
Sir Nicholas Winton v Praze zachránil stovky dětí od jisté smrti. K hrdinovi druhé světové války odkazuje dnešní Google Doodle
Dnešní Google Doodle odkazuje k důležité památce na Nicholase Wintona, který by slavil 111 let.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Pokud jsi dnes něco hledal na Googlu, tak sis musel povšimnout upraveného loga – tzv. Google Doodle. To odkazuje k důležitému výročí vztahujícímu se i k našim končinám. 111 let by se totiž dožil Nicholas Winton, jeden z obrovských hrdinů 20. století.
Koncem 30. let totiž zachránil celkem 669 československých dětí pocházejících z ohrožených rodin od jisté smrti v koncentračních táborech. O jeho příběhu přitom svět dlouho nevěděl.
Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1643 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉM

Nenápadný hrdina
Londýňan, povoláním bankovní makléř, se totiž roku 1938 ve svých 29 letech rozhodl navštívit Prahu, kdy byla metropole v začátcích německé okupace. Zajímal se o osudy uprchlíků prchajících ze Sudet do Československa. Se svým přítelem Martinem Blakem stál u zrodu organizace, která těmto lidem pomáhala. A zatímco Blake zaměřoval svou pomoc na dospělé, Winton si vybral děti. Působili v kanceláři hotelu Šroubek na Václavském náměstí.
Na vlastní pěst zorganizoval pomoc (nejen) židovským dětem, kterým pomohl dostat se přes hranice do bezpečí. Jeho iniciativa Kindertransport pomáhala s vyřizováním víz, patřičných lékařských potvrzení a další nezbytnou podporou. Takto se mu povedlo zachránit celkem téměř sedm stovek československých dětí.

Netoužil po žádné přehnané pozornosti. Po 2. světové válce se vrátil ke svému běžnému pracovnímu životu a dále působil jako úředník. Jeho čin by skoro zůstal nepovšimnutý.
Až do roku 1988, kdy si jeho manželka Greta všimla mezi dokumenty starého zápisníku, ve kterém měl Winton poznamenaná údaje a fotografie zachráněných dětí. Předala je historičce, která události potvrdila. Její manžel se ze dne na den stal hrdinou, i když on sám se za něj nikdy nepovažoval.
Teprve potom se dostalo Nicholasi Wintonovi patřičné ocenění. Získal mnoho medailí a řádů – dokonce i rytířský řád od britské královny Alžbety II. V roce 1998 mu tehdejší český prezident Václav Havel předal řád T. G. Masaryka. Získal i tři nominace na Nobelovu cenu za mír, tu se mu však nepodařilo získat.
Nicholas Winton umírá ve vysokém věku 1. července 2015, ve věku 106 let. Skromný muž a velký hrdina, na jehož činy vzpomínáme s údivem a respektem i po více než osmdesáti letech.
Pod střechou příjezdové haly pražského hlavního nádraží se nachází socha Nicholase Wintona, která jeho hrdinství živě připomíná.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
