Agentura Evropské unie pro základní práva vyzpovídala více než 140 tisíc lidí.
LGBTI lidé zůstávají i nadále jednou z nejvíce diskriminovaných skupin v Evropské unii, ukázala nová studie. O průzkum se postarala Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA) a zapojilo se do něj více než 140 tisíc obyvatel starého kontinentu.
Díky tomuto úctyhodnému rozsahu jde o největší studii zaměřenou na diskriminaci LGBTI komunity, jaká se kdy uskutečnila.
Nové výsledky průzkumu ale nepřinášejí optimistické vyhlídky – za uplynulý rok 2019 se s diskriminací setkalo až 43 procent dotázaných LGBTI osob, což je oproti poslední studii z roku 2012 až šestiprocentní nárůst. I proto při pohledu na výsledky nevyznívá překvapivě fakt, že 6 z 10 LGBTI lidí v Evropě se bojí držet se za ruce na veřejnosti.
Mezi transgender lidmi narostla frekvence diskriminace o to víc. V uplynulém roce ji na vlastní kůži pocítilo až 6 lidí z 10, což je nárůst ve výši 17 procent oproti poslední studii.
I když se tato diskriminace ve společnosti vyskytuje stále častěji, a dva z pěti dotázaných přiznali, že je kvůli sexuální orientaci někdo obtěžoval, téměř nikdo incidenty nenahlásil policii. V zemích jako Rumunsko či Maďarsko tak učinilo pouze 5, respektive 4 procenta dotázaných.
Zatímco na Maltě či v Irsku se více než 70 procent lidí vyjádřilo, že intolerance v zemi obecně klesla, skeptičtější zůstali obyvatelé Polska i Francie. V Polsku si nárůstu intolerance všimlo až 68 procent lidí, zatímco tento pocit sdílela více než polovina dotázaných z Francie.