Vědci se nadále snaží porozumět vesmírnému počasí a jeho vlivu na naši planetu.
Největší solární teleskop světa, Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST), odhalil první detailní záběr na Slunce. Obrázek má zatím nejvyšší rozlišení, jaké se lidstvu kdy podařilo zachytit. Teleskop stojí vrchol havajského štítového vulkánu Haleakala, píše BBC.
Nové záběry jsou jen začátkem nového výzkumu
Záběry ukazují detaily ve velikosti 30 kilometrů. Vzhledem k vzdálenosti Slunce od Země (přibližně 149 milionů kilometrů) je to podle BBC neuvěřitelně přesné. Observatoř na havajské sopce chtějí v nadcházejících desetiletích vědci využívat na podrobnější analýzu sluneční aktivity pro upřesnění předpovědi počasí ve vesmíru.
Na Zemi způsobuje aktivita Slunce geomagnetické bouře, které mají za následek poruchy navigace, výpadky bezdrátového spojení či dokonce výpadky elektrického proudu. Ohrožují i astronauty ve vesmíru.
„Na Zemi dokážeme velmi přesně předpovědět, zda bude někde pršet. U počasí ve vesmíru tak daleko ještě nejsme,“ řekl pro BBC Matt Mountain, který je zodpovědný za teleskop a je prezidentem Asociace univerzit pro výzkum astronomie. Potřebují však nejdříve porozumět základní fyzice, která stojí za vesmírným počasím. Prvním krokem je pozorování Slunce a právě to bude úkolem teleskopu DKIST.
Teleskop by měl kromě toho odpovědět na otázku, proč je koróna (nejsvrchnější vrstva sluneční atmosféry) mnohem žhavější než samotný povrch hvězdy. Zatímco na povrchu je teplota asi 5500 °C, tak teplota koróny dosahuje až 1 milionu °C.
Teleskop bude spolupracovat se sondou Solar Orbiter (SolO), ta by měla příští týden odstartovat z Floridy. Sonda je výsledkem americko-evropské spolupráce a má za cíl vyfotit Slunce z blízkosti, z jaké se to lidem ještě nikdy předtím nepodařilo: pouze 42 milionů kilometrů od jeho povrchu, což je blíže než vzdálenost mezi Sluncem a Merkurem.