Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Některé funkce zaujmou spíše na papíře, v praxi na ně po vyzkoušení rychle zapomeneš.
Zatímco ten nejlepší iPhone je každý rok jen jeden, Samsung své portfolio high-end mobilů osvěžuje dvakrát. V srpnu se pravidelně objeví novinka z třídy Galaxy Note, březen zas tradičně patří smartphonům s označením Galaxy S.
Už si tak nevybíráš jen mezi Applem a Samsungem, ale také mezi různými modely jedné značky.
My jsme se rozhodli sáhnout po tom úplně nejlepším. Samsung Galaxy S20 Ultra 5G se na Slovensku prodává od 37 490 korun, což určitě není málo. Přeplatíš s ním dokonce i základní verze iPhonu 11 Pro a 11 Pro Max. Vyplatí se to?
Galaxy S20, Galaxy S20+, nebo Galaxy S20 Ultra 5G?
Takže, který? Pokud nejsi na peníze, možná ti nedělá problém zaplatit 37 490 korun za S20 Ultra s 128 GB úložištěm nebo dokonce 1 549 eur za 512 GB verzi. Je to ale opravdu nutné?
S20 Ultra ti nabídne možnost připojovat se do sítí 5. generace, které v Česku prakticky nemáme a otázkou je také jejich využití v roamingu při cestování, nehledě na pandemii, která tě i tak drží na domácí Wi-Fi. Nemyslíme si, že tento náskok potřebuješ. Za 2–3 roky, kdy bude 5G opravdu běžné a využitelné, podle nás mobil stejně alespoň jednou vyměníš.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak dlouho vydrží baterie tohoto mobilu na jedno nabití
Jak se nám líbilo unikátní 8K video a stonásobně přiblížené fotografie
Proč bys měl sáhnout po nejdražším Samsungu ze série Galaxy S20
Co se nám na něm nelíbí a proč bychom naopak volili levnější modely
Oproti Galaxy S20 a S20+ ale získáš ještě výrazně větší, až 6,9palcový displej a zároveň největší až 5 000 mAh baterii, díky které vydrží mobil používaný naplno i dva celé dny. Jde o výhody, které bys v porovnání s levnějšími sourozenci mohl zvážit.
Displej
Baterie
Cena
Samsung Galaxy S20
6,2palcový
4 000 mAh
22 990 korun
Samsung Galaxy S20+
6,7palcový
4 500 mAh
27 990 Kč
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
6,9palcový
5 000 mAh
od 37 490 korun
Panel má jemňoučké QHD + rozlišení (1 440 x 3 200 bodů), plynulé zobrazování pohybu v hrách i při prohlížení aplikací díky 120 Hz technologii a kinofilmové barvy standardu HDR10+. Totéž však platí pro celou řadu Galaxy S20.
Škoda, že Samsung tu trochu přikrášluje realitu. Displej sice zvládne 120 Hz, od výroby je ale zapnutých jen tradičních 60 Hz a Full HD+ rozlišení, aby se šetřila baterie. Oproti konkurenci tak získáš výhodu, pouze když víš, kde ji v Nastavení hledat. Navíc, pokud chceš 120 Hz pro plynulejší hraní her (120 FPS), musíš se spokojit s Full HD, vyšší rozlišení má limit pouze poloviční.
Klíčovou výhodou Galaxy S20 Ultra 5G tedy budou fotografické schopnosti. Jako jediný nabídne základní foťák s až 108 Mpix a teleobjektiv se 48 Mpixrozlišením. Snímky tak budeš moci extrémněpřibližovat.
Vysoký výkon, velké rozměry
Ani náhodou nejde o malý telefon, na výšku má téměř 17 centimetrů a váha ukáže 220 gramů, které budeš každý den nosit v kapse.
Dostaneš ale zmíněnou velkou baterii, vynikající foťáky, obrovský displej a špičkovou výbavu uvnitř. Hovoříme o procesoru Exynos 990 a minimálně 12 GB RAM. Verze s 512 GB úložištěm má až 16 GB RAM.
Těší mě, že Samsung výrazně zmenšil zaoblení rohů svého displeje. Na starších telefonech mi spíš vadilo a zbytečně se od nich leskle světlo. Zde je již úhel pouze minimální, ale stále jde o pěkný designový prvek, který zároveň zpříjemňuje držení v ruce.
Zadní fotoaparáty budou určitě kontroverzní. Pokud jsme se smáli trojplotně iPhonu 11, zde je rovnou čtverný sporák s další obdélníkovou dírou pro teleobjektiv.
Nevím jak ty, ale já většinou dívám na displej mobilu a na stůl ho pokládám zády dolů, takže diskuse o vzhledu jeho zadní strany mohu přenechat lidem, kteří se na mě při používání telefonu dívají.
Samozřejmě vtipkuji, ale více než exotický zjev mi vadilo, že objektivy hodně vystupují z těla ven. Mobil na stole díky tomu vibruje tak výrazně, že sebou trhneš při každém oznámení.
Nejnovější Android 10 se spoustou vylepšení
Uvnitř běží Android 10, který tě přivítá známým samsungáckym grafickým rozhraním One UI 2.1. Zatímco starší Samsungy v tomto směru nebyly ničím výjimečné, v posledních letech platí přesný opak. Nyní jde mezi Androidy o to nejlepší a nejpoužitelnější.
V horní liště jsou šikovné přepínače pro Wi-Fi, Bluetooth, vibrační režim a pár dalších drobností, oceníš ale i Always On displej, který ti stále ukazuje aktuální čas, datum a pár zmeškaných notifikací.
Pochvalu zaslouží klávesnice a systémové aplikace jako Kalendář, Samsung Health pro počítání kroků a (s inteligentními hodinkami i měřením spánku) nebo věcičky pro vzdálené ovládání televizorů a domácí techniky stejné značky.
Nevoní mi jen způsob, jakým telefon ukazuje oznámení. V horní liště je jich vždy mnoho zbytečných a vůbec se neřadí chronologicky podle toho, jak přišly. Ale to je nemoc Androidu jako takového.
Teprve po chvíli také zjistíš, že vypínač na boku ve skutečnosti aktivuje zbytečného asistenta Bixbyho. Při snaze restartovat nebo vypnout telefon se trochu zapotíš, tlačítko je totiž pouze v menu horní lišty.
S mobilem můžeš platit přes Google Pay a pokud máš Windows, bude fungovat i jeho vzdálené ovládání přes počítač například při kopírování textů, fotografií a zvedání hovorů. Třeba ale připomenout, že jablíčkáři mají toto na Macu a iPhonech už dávno, přestože zde je hračkou navíc sdílení celé obrazovky.
Jako stvořený na hry
Obrovský 6,9palcový displej s podporou HDR barev je jako stvořený na hry a filmy ze streamovacích služeb. Musíš ale pamatovat na to, že moderní telefony již mají více natáhnutý displej.
Tituly ve formátu 16:9 tak budou mít černé pruhy nebo trochu oříznutý obraz. Hry jsou ale opravdový zážitek. Nejsměšnější je, že díky 120 Hz obnovovací frekvenci bude Call of Duty: Mobile na tomto Samsungu plynulejší než plnohodnotné Modern Warfare pro současnou generaci konzolí Xbox a Playstation, které zvládají maximálně 60 fps.
A mimochodem, ovladač můžeš k Androidu připojit také. To zní jako hloupost jen dokud nezjistíš, že ho hodíš do batohu, mobil do kapsy a můžeš tak hrát prakticky kdekoliv i bez výkonného desktopu nebo konzole.
Fotoaparáty s rekordním zoomem
Z tolika objektivů vzadu se ti snadno může poplést hlava. Takže postupně: základní fotoaparát má až 108 Mpix rozlišení, to ale opět využiješ, jen když si na něj manuálně přepneš. Telefon to doporučuje, pokud rozpozná, že zachycuje krajinky a přírodu. Jedna taková fotka má ale i 40 až 50 MB.
Navíc nemůžeš pak ani přepínat na ostatní objektivy, takže většinou budeš používat běžných 12 Mpix.
V ten moment můžeš přepnout i na širokoúhlýfoťák, který ti scénu oddálí a zachytí tak celé budovy, nebo naopak, na teleobjektiv pro přibližování.
Zde se naplno využívá právě extrémně vysoké rozlišení základního čipu a čáry na pozadí kombinují zoom s digitálním přiblížením. Výsledkem může být 2x, 4x, 10x nebo dokonce 30x až 100x, tedy stonásobné přiblížení obrazu!
Je to zajímavá funkce a je jasné, že se Samsung dostal mnohem dál než jeho konkurence. Nesmíš to ale přehánět. Do 10x přiblížení jsou výsledky zajímavé, vyšší hodnoty ti už poslouží spíše jako dalekohled a na to, aby ses podíval, co se v dálce děje a jaké budovy tam jsou.
Je to na fotky, které pak někde použiješ? Ani moc ne. Obzvlášť, pokud budeš fotit bez stativu, výsledky budou typicky rozpixelované.
Při videu už se zoomem moc nepočítej, ale základní 4K videa v 60 fps, která již musí nové top smartphony zvládat, jsou výborná. Ve 4K dokonce dokáže nahrávat i přední kamera, která také zaostřuje. Takže Galaxy S20 Ultra si možná oblíbí „wannabe“ vlogeři.
Samsung se chlubí také schopností nahrávat 8K videa. Na internetu najdeš několik úžasných klipů. Jenže tvá 8K videa z tohoto mobilu tak vypadat nebudou, pokud se nevybaví gimbalem a další technikou.
V praxi 8K trochu chaoticky zaostřuje a z ruky bude výrazně roztřesené. Nesmíš si nic namlouvat, nikde ho nevyužiješ a jde spíše o pokus, jak chce Samsung odpromovat své 8K televizory do domácností.
Nemluvě o tom, že když se 8K video pokusíš nahrát na Instagram (řekněme, že jsi zajímavou scénu do svého super filmu zachytil jen jednou a chceš se s ní pochlubit také zde). nahraje se ti pouze černá obrazovka.
Mobil nabízí několik dalších režimů včetně plně manuálního focení a známého Dynamického zaostření, což je něco jako Portrét, tedy umělé rozostření pozadí za objektem vpředu, abys získal umělecký Bokeh.
Noční režim je dobrý v tom, že dokážeš všechno fotit z ruky, takže párty fotky tvých kámošů budou ostré, ale v tomto směru jsem čekal trochu víc. Minimálně Huawei fotí v noci lépe, což dokazuje i nezávislý ranking DxOmark.
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G – proč ho koupit?
Pokud se nechceš uzavírat do světa Applu a nechceš dělat kompromisy s Huaweiem, který má nyní několik problémů s používáním Google služeb, jde zřejmě o nejlepší mobil s Androidem.
Dostaneš bezpečný systém, který už dobře komunikuje i s jiným příslušenstvím Samsungu, jako jsou televizory, smart hodinky a sluchátka.
Ultra má výborný a nadprůměrně velký displej, silnou 5 000 mAh baterii, která dodá šťávu na dva dny výdrže a přes rychlonabíjení se dobije za méně než hodinu. V krabici jsou skvělá sluchátka AKG, byť už jen do USB-C konektoru a ne 3,5 mm jacku.
Fotoaparáty přinášejí vysokou kvalitu zejména přes den a jedinečné možnosti přibližovat dál, než tvé oko dohlédne. A samozřejmě, jde o jeden z mála 5G telefonů na našem trhu.
Proč ho nekoupit?
Cena 37 490 korun je mimořádně odvážná. Přeskakuje dokonce i iPhony. Za tuto cifru ale dostaneš pouze 128 GB úložiště, které při 108 Mpix foťáku a 8K videozáznamu vypadá trochu trapně.
MicroSD kartu si musíš ještě dokoupit, nebo sáhnout po verzi s 512 GB prostoru za 42 990 korun.
Je to pořádně velký telefon, možná až příliš. Kdysi jsme 200 gramů považovali za maximální hranici. A část technických parametrů je poněkud zveličená, 120 Hz displej a ani jeho QHD rozlišení jaksi není dostupné zcela automaticky.
Podobná výčitka se může týkat i 5G konektivity a zoomování, které tě možná omrzí a vyžaduje jaksi příliš mnoho přepínání a nastavování před finálním stisknutím spouště.
Pokud se ale nerozhodneš pro Galaxy S20 Ultra 5G, můžeme ti doporučit Galaxy S20 nebo S20+. To podstatné mají stejné a jejich cena zůstává při zemi.