výtečných Simpsonových.

 

Simpsonovi jsou nudní, zastaralí a měli by skončit. Jsou Homer s Marge vyčpělí alkoholici a jak bude vypadat konec seriálu?

 

Redditoví uživatelé přišli s propracovanou teorií, že simpsonovská dobrodružství se stala bláznivějšími, protože Homer je ve skutečnosti stále v umělém spánku, postavy jako Lady Gaga jsou tam jenom díky zmínkám jeho dětí, kteří se s ním při návštěvách snaží komunikovat.

 

Epizody jsou pak Homerovým snem, který se odehrává v jeho hlavě, zatímco leží na nemocničním lůžku. Proto stále víc unikají realitě, proto nikdo v epizodách nestárne. Teorie se stává mezi internetovými nerdy populární, bohužel je to zapříčiněno právě novým showrunnerem, kterým se stal Al Jean.

 

Příběhové prvky i celé děje se začínají neskousnutelně opakovat, přecezovat do postupného vytracení humoru, přičemž charakterové rysy hlavních postav se nešťastně proměňují, na rozdíl od první série.

 

Tvůrci sice argumentují tím, že se seriál musí vyvíjet a že je potřeba, aby se některé věci obměňovaly, ale tím, že se z polouvědomělého, byť hloupého Homera s dobrým srdcem, stane v některých epizodách naprostý – skoro až zlomyslný – ignorant, není příliš šťastné. Nehledě na Marge, z jejichž alkoholických tendencí, které velmi trefně shrnují těžký život „manželek a matek na plný úvazek“, nakonec vůbec nic nevyplynulo. 

 
Simpsonovi jsou nudní, zastaralí a měli by skončit. Jsou Homer s Marge vyčpělí alkoholici a jak bude vypadat konec seriálu?

Homer Griffin, Peter Simpson

Pamatuji si, když Prima Cool ve svých začátcích v roce 2009 lákala na seriál Futurama mírně útočným sloganem „Simpsonovi jsou vyměklí, koukejte na Futuramu!“. Ač si po České televizi tento „měkký“ seriál nakonec vzala pod svá křídla později téhož roku a nyní jej donekonečna reprízuje (ale také poměrně pružně vysílá nové díly v českém dabingu), tak se se svou PR hláškou nezvykle trefila do jednoho z problémů.

 

Simpsonovi JSOU vyměklí, ale nemůžou za to – koncept seriálu prostě nedokáže flexibilně reagovat na současné problémy. Připomněl to i crossover (tedy spojení) tohoto seriálu s mnohem kontroverznějším Family Guy. 

 

Seriál od Setha MacFarlanea je příkladem toho, jak i devadesátková rodina dokáže velmi svižně reagovat na aktuální témata tak, aby nepůsobila těžkopádným dojmem. Marné pokusy oživit epizody tím, že budou diváci hlasovat o to, jaká postava začne randit s kterou, jsou jen zoufalou ozvěnou scenáristického dna.

 

Simpsonovi jsou nudní, zastaralí a měli by skončit. Jsou Homer s Marge vyčpělí alkoholici a jak bude vypadat konec seriálu?

Zábava na bodu mrazu

Je těžké rozpoznat, kdy přesně nastal se Simpsonovými problém. Můžeme si dopomoct grafem, jenž vychází z hodnocení každé epizody na serveru IMDB. Zatímco díly série 1.–8., patřící do zlatého fondu, se umisťují na špičce (spolu s nejlepší epizodou vůbec – Homerův nepřítel), 9. série zaznamenala výrazný propad, který bohužel nezachrání ani pár lepších epizod sérií, které později následovaly.

 

Když se pak produkce od 13. série chopí Al Jean, styl seriálu se rázem mění. Simpsonovi jsou ještě šílenější, epizody vyhnanější do extrému a charakter některých (dokonce i hlavních) postav se natolik změnil, že už se ani trochu nepodobají svému dřívějšímu já.

 

Ačkoliv se Jean postaral o posledních 17 sérií, což je mnohem víc než polovina celého seriálu, je na místě si říct, zda jsou toto ti opravdoví Simpsonovi. Odpověď nacházíme právě v tomto grafu, který jasně ukazuje, které série reprezentují zlatou éru. 

 

Simpsonovi jsou nudní, zastaralí a měli by skončit. Jsou Homer s Marge vyčpělí alkoholici a nastane konec seriálu příští rok?

Takto bude vypadat konec Simpsonových

Už několik let se nabízí otázka, kdy Simpsonovi skončí. Konec totiž dlouho dobu ne a ne přijít, a to i přes masivní propady sledovanosti, což koneckonců stvrzují písní They'll Never Stop The Simpsons (Simpsonovy nikdy nezastaví) z jedné epizody 13. série.

 

Před několika lety se Al Jean nechal slyšet, že nasmlouvaných epizod by mělo být celkem 669, což připadá na 31. sérii. Pak přijde konec. Tedy asi. Je možné, že se ještě dočkáme filmu, ale v tuto chvíli se dostáváme k otázce, jak by měl skončit takto extrémně vyždímaný seriál. Co by měl ještě říct...

 

Problémem je, že nejenže neříká vůbec nic, ale už možná ani nic říct nechce.

 

Jak tedy skončí?

 

Fanoušci na fórech teoretizují v různých rovinách. Jedna z nich je, že na konci poslední epizody Simpsonovi začnou stárnout, případně se objeví ve věku, jaký by měli mít za 31 let od odvysílání první epizody.

 

„Bude odvysílána normální epizoda a na jejím konci vystoupí Matt Groening, který poděkuje divákům za 30 let podpory. Pak vysvětlí, jak byl seriál schopen předpovídat budoucnost ve svých epizodách: řekne, že sám umí cestovat časem, vstoupí do stroje času, na který se střihne záběr a už nikdy na veřejnosti nevystoupí,“ teoretizuje uživatel penone_nyc. 

 

Simpsonovi jsou nudní, zastaralí a měli by skončit. Jsou Homer s Marge vyčpělí alkoholici a jak bude vypadat konec seriálu?

 

Jiná teze předpokládá, že to prostě bude normální 20minutová epizoda. Humorná, trefná, jako za starých časů a nijak nepracující s tím, že jde o epizodu poslední. Možná si „epické“ zakončení nechají tvůrci až na onen film... kdoví.

 

Se zajímavou teorií přišel přímo producent Al Jean během vysílání 552dílného maratonu remasterovaných Simpsonových. „Můj nápad na poslední epizodu – díl bude končit příchodem Vánoc (začátek první epizody). Celá série tak bude nekonečná smyčka...“ 

 

Jak to nakonec doopravdy dopadne, uvidíme již příští rok. Jestli se však tvůrci nerozhodnou seriálu ještě na pár let prodloužit životnost. Pak by ale Marge s Homerem nebyli jen pomyslnými alkoholiky ve stále natahované tragikomedické hře, ale důkazem, že Simpsonovi jsou doopravdy mrtví. Právě ona snaha o resuscitaci jim totiž kope hrob zcela evidentně nejvíce.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
53
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.