Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. května 2020 v 11:16
Čas čtení 0:52
Adam Novosad

Až 6 z 10 LGBTI osob se bojí na veřejnosti držet za ruce, ukázala největší evropská studie

NEWS
Uložit Uložené

Agentura Evropské unie pro základní práva vyzpovídala více než 140 tisíc lidí.

LGBTI lidé zůstávají i nadále jednou z nejvíce diskriminovaných skupin v Evropské unii, ukázala nová studie. O průzkum se postarala Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA) a zapojilo se do něj více než 140 tisíc obyvatel starého kontinentu.

Díky tomuto úctyhodnému rozsahu jde o největší studii zaměřenou na diskriminaci LGBTI komunity, jaká se kdy uskutečnila.

Nové výsledky průzkumu ale nepřinášejí optimistické vyhlídky – za uplynulý rok 2019 se s diskriminací setkalo až 43 procent dotázaných LGBTI osob, což je oproti poslední studii z roku 2012 až šestiprocentní nárůst. I proto při pohledu na výsledky nevyznívá překvapivě fakt, že 6 z 10 LGBTI lidí v Evropě se bojí držet se za ruce na veřejnosti.

Až 6 z 10 LGBTI ľudí sa bojí na verejnosti držať za ruky, ukázala najväčšia európska štúdia svojho druhu
Zdroj: TASR/AP

Mezi transgender lidmi narostla frekvence diskriminace o to víc. V uplynulém roce ji na vlastní kůži pocítilo až 6 lidí z 10, což je nárůst ve výši 17 procent oproti poslední studii.

I když se tato diskriminace ve společnosti vyskytuje stále častěji, a dva z pěti dotázaných přiznali, že je kvůli sexuální orientaci někdo obtěžoval, téměř nikdo incidenty nenahlásil policii. V zemích jako Rumunsko či Maďarsko tak učinilo pouze 5, respektive 4 procenta dotázaných.

Doporučeno
Po rozhovoru může koronavirus ve vzduchu zůstat až 8 minut Po rozhovoru může koronavirus ve vzduchu zůstat až 8 minut 14. května 2020 v 18:18

Zatímco na Maltě či v Irsku se více než 70 procent lidí vyjádřilo, že intolerance v zemi obecně klesla, skeptičtější zůstali obyvatelé Polska i Francie. V Polsku si nárůstu intolerance všimlo až 68 procent lidí, zatímco tento pocit sdílela více než polovina dotázaných z Francie.

Domů
Sdílet
Diskuse