Má se nacházet na území dnešního Laosu.
Před přibližně 800 tisíci lety naši Zemi trefil jeden z vůbec největších meteoritů. Podle CNN nyní vědci zřejmě našli místo jeho dopadu.
Má ležet v náhorní plošině Bolaven v Laosu, někde mezi 910 kilometry kubickými lávy a popela místních lávových polí. To by dávalo smysl už jen proto, že takto velký objekt určitě způsobil poměrně velký zásah do zemského povrchu.
Jeho šířka byla podle zjištění Národní akademie věd USA minimálně 2 kilometry. Trosky potom zasypaly velké území v Asii, Austrálii a na Antarktidě.
Klíčem k těmto zjištěním měl být nález malých tektitů, tedy natavených kamínků z přírodního skla. Ty se měly vytvořit ze zemského povrchu vymrštěného do atmosféry, který se roztavil při návratu zpět.
Tektity staré 750 tisíc až 35,5 milionů let, které pochází z jiných nárazů meteoritů, už byly nalezeny téměř všude na planetě.
Vědci obyčejně po důkladném zkoumání dokážou najít i přesné místo na Zemi, odkud byly po nárazu vymrštěny.
Tento konkrétní meteorit byl velmi dlouho záhadou a k území dnešního Laosu se místo jeho dopadu podařilo zpřesnit až teď. „Bylo mnoho, mnoho pokusů najít ho a mnoho nápověd, které se pohybovaly od severní Kambodže, centrálního Laosu, dokonce až po Čínu, východní Thajsko a pobřežní Vietnam,“ řekl profesor Kerry Sieh ze Zemské observatoře v Singapuru, který se na studii podílel.